Začínal jako modelář, dnes brázdí Miloš Ramert (52) z Bystřice u Benešova oblohu jako akrobatický pilot větroně MDM 1 Fox. „Jsem takový akrobatický pilot z nouze," směje se. Své umění předvedl v sobotu 6. září na strakonickém letišti při Leteckém dnu, který pořádal Aeroklub Strakonice.
Do letadla si Miloš Ramert sedl prvně před šestatřiceti lety. „Bylo to přesně 8. března 1978. Absolvoval jsem základní výcvik v Letecké škole v Šumperku. Díky modelařině jsem věděl, do čeho jdu," vzpomíná.
Po čase začal závodit v takzvané plachtařině. „Za největší úspěch považuji osmé místo na mistrovství světa," říká. Pak se stal instruktorem.
Na akrobacii se dal z nedostatku času. „Závodit v plachtařině znamená absolvovat dvoje závody po čtrnácti dnech. To máte měsíc. Zbytek pěkných dnů je třeba věnovat tréninku. Jenže pěkné dny jsme trávil v letadle právě jako instruktor. Myslel jsem si, že budu chodit trénovat ráno, pak budu vyučovat a až se klienti unaví, budu večer trénovat zas. Jenže jsem byl nakonec unavený víc než oni a ráno jsem musel dopisovat papíry. Akrobacie zkrátka zabere méně času," vysvětluje, proč o sobě říká, že je akrobatickým pilotem z nouze.
Vystoupení Miloše Ramerta si nenechali ujít například Tomáš a Jitka Fialovi z Čejetic se svými dětmi Štěpánem a Madlenkou. „Jsme tu letos poprvé, ale líbí se nám tu. Hlavně malému," řekl za celou rodinu Tomáš Fiala. „Na letecké ukázky se těšíme, nejdřív si ale musíme pro něco k jídlu," doplnila ho se smíchem jeho žena Jitka.
Než na akrobatické létání došlo, vyzkoušel si malý Štěpán přenosný protiletadlový raketový komplet krátkého dosahu RBS-70, který na letiště přivezl strakonický 25. protiletadlový pluk. K vidění byl například i samohybný protiletadlový raketový komplex 2K12 KUB.
Kromě vojáků se na strakonickém letišti prezentovali i policisté, hasiči a záchranáři se svými auty. Návštěvníci si mohli prohlédnout letadla, jejich modely, i historická auta.