Když loni na jaře Jiří Šesták ohlásil, že chce na podzim 2014 skončit jako ředitel Jihočeského divadla (JD), nikdo netušil, že spustí malou lavinu. Postupně pak odešli i šéfové činohry, Malého divadla, točny, ekonomická šéfka a řada herců. Sedm hlasů v anketě Deníku Jihočeská kulturní událost roku dokládá, že změna je to zásadní, a to včetně angažování autorsko - režisérské dvojice Skutr do čela opery. Shodně po čtyřech hlasech mají v letošním, čtvrtém ročníku ankety režijní debut Jiřího Mádla, film Pojedeme k moři, koncerty Jihočeské komorní filharmonie a koncert Richarda Bony, který hrál v srpnu na Jihočeském jazzovém festivalu v Českých Budějovicích.

Osobnosti měly volit jednu událost, některé z nich ale hlasovaly pro víc počinů, a tak redakce započítala všechny zmíněné návrhy. Pro změny v JD hlasovali šéfka Sladovny Tereza Dobiášová, produkční Jiří Grauer, manažerka multikina CineStar Svatava Kopečková, novinář Petr Kubát, ředitel JD Lukáš Průdek, spisovatelka Miluše Vítečková a historik umění Radek Wohlmuth.

Jiří Šesták, bývalý ředitel Jihočeského divadla. „Pro mě je tou nejvýznamnější událostí výměna vedení Jihočeského divadla. Po řadě let odstupuje z jeho vedení 'Don Corleone' regionální kulturní scény Jiří Šesták 
a přichází nový vítr. Co kromě dvojice Skutr Lukáš Průdek do JD a do našeho regionu přinese, zatím není jasné, nicméně tu změnu vnímám jako otevření dveří transformaci,“ vysvětlila svou volbu Tereza Dobiášová z písecké Sladovny.

Historik umění Radek Wohlmuth nejvíc ocenil angažování Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského, autorsko-režisérské dvojice Skutr, na zdvojené místo šéfa opery Jihočeského divadla. „Příjemně radikální mi přijde už sama dvojjediná volba, která je v tomto případě ale podložena také nezpochybnitelnou kvalitou. I když hudebnímu divadlu sám normálně moc nedám, už teď jsem zvědavý na jejich práci a doufám, že se také s jejich přispěním českobudějovickému divadlu podaří to, o čem Alšova jihočeská galerie může jen snít.“

V anketě letos hlasovalo 56 osobností. Osm z nich volilo vlastní akci, stejně jako v loňském ročníku. V anketě se objevilo celkem 66 akcí a počinů. A jen tak pro zajímavost: jeden hlas přišel z arabského Ománu s dovětkem: Jdu fotit velbloudy!

Anketu a odpovědi 56 osobností přináší tištěný Deník 31. prosince.