„Přesto je vše dobře zvládnuto,“ uvedla mluvčí kraje Hana Brožková po středečním jednání krajského krizového štábu. „Zdravotnická záchranná služba nemusí s klienty jezdit od nemocnice k nemocnici, protože koordinace převozu do volného zdravotnického zařízení funguje na výbornou. Nemocnice poskytují kvalitní péči, velkokapacitní OČKOcentra zaznamenávají velmi mnoho pozitivních ohlasů od těch, kteří jimi prošli.“ Dobře pokračuje i očkování a veškeré vakcíny, které kraj získá, jsou v centrech obratem vyočkovány.

„Situace je napjatá, ale stabilizovaná, počty hospitalizovaných jsou přibližně stejné jako minulý týden, takže jedeme v podobném režimu,“ uvedl ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek. Hejtman Martin Kuba následně dodal, že za tuto situaci patří poděkování hlavně jihočeským zdravotníkům. „Jen díky nim a jejich pracovnímu nasazení není nutno přistupovat k rizikovému převozu vážně nemocných klientů do vzdálenějších krajů,“ uvedl.

Záchranky vozí rekordní počty nakažených

Nemocnicím na krizovém štábu poděkoval také ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý. „Díky vynikající organizaci v nemocnicích naše záchranky nikde nebloudí a nikdo je z nemocničních zařízení nevykazuje jinam,“ konstatoval Slabý a upozornil, že aktuálně záchranky převáží týdně 400 covid pozitivních pacientů. „Jde o extrémní číslo, dvojnásobek počtů z předchozích vln,“ zdůraznil Slabý s tím, že narůstá také počet lidí, kteří se zhoršili ze dne na den a problémy s dýcháním je mnohdy ohrožují na životě.

Dalšími tématy, které krizový štáb probral, bylo povinné antigenní testování ve firmách jako jedna z cest k udržení klidné epidemické situace v regionu. Krajská hygienická stanice konstatovala, že firmy v regionu opatření dodržují a záchyt pozitivně testovaných se zde pohybuje okolo půl procenta. Následně krizový štáb doporučil, aby byl podobný typ šetrného antigenního testování realizován také v krizových školských zařízeních. V kraji se teď provádí vůbec nejvyšší počet testování jak antigenními, tak PCR testy.