Jan Rubeš se narodil 6. června 1920 Růženě a Janovi Rubešovým.

V roce 1945 ukončil studia na hudební konzervatoři v Praze, přijal angažmá v pražské opeře a stal se nejmladším basem operní scény Národního divadla.

O tři roky později byl vybrán, aby reprezentoval na Mezinárodním festivalu opery v Ženevě. Vyhrál hlavní cenu a v roce 1948 emigroval do Kanady.

V exilu působil jako sólista Canadian Opera Company. Kromě zpěvu se věnoval hraní a režii.

V roce 1950 si vzal za manželku herečku Susan Douglas. Společně vychovali tři syny – Christophera Jana (zemřel v roce 1996), Jonathana Marka a Anthonyho Deana.

V roce 1985 se objevil ve filmu Svědek, kde hrál po boku tehdy mladého nadějného herce Harrisona Forda a zatím zcela neznámého Viggo Mortensena. V polovině 80. let zpěv pověsil na hřebík.

Byl především televizním hercem. Diváci ho mohli vidět například ve filmech Krajní meze či Naši otcové, kde si zahrál po boku Christophera Plummera (Muži, kteří nenávidí ženy).

Dále se objevil v roli Dr. Nicholase Ballarda v seriálu Hvězdná brána, v roli patologa Dr. Morta v seriál Směr jih, působil i v seriálu Akta – X či Pohotovst.

Jeho druhou doménou byly role v béčkových filmech, které čas od času poctí svou přítomností nějaké to známější jméno.

V roce 1995 obdržel kanadské nejvyšší státní vyznamenání (Order of Canada), které je udělováno významným světovým osobnostem (Nelson Mandela, Margaret Atwood, Frank Gehry, Václav Havel, Diana Krall, Wayne Gretzky).

On sám na adresu hereckého poslání řekl: „Stříbrné plátno je skvělá věc, můžete na něm nacházet inspiraci pro každý den. Když se nad tím tak zamyslíte, je to vcelku jednoduché – instantní obrazová zpráva vyslaná od herce k divákovi. Nalaďte se na stejnou frekvenci a dobrodružství může začít."

Jan Rubeš zemřel na mozkovou mrtvici 29. června 2009 v nemocnici v Torontu.

Zdroj: ČSFD, Wikipedia