Nepřeceňujte svoje možnosti a volte takovou řeku, na kterou se budete rádi vracet a budete na ni vzpomínat. Úplně ideální je pro začátečníka Otava ze Sušice. To říká na adresu vodáctví majitel půjčovny lodí a dlouholetý vodák Václav Slavík ze Strakonic.
Když se člověk rozhodne strávit dovolenou tím, že pojede vodu, podle jakých měřítek by měl volit danou řeku?
Rozhodně musí volit nejen podle své chuti, ale i svých možností a vodního stavu a složení party. Tedy konkrétně, určitě je dobré poznat prověřit si, že zvládnu nejprve ty méně náročné toky a pak se teprve pustím na Sázavu na Stvořidla nebo na Otavu z Radešova.
Vodní stav je vždy limitující, slalom na horním úseku mezi kameny není nic moc a respekt před zvýšeným vodním stavem bychom měli mít všichni. Záleží s kým na vodu jedu. Pokud jsme parta kamarádů, určitě nám nebude vadit rušná Vltava, pokud chci seznámit s řekou malé děti, pak bych volil klidnější řeku. Pro začátečníka je ideální Otava ze Sušice.
Co patří do základní výbavy vodáka?
Dnes je běžné používání bezpečnostních prostředků jako jsou vesty, házecí šňůry a občas i helmy. O této výbavě se hodně mluví (sami používáme i vestu pro našeho psa), ale nikdo by neměl jet na vodu bez přípravy, to se hodně, myslím, podceňuje. Pokud jedu na řeku, kterou neznám, tak bych se měl s ní seznámit, jak teče, jak je obtížná, jsou – li na řece nebezpečné jezy. Hledat se dá na internetu, ale není špatné mít po ruce průvodce a podívat se před jezem, jak ho nejlépe zdolat. No, a hlavně nezapomenout doma soudnost a zdravý rozum.
Kde se dají zjistit informace o řekách vhodných ke sjíždění?
Jak jsem už řekl, tak bezpečně na internetu na webech jako je Pádlo nebo Raft, na stránkách povodí i některých půjčoven. Dobře funguje i teletext České televize stránka 187, tam jsou aktuální stavy všech našich větších řek, a to včetně minimálních limitů.
Sám jsi vodák a půjčovnu provozuješ už několik sezon. Jak moc se změnil pojem vodáctví za poslední roky?
Jezdím na vodu čtyřicet let a půjčovnu provozuji od roku 2000. Určitě se vodáctví stalo daleko víc komerční záležitostí, o tom se hodně mluví a já s tím musím jen souhlasit. Nikdo nemůže mít k lodi z půjčovny takový vztah jako my dříve ke své laminátce. Díky půjčovnám (nebo spíš vinou půjčoven) se objevují skupiny lidí na lodích, kterým se nedá říkat vodáci. Ti jsou většinou i hodně vidět a slyšet.
Já ale vidím i to, že jezdí na vodu i mladí rodiče s dětmi a zdá se mi, že jich přibývá. Je to vždycky moc fajn. Prostě určitě je na řekách spousta fajn lidí.
Jaký tip bys dal vodákům pro letošní léto? Jakou řeku? A která je tvoje nejoblíbenější? Za těch čtyřicet let jsi určitě „svoji" řeku našel?
Já se už dlouho chystám na Ohři, tu nějak pořád míjím. Naši Otavu možná my, místní neumíme docenit, zato spoustě Moravanů učarovala. Berounka a Vltava mají stále dost vody, no a já mám rád Lužnici. Rád ji splouvám při odemykání a zamykání na jaře a na podzim.
Jedinečnou atmosféru má i o Vánocích štěpánské splutí ze Suchdola do Majdaleny. Zimní jízda mě tak zaujala, že jsem se s kamarády začal scházet na Novoroční splutí Otavy. Není tak navštěvované jako Štěpánská na Lužnici ani jako naše odemykání a zamykání Otavy, ale nás pár skalních si ho skvěle užije.
Základní rady než vyplujete1. Volte řeku podle svých možností a zkušeností. Není žádná ostuda začínat na mírnějších tocích – například Otava ze Sušice.
2. Jeďte na kvalitní lodi a používejte i kvalitní pádla. Ušetří vám to hodně starostí a dřiny. Nezapomeňte na lodní pytel, plastovou konev, pouzdro na doklady, peníze a mobil. Dále houbu na vysoušení lodi a nádobu na vylévání, když na jezu naberete. Důležitá je tzv. koňadra – dlouhé lano, díky kterému můžete loď spouštět po jezu a stát přitom na břehu.
3. Od věci není mít vestu a přilbu – hlavně se týká dětí.
4. Nejezděte nikam, kde to neznáte. Pomníčků je kolem řek dost.
5. Na vodu frajeřina nepatří – raději přibalte rozum a soudnost.
6. Všeho s mírou – to platí jak pro samotné splouvání, tak alkohol.
7. Příjemnou vodu a šťastně se vraťte.