Josef Vachuška (67) z Čejetic je v mariáši zkušeným matadorem. „Začal jsem ho hrát v učení v Blatné, když jsme pásli krávy. A pak jsme ho hráli na vojně. Tenkrát to bylo ještě o desetníky," vzpomíná.
Za ty roky si ke karetní hře vybudoval citovou vazbu. Hraje především pro radost, v sobotu proto přišel do slanické hospůdky na v pořadí už čtvrtý turnaj ve voleném mariáši.
Že by mohl v konkurenci dalších 17 hráčů prohrát, mu starosti nedělá. „Prohrávat člověk umět zkrátka musí," smál se před turnajem. Nakonec skončil přesně v polovině, jako devátý.

Na začátku byla radost ze hry

Turnaj každoročně pořádá Petr Švihovec ze Slaníku. Uspořádat turnaj ho napadlo, když se mariáš naučil hrát a přišel mu na chuť.
Na první turnaj před čtyřmi lety přišlo patnáct hráčů, převážně z okolí. Letošní ročník byl nejsilnější a dorazili na něj hráči například z Dřešínku nebo Písku. „Oni si to mezi sebou řeknou. Někteří sem jezdí pravidelně, každý rok se ale najde někdo nový," vysvětluje Petr Švihovec.
Náklady na turnaj táhne ze svého. Dokonce i výhry ve výši patnáct set, tisíc a pět set korun jsou z jeho kapsy. „Dělám to pro radost," krčí rameny. Něco se mu sice vrátí ze startovného, které letos činilo sto korun, většinu ale doplácí.
S organizací problém nemá. „Hráči se hlásí dopředu, takže vím, kolik nás bude, kolik mám mít jídla a tak dál," říká. Turnaj má dotažený do detailů. „Nebo jste snad viděli jinou hospodu, která by měla přede dveřmi červený koberec?," směje se. Jeho slanický tým na turnaj dorazil oděný do týmových červených triček s vlastním jménem a logem týmu.
Pohárové příčky Slaničtí přenechali hostům, nejlépe válel Vojtěch Broulím z Dřešínku, který na turnaj dorazil vůbec poprvé. Druhý skončil Jaroslav Písařík z Řepice a na třetím místě Josef Novák z Čestic.

Výběr z mariášového slovníku

Aktér – hráč volící hru
Betl – závazek nesebrat jediný zdvih, desítka má hodnotu mezi devítkou a spodkem
Darda – tři, po sobě jdoucí karty v jedné barvě
Durch – závazek sebrat všechny zdvihy, desítka má hodnotu mezi devítkou a spodkem
Flekovat / Flek – zdvojnásobeni sázky
Trhák – karta z trumfové hlášky
Renonc – porušení pravidel, většinou postihováno finanční pokutou