VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Bauer: Hvězda Valdštejnova srdce 56

Strakonice - Román na pokračování.

12.4.2012
SDÍLEJ:

Jan Bauer: Hvězda Valdštejnova srdce.Foto: archiv

Plukovník Duval ho následoval a za ním další důstojníci. V čele vojska zavlál švédský praporec se třemi korunkami a vedle něj bíločervená česká korouhev, s níž táhli do boje exulanti. Thurn věděl, že tohle bude ztracená bitva. Přesto ještě nařídil sešikovat polní děla, aby blížící se Valdštejnovy dragouny uvítala patřičnou kanonádou. Netušil, že maršálek Ilov zatím město obešel a zaútočil na nechráněná místa švédského ležení. Vojáci, mnozí ještě neoblečení a bez výstroje, se kvapem dávali na útěk.
„Zadržte ty zbabělce!“ křičel plukovník Duval a rozjel se proti nim na svém koni. Ale jeho snaha byla marná. Thurn, který jeho počínání sledoval z nedalekého pahorku, si mimoděk vzpomněl na podobnou bitvu na Bílé hoře. I tam se jeho vojáci dali na útěk dříve, než se vůbec srazili s nepřítelem. Jediní, kdo tehdy vzdorovali, byli žoldnéři Jindřicha Šlika, obojetníka a zrádce, který už o rok později přestoupil ke katolíkům a dotáhl to pak v císařských službách až na prezidenta dvorské válečné rady. Hrabě doufal, že právě Valdštejn by mohl vykonat něco právě opačného, tedy přejít od císaře k jeho nepřátelům. Ukázalo se však, že frýdlantský vévoda si zřejmě s myšlenkou na zradu jen pohrával.
V té chvíli prolétla kule těsně vedle Thrunovy hlavy. „Mohl jsem být mrtev a ukončit tak své trápení na tomto světě,“ pomyslel si bez hořkosti a takřka lhostejně sledoval nerovný boj. Švédští pěšáci marně vzdorovali Valdštejnově jízdě. Dragouni pronikali jejich řadami jako nůž máslem a zakrátko bylo jádro Thurnova sboru zcela obklíčeno.
„Další odpor je marný. Přinesl by jen zbytečné mrtvé,“ usoudil hrabě v duchu. A aniž se poradil s plukovníkem Duvalem, nechal odtroubit konec boje.
„To je kapitulace,“ vztekal se Duval, ale hrabě ho hrubě odbyl:
„Ano, to je kapitulace. Nic jiného nám nezbývá. Vyjeďte dragounům v ústrety s bílým praporcem.
Albrecht z Valdštejna se nemálo podivil, když k němu přivedli dva důstojníky. Staršího z nich, notně prošedivělého vousatého muže nevysoké ale statné postavy dobře znal. Byť v době, kdy se naposled setkali, neměl ještě šedivé, ale světlé lehce nazrzlé vlasy.
„Vítám vás, hrabě,“ pozdravil Thurna. „Jsem rád, že jste pochopil beznadějnost svého postavení a zabránil zbytečnému krveprolití.“
„Když jsme se viděli naposled, pane vévodo, byl jste teprve plukovníkem…,“ hořce se usmál Jindřich Matyáš z Thurnu.
„A vy už generálem,“ pokývl hlavou s úsměvem Valdštejn. „Ale doba nás rozdělila.“
„Vy jste, pokud vím, býval také kalvinistou,“ rýpnul si Thurn.
„Ne, býval jsem po rodičích bratrského vyznání. Ale našel jsem cestu ke katolické církvi,“ opravil ho frýdlantský vévoda, jemuž debata o náboženství nebyla příliš po chuti. Zkoumavě se podíval na starého hraběte a vážně pronesl: „Myslím, že bychom si měli promluvit o samotě.“
„Bude-li to užitečné,“ poznamenal Thurn.
„Milý hrabě, nejste v situaci, abyste si mohl vybírat podle užitečnosti nebo neužitečnosti,“ poznamenal Valdštejn. Takřka přátelsky uchopil Thurna za loket, odvedl ho stranou a tiše se zeptal: „Můžete mi říci, kde Anna Marie?“
Hrabě se na vévodu tázavě podíval: „Myslel jsem, že se zdržuje u vás.“
„Ne, utekla poté, co jsme zajali jednoho švédského důstojníka.“
„Mohl bych toho důstojníka vidět?“ otázal se Thurn.
„Ne,“ odsekl Valdštejn a zkoumavě se na předáka exulantů podíval: „Asi jste nepočítal, že se sejdeme za těchto okolností.“
Thurn mu odpověděl s hlubokým povzdechem: „Kdysi jsem ve vás skládal jisté naděje, ale ta doba je, zdá se, pryč.“
Valdštejn necítil potřebu hraběti něco vysvětlovat. Sen o české koruně odsunul zcela stranou a už se s ním netrápil. „Tak vy nemáte tušení, co je s Annou Marií?“ zopakoval ještě jednou svoji otázku.
„Vévodo, snad jste se nezamiloval?“ lehce se usmál Thurn.
„To je snad moje věc, hrabě. Nyní jste mým zajatcem a já rozhodnu o vašem dalším osudu.“
„Vydáte mne císaři? Pokud vím, je na mou hlavu vypsána jistá odměna.“
„Ještě zvážím, co s vámi podniknu. Nezapírám však, že mám pro vás jistou slabost.“
„Kvůli Anně Marii?“
Ale Valdštejn už mu neodpověděl. Místo toho zavolal své pobočníky a oznámil jim: „Generál Jindřich Matyáš z Thurnu nesmí být spoután a může si ponechat svůj kord. Považujte ho, stejně jako plukovníka Duvala, za mého osobního zajatce.“

Autor: Redakce

12.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 038 Kč

Prodavači v prodejnách prodavačka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13038 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodavačka obuvi v OC MAXIM, POŽADAVKY: příjemné vystupování, práce na PC, kladný vztah k dětem, zkušenosti v oboru podmínkou (nejlépe v prodeji obuvi), Pracovní doba PO - PÁ od 7-18hod., SO - 9-12 hod., Pracovní úvazek - zkrácený, Pracovní poměr na 1/2 roku s možností prodloužení, VÝHODY: měsíční prémie při splnění tržeb, stravenky, benefity při nákupu zboží, KONTAKT: pouze e-mail: hladikova@vjobuv.cz. Pracoviště: V+j obuv, s.r.o. - pracoviště strakonice, Bezděkovská, č.p. 30, 386 01 Strakonice 1. Informace: Hladikova, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 26 000 Kč

Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen Vedoucí maloobchodní prodejny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro maloobchodní prodejnu koberců ve Strakonicích, ul. Katovická 1402, NP Strakonice přijmeme ihned nebo po dohodě na HPP vedoucí/ho provozovny. Požadujeme ÚSO vzdělání, praxi v oboru nejméně 1 rok, ( v případě, že uchazeč prokáže své znalosti i bez předchozí praxe, není pak podmínkou ) . Dále od uchazečů očekáváme obchodní a manažerské dovednosti, samostatnost a flexibilitu, smysl pro odpovědnost, obchodní dovednosti, asertivní jednání a dobrý zdravotní stav. Nabízíme odpovídající mzdu vč. prémiového ohodnocení formou pohyblivých složek mzdy, příspěvky na stravné ve formě 100 Kč stravenek, pracovní poměr na dobu neurčitou a možnost seberealizace. Uchazeči, kteří projeví zájem o tuto pracovní nabídku zašlou své životopisy na e-mail personalni@breno.cz., nebo se mohou na volné pracovní místo informovat i u stávající vedoucí na prodejně. Vybrané uchazeče pak vyrozumíme o dalším postupu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o.-044 strakonice, Katovická, č.p. 1303, 386 01 Strakonice 1. Informace: , .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 400 Kč

Svářeči, řezači plamenem a páječi bodové svařování. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Jednobodové svařování, Nastavování parametrů, Výměna elektrod, , Požadavky:, Odborné vyučení, , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na odpolední směnu, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 24 700 Kč

Svářeči svářeč MIG a MAG. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24700 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Náplň práce:, Svařování kovových součástí metodou MIG a MAG, , Požadavky, Odborné vyučení, praxe výhodou, Absolvovaný svářečský kurz, Svařování nerez nebo TIG výhodou, , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na odpolední směnu, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peloton mezinárodního závodu Okolo jižních Čech vloni zavítal do celé řady míst na území kraje a nejinak tomu bude i letos.

Okolo jižních Čech - seriál Deníku, 2. díl hejtmanka kraje Ivana Stráská

Ilustrační foto.

Bouře přišla do lesů města Tábor

Kempy jsou plné, jihočeské moře láká.

Lipensko – Nárůst hostů v některých kempech je až dvacetiprocentní. Někde dokonce musejí zájemce o přenocování odmítat.

Za lásku na dvou kolech dal celé stavební spoření

Strakonice – Do batohu vzal dvě tatranky, pití a se svojí kráskou Jawa 350 ISDN se postavil v sobotu na start takzvané malé šestidenní. Start i cíl - Strakonice. Čtyřiasedmdesátiletý František Horák už jede závod s oficiálním názvem Soutěž Šumavou letos podruhé.

Dobršská brána oživí tvrz či hostinec

Dobrš – Do obce Dobrš na Strakonicku se sjede 31 hudebníků z deseti zemí světa.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT