Patnáct členek libereckého seniorského klubu Jiřinky si letos zahrálo na „Ježíškovy vnučky“. Inspirovaly se projektem Českého rozhlasu, který už několik let plní přání seniorům v domovech důchodců. Místo generace mladých a pracujících se ale tentokrát role „vnoučat“, která si vzpomenou na své prarodiče, chopily seniorky v průměrném věku 76 let.

„Protože se nám podařilo získat zdarma vánoční pohledy, měly jsme možnost pro další akci. Napsaly jsme 250 osobních vánočních přání pro klienty libereckých domů s pečovatelskou službou. Doufáme, že jim uděláme drobnou radost formou, která už dnes není moderní, ale pro nás byla velmi důležitá,“ vysvětlila Libuše Frýdlová, vedoucí seniorského klubu Jiřinky při Komunitním centru Kontakt v Liberci.

Do projektu se zapojily nejen Jiřinky, ale také jejich příbuzní v dalších částech kraje. „Každá jsme napsala 20 až 30 pohledů. V Turnově se k naší akci připojili místní skauti a v Hodkovicích nad Mohelkou zorganizovala psaní pohledů moje vnučka,“ řekla Libuše Frýdlová.

Andělská křídla na Holém Vrchu.
Tradice a charita zpestří advent v Libereckém kraji i letos. Budete se podílet?

Pohledy, které se staly záminkou pro vánoční projekt libereckých seniorek, našla dcera kamarádky paní Frýdlové při úklidu na půdě. „Naše generace byla zvyklá posílat vánoční přání. Pohledy a další písemnosti jsme si pak ukazovaly mezi sebou. Prožily jsme život v době, kdy se stále používalo pero a papír. To už dnes moc neplatí,“ dodala Libuše Frýdlová.

Spolu s kolegyněmi z klubu na každý pohled připsaly text, často se tam podle ní objevovalo slovo zdraví. „To je v dnešní době velice důležité,“ řekla Deníku žena, které je 77 let.

Napsané pohledy jim pomohl distribuovat ředitel Komunitního střediska Kontakt Michael Dufek, který je rozvezl klientům domů s pečovatelskou službou v Liberci. Putovaly do schránek lidí na Borový vrch a domů v Burianově a Krejčího ulici. „Jiřinky jsou jedním ze 17 klubů působících pod Kontaktem. Do jejich činnosti nijak nezasahujeme, jen jim pomáháme jejich činnost vykonávat. Jelikož se teď nemůžeme scházet, vítáme každou iniciativu, se kterou přijdou, proto jsme nabídli pomoc s distribucí pohledů,“ připomněl Dufek.

Nanynky.
Liberecký kraj propaguje místní tvůrce, chce jim pomoci

Seniorky z klubu Jiřinek nezahálí ani přes rok. I když jejich fungování ochromila pandemie koronaviru, už se podle slov Libuše Frýdlové těší, že se v roce 2021 vrátí k běžné činnosti, mezi kterou patří společné cvičení, výlety, vycházky nebo návštěvy divadla. Společně se pak členky klubu starají o záhon Jiřinek v liberecké Zahradě vzpomínek, odtud pochází jejich jméno.

„Letos na jaře, když jsme se u našeho záhonku opět sešly, jsme při rytí země potkali několik mladíků, kteří se v parku potulovali. Oni nám pomohli s prací, a když bylo hotovo, řekla jsem jim, že si aspoň mohou za odměnu natrhat v létě kytičku pro nějakou slečnu. Oni mi na to odpověděli, že už to dělají 5 let,“ připojila na konec povídání humornou historku Libuše Frýdlová.