Ale jo, zítra půjdu zase," hodnotí šestiletý Adam Pechlát ze Strakonic svůj první den ve školní lavici nad porcí zmrzliny. Změnil tak svůj názor z brzkého rána, kdy se mu do školy vůbec nechtělo. Nanejvýš za paní učitelkou Hanou Hradeckou.
Ta učí na Základní škole F. L. Čelakovského v ulici Chelčického od roku 1990. Neumí si představit, že by učila jinde. „Tahle budova má zkrátka svoje kouzlo, moderní školy mě moc nelákají," vysvětluje.
Každé dva roky učí novou třídu prvňáčků. Ti letošní jsou pro ni ale přece jen výjimečnější. „Dnes v lavici usedl pravnouček mojí první třídní učitelky. Dodnes se spolu navštěvujeme. Známe svoje rodiny. Mám ji ráda," vypráví s úsměvem Hana Hradecká. Na doby, kdy byla sama prvňáčkem si pamatuje dodnes. „Patřila jsem spíše k těm vyjukaným žáčkům," prozradila.
Do lavic její letošní 1. A zamířilo společně s Adamem Pechlátem dvacet šest dětí. Jejich jména se Hana Hradecká učí pomocí jmenovek přilepených na lavici. „To mi hodně pomáhá. Ale problém nastává ve chvíli, kdy se stejných jmen sejde ve třídě více," směje se. A letos se to opravdu povedlo. Jméno Adam je v třídní knize hned třikrát a Tereza dvakrát.
O tom, že bude učitelkou, jako malá neuvažovala. „Chtěla jsem byt zdravotní sestřičkou. Čeho se člověk bojí, to ho nejvíce táhne," vysvětlila se smíchem. Chvíli zvažovala i uměleckou dráhu na konzervatoři. Pro tuto profesi se usměvavá pedagožka rozhodla až na gymnáziu.

První den v první lavici 1. A

Z šestiletého Adama Pechláta ze Strakonic je od včerejška školák. Než ale 2. září vyrazil za svými novými spolužáky z 1. A Základní školy F. L. Čelakovského v ulici Chelčického ve Strakonicích, musel zvládnou budíček v šest dvacet. „Vstávat se mi vážně nechtělo," stěžuje si u snídaně. A nebyl sám. Problémy měla jeho sestra Nikolka (8) i tatínek Hynek. „Po dlouhé době je to nepříjemné, o prázdninách jsem si odvykl," podotkl tak trochu ospale.
Kolem půl osmé bere Adam svou aktovku na záda a vyráží vstříc školním povinnostem. Kromě rodičů a sestry, která jde do stejné školy do třetí třídy, ho doprovází i babička Marie Podlešáková. Ta se neubrání slzám dojetí. „Brečím tu jako jediná a vůbec nevím, co mě to napadlo. Stejně do školy musí," směje se, zatímco si slzy stírá kapesníkem.
Ve třídě Adam zabírá první lavici u okna, a to navzdory dobře míněným radám jeho strýce Petra, který mu důkladně popsal místa, na kterých nebude pod dohledem paní učitelky. Adamův výběr kvitovala maminka Kamila. „Hrozily mu brejličky, odtud lépe uvidí," dodala.
Na jeho místě už jsou připravené knížky, na notýsku obrázek berušky. Ta prozatím nahradí jeho jméno a bude ho provázet celý rok. Věřím, že kromě berušky to budou i pěkné známky a úsměv na rtu. Držím ti palce, Adame!

Na okraj: Po 20 letech

Jít dnes do první třídy byla vážně nostalgie. Když jsem vstoupila na půdu „Čelakajdy", začala jsem počítat. Páni, je to dvacet let od chvíle, kdy jsem přímo tady stála s černo růžovou aktovkou v ruce a zírala. Dnes zírám taky. Téměř nic se tu nezměnilo. Jen Čelakovský má zlomený prst a parkety v tělocvičně nahradil lepší povrch. Zatímco jdu s malým Adamem do třídy, míjím dveře té svojí. Vidím se v lavici, vedle spolužáka Adama, který už je dnes ženatý, a říkám si, že se nic se nevyrovná tomu vrátit se na místo, které se nezměnilo, abych přišla na to, jak moc jsem se změnila já sama.