Zuzana Hakrová
Bydliště: Strakonice
Věk: 20 let
Povolání: Studentka
Záliby: Hudba, sport, výtvarná tvorba
Životní motto: Co tě nezabije, to tě posílí.

Jste milovnicí hudby. Jakou roli hraje hudba ve vašem životě?
Hudba hraje v mém životě opravdu velikou roli. Dá se říci, že mě celý život doprovází. Ať mám jakoukoliv náladu, vždy si v první řadě pustím muziku, která mou náladu podpoří. Poslechnout třeba padesát písní za den, pro mě není žádný problém. Většinou si vybírám hudbu právě podle nálady. V průběhu let se můj vztah k hudbě několikrát změnil. Nyní si myslím, že mám jasno v tom, která hudba se mi líbí a která nikoliv.

Jaký styl hudby vás tedy dokáže zaujmout? Existuje nějaký hudební žánr, který máte nejraději?
Myslím, že snad s výjimkou techna, metalu a hip-hopu, ze kterého jsem naštěstí vyrostla, nejsem v hudbě moc vybíravá.
Když se mi píseň líbí, tak se mi líbí a neřeším, jaký je to žánr.
Například ale klasický rock mi je velice blízký. Skupiny jako Green Day či Red Hot Chili Peppers jsou u mě favoriti číslo jedna.
Mám také velmi ráda hudbu z šedesátých až osmdesátých let, jmenovitě „Beatles" nebo ABBA.
V neposlední řadě bych ráda zmínila instrumentální a vážnou hudbu. Mým oblíbencem je Mozart, kterého miluji a často jej poslouchám. Je obrovská škoda, že dnešní mládež tuto hudbu nezná a nebo ji tvrdošíjně odmítá a pohoršuje se nad ní, protože je to podle mého názoru naprostá klasika. Ale samozřejmě každý má svůj vlastní vkus…

Vedli vás rodiče k muzice již od malička?
Ano. S mými rodiči jsem v dětství hodně zpívala. Kdybych měla ale „vypíchnout" nějakého člena rodiny, po kterém jsem zdědila vztah k hudbě, tak by to byl nepochybně můj dědeček, vlastně oba dědečkové. Jeden z nich hraje výborně na harmoniku a k tomu zvládá zpívat tak dlouhé texty, které bych si sama nepamatovala. Druhý dědeček mě v dětství učil různé písně a pohled na něho, jak někdy zpívá s druhým dědou na různých rodinných oslavách je k nezaplacení. Je vidět, jak si to užívají a baví je to.

Dokáže se vás určitá skladba emocionálně dotknout?
Existuje několik skladeb, které se mě skutečně velmi emocionálně dotýkají. Občas mi i vytryskne slza a to převážně u poslechu vážné hudby. Někdy při poslechu rádia poslouchám píseň, jež mi připomíná určitou životní situaci. Jako příklad bych mohla uvést píseň Tisíc mil, při které jsem tancovala na svatbě mého bratrance se svým bratrem. Byl to pro mě jedinečný zážitek a tato píseň mi bude bráchu vždy připomínat.
Když tak přemýšlím, nesmím zapomenout uvést ještě jeden zážitek. Na základní škole nám dala paní učitelka Věra Bůbalová za úkol připravit si písničku a zazpívat ji před třídou. Já si vybrala píseň Znám já jeden krásný zámek. Po odzpívání této písničky mi paní učitelka dala za odměnu jakýsi modrý fix. Nosila jsem jej snad celou základní školu s sebou.
Paní učitelka Bůbalová bohužel nedávno zemřela. Tato píseň mi ji bude připomínat. Navždy!

Navštěvujete koncerty? Máte nějaký vysněný?
Po pravdě řečeno, koncerty nenavštěvuji, ale doufám, že v budoucnu se na nějaký vypravím. Velmi ráda bych navštívila koncert Tomáše Kluse, který mě v poslední době velmi zaujal.
Ze zahraničních kapel bych ráda viděla na živo právě skupinu Green Day, která má skvělé písně a na jejich koncertech musí být neuvěřitelná atmosféra.

Většina muziky je založena na textech. Je nutné, aby měla píseň dobrá slova?
Jak jsem již zmínila, mám hodně ráda instrumentální hudbu, tudíž pro mě jsou slova téměř vždy až na druhém místě. První, co mě na písni vždy zaujme, je melodie. Samozřejmě existují skladby, které miluji právě díky jejich textům. Proto je také mým oblíbencem právě Tomáš Klus, jenž má podle mě skvělé a pravdivé texty, nad kterými se člověk může zamyslet. To samé mohu říci o písních Karla Kryla nebo Jiřího Schelingera, které právě kvůli jejich brilantním textům velmi ráda poslouchám.

Vy osobně se hudebně činíte? Zpíváte či hrajete na nějaký hudební nástroj?
Velmi ráda zpívám. Je to můj velký koníček a když nejsou rodiče doma, pouštím si karaoke a zpívám z plných plic. Ačkoliv vím, že to není nijak dokonalý zpěv, tak mi zpívání přináší radost a moc mě to baví.
Co se hudebních nástrojů týče, jako malá jsem hrála na flétnu a později na keyboard, ale ani u jednoho jsem nevydržela, bohužel…

Jaké jiné záliby vás dokážou oslovit?
Kromě poslechu hudby a zpěvu moc ráda kreslím, u čehož dokážu strávit hodně času. Ráda si přečtu dobrou knihu nebo se podívám na zajímavý film.
Dále ráda vařím a když přemůžu lenost, tak si zacvičím aerobic anebo ještě radši se jdu projít ven s kamarádkou.

Co váš nynější život? Studujete nějakou školu?
Na jaře jsem odmaturovala a nyní studuji jazykovou školu, kde se snažím zdokonalit své znalosti anglického jazyka, který je mimochodem také mým koníčkem.
Byť se nyní tak nějak rozhoduji, co dál, snažím se o tom tolik nepřemýšlet a brát věci tak, jak přicházejí.

Roman Škoda