Jaromíra Nováková
– U policie pracuje od roku 1998. Ve funkci komisařky Preventivně informační skupiny pracuje od roku 1999.
– Ráda sportuje, jezdí na hory, v létě cykloturistika a in-line brusle.
– Nepatří mezi televizní fanoušky, ale ráda se dívá třeba na seriál Četnické humoresky.
– Její manžel pracuje u policie také, a to od roku 1991..
– Motto: Žádný člověk není tak chudý, aby nemohl darovat úsměv.

PETR ŠKOTKO

Snaží se být za každou cenu profesionálkou na svém místě. Jaromíra Nováková pracuje nejen jako preventistka, ale také jako mluvčí Policie České republiky ve Strakonicích. „Zda jsem opravdu profesionál, to musí ale posoudit jiní," říká policistka, která bere život, jak je, a svoji práci má prostě ráda.

Co rozhodlo o tom, že jste policistkou? Neříkejte mi, že už jako malá jste si hrála na četníky a na zloděje.
Po ukončení pedagogické fakulty jsem hledala uplatnění. První kroky směřovaly do školství a druhé na přijímací řízení k Policii ČR. Měla jsem štěstí, vyšlo obojí. Tak jsem zkusila pro mě úplně něco nového, základní policejní školu v Brně a nástup na Obvodní oddělení ve Strakonicích jako řadová policistka. Později jsem byla ustanovena na funkci policistky Preventivně informační skupiny, kde jsem mohla uplatnit zkušenosti získané na pedagogické fakultě. Se školami 
v okrese ráda spolupracuji a práce učitelů si velmi vážím.

Kdy jste začala pracovat na postu mluvčí a prevence? A co to obnáší?
Ve funkci komisařky Preventivně informační skupiny pracuji od roku 1999. Kromě publikační činnosti, vytváření a realizace preventivních projektů, účasti na akcích pro veřejnost a dalších aktivit navštěvuji mateřské, základní, střední školy v celém okrese, kde formou besedy či přednášky hovořím s posluchači různého věku o bezpečnostní problematice a práci policie.
Vzhledem k velkému zájmu o preventivní akce Policie ČR (dětské dny, ukázky policejní práce apod.) byla v rámci územního odboru Strakonice zřízena Rada pro prevenci, do které je zařazen policista z dopravního inspektorátu, policisté z obvodního oddělení 
a policista ze služby kriminální policie a vyšetřování. Ve spolupráci s nimi tak mohu vyjít vstříc více zájemcům 
a organizovat akce většího rozsahu.

Váš manžel je také policista. Je to výhoda, nebo hendikep?
Ano, můj manžel je také policista. A tak jako všechno, tak i „policejní rodina" má něco pro a proti. U Policie ČR platí, že vyvstane-li situace, která vyžaduje zájem služby (např. konání neohlášené technoparty, pátrací akce po pohřešovaných, závažná trestná činnost) je policista svým nadřízeným velen do služby. Výjimkou je jen plánovaná dovolená nebo pracovní neschopnost. A protože jsme oba zařazeni u policie, může se nám rodinný výlet změnit v pracovní povinnosti. Ale to nebývá časté.

Dokážete být vždy a za každou cenu profesionálem?
Snažím se, ale to musí posoudit druzí.

Co vás na vaší práci baví a motivuje?
Komunikace s lidmi, práce s dětmi při besedách, preventivních akcích a pozitivní ohlasy na ně.

Máte zážitek, na který asi nikdy nezapomenete?
Při mé každodenní práci, která spočívá hlavně v informování veřejnosti o trestné činnosti v okrese, se nedá hovořit o zážitcích, spíš o osudech lidí a jejich příbězích. A ty nejsou vždy veselé. A zážitek? Snad první služba 
v policejní uniformě v terénu.

Co považujete z hlediska své práce za nejdůležitější?
Jedním z hlavních úkolů je, co nejvíce prezentovat kvalitní práci policie. A s tím souvisí dobrá spolupráce s kolegy a novináři. Informovanost veřejnosti o případech včetně policejních rad vycházejících z praxe je jednou z prevencí. Také spolupráce s ostatními složkami IZS a subjekty. Jen tak se daří pořádat oblíbené preventivní a prezentační akce pro školy a veřejnost (Dny s IZS, dětské dny, ukázky na dětských táborech).

Vy i manžel jste získali ocenění za vaši práci. Co to pro vás znamená?
Udělení medaile je jedním 
z poděkování, kterého si cením. Znamená to, že si naší práce nadřízení váží. A to je nejen milé, ale i pro další práci motivující.

Armáda ČR už před lety pochopila, že uzavírat se před veřejností není dobrý a přínosný postoj. Co pro to, aby veřejnost viděla policii co nejvíce, dělá právě ona sama?
Myslím, že Policie ČR je na veřejnosti vidět dost. Příkladem jsou každodenní televizní zprávy, ve kterých policie informuje o událostech z celé republiky a nechybí ani události z jižních Čech. Také prezentačních a preventivních akcí není málo. Záleží na tom, co chce kdo vidět a vnímat.

Denně jste svědky trestné činnosti. Jste třeba pro snížení hranice odpovědnosti?
Každá mince má rub a líc. To platí i v tomto případě. Je pravda, že i v našem okrese se setkáváme s případy, kdy pachatelem je dítě. Jsou to ale případy ojedinělé. Současná právní úprava trestní odpovědnosti je dle mého názoru objektivní.

Kam byste to chtěla ve své práci dotáhnout?
Tak o tom jsem nikdy nepřemýšlela. Jsem spokojená, vykonávám práci, která je zčásti mému vzdělání blízká, tím myslím prevence na školách. A není jednotvárná, vyžaduje stálé profesní sebevzdělávání. Například loni 
v březnu jsem absolvovala kurz v Brně určený pro tiskové mluvčí.

Zkusíme i civilní život. Jaké jsou vaše záliby?
Především sportovní aktivity – v zimě lyže, v létě in-line, cykloturistika, heat, někdy i posilovna. Nemálo času trávíme na házené, kterou hraje syn a my, rodiče, jsme aktivními fanoušky strakonických házenkářů.

Máte ráda policejní filmy?
Neřadím se mezi televizní diváky, raději trávím čas aktivně, venku v přírodě. Ale když už jsme u policejní práce, tak se ráda podívám třeba na Četnické humoresky.

Máte nějaké svoje motto?
Žádný člověk není tak chudý, aby nemohl darovat úsměv.

Jak ji vidím já

S Mirkou Novákovou (jak ji všichni oslovují) se jako novinář setkávám řadu let. Mohu tedy posoudit, že se opravdu chová jako profesionál. Velmi se snaží prezentovat práci policie a je ochotná spolupracovat s novináři, jak nejvíce jí to policejní pravidla umožňují. Cenné je to, že tak často činí 
i ve svém volnu.
Ale zmínil jsem pravidla a troufám si na tomto místě tvrdit, že jsou velmi svazující. Především tedy pro policejní mluvčí jako takové. Bohužel – věta: „Vzhledem k okolnostem, vyšetřování atd. se nebude policie k případu vyjadřovat" není někdy opravdu na místě.
Ale to není vina ani Mirky Novákové, ani jiných mluvčích. Dělají jen svoji práci stejně jako řada jiných lidí, kteří ale nejsou tak vidět.
Kromě toho musím ale také uvést, že jsem se potkal s celou řadou mluvčích jiných institucí a kdyby se všichni snažili být tak vstřícní a profesionální jako Mirka, považoval bych to za obrovský úspěch.