VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Bauer: Hvězda Valdštejnova srdce 56

Strakonice - Román na pokračování.

12.4.2012
SDÍLEJ:

Jan Bauer: Hvězda Valdštejnova srdce.Foto: archiv

Plukovník Duval ho následoval a za ním další důstojníci. V čele vojska zavlál švédský praporec se třemi korunkami a vedle něj bíločervená česká korouhev, s níž táhli do boje exulanti. Thurn věděl, že tohle bude ztracená bitva. Přesto ještě nařídil sešikovat polní děla, aby blížící se Valdštejnovy dragouny uvítala patřičnou kanonádou. Netušil, že maršálek Ilov zatím město obešel a zaútočil na nechráněná místa švédského ležení. Vojáci, mnozí ještě neoblečení a bez výstroje, se kvapem dávali na útěk.
„Zadržte ty zbabělce!“ křičel plukovník Duval a rozjel se proti nim na svém koni. Ale jeho snaha byla marná. Thurn, který jeho počínání sledoval z nedalekého pahorku, si mimoděk vzpomněl na podobnou bitvu na Bílé hoře. I tam se jeho vojáci dali na útěk dříve, než se vůbec srazili s nepřítelem. Jediní, kdo tehdy vzdorovali, byli žoldnéři Jindřicha Šlika, obojetníka a zrádce, který už o rok později přestoupil ke katolíkům a dotáhl to pak v císařských službách až na prezidenta dvorské válečné rady. Hrabě doufal, že právě Valdštejn by mohl vykonat něco právě opačného, tedy přejít od císaře k jeho nepřátelům. Ukázalo se však, že frýdlantský vévoda si zřejmě s myšlenkou na zradu jen pohrával.
V té chvíli prolétla kule těsně vedle Thrunovy hlavy. „Mohl jsem být mrtev a ukončit tak své trápení na tomto světě,“ pomyslel si bez hořkosti a takřka lhostejně sledoval nerovný boj. Švédští pěšáci marně vzdorovali Valdštejnově jízdě. Dragouni pronikali jejich řadami jako nůž máslem a zakrátko bylo jádro Thurnova sboru zcela obklíčeno.
„Další odpor je marný. Přinesl by jen zbytečné mrtvé,“ usoudil hrabě v duchu. A aniž se poradil s plukovníkem Duvalem, nechal odtroubit konec boje.
„To je kapitulace,“ vztekal se Duval, ale hrabě ho hrubě odbyl:
„Ano, to je kapitulace. Nic jiného nám nezbývá. Vyjeďte dragounům v ústrety s bílým praporcem.
Albrecht z Valdštejna se nemálo podivil, když k němu přivedli dva důstojníky. Staršího z nich, notně prošedivělého vousatého muže nevysoké ale statné postavy dobře znal. Byť v době, kdy se naposled setkali, neměl ještě šedivé, ale světlé lehce nazrzlé vlasy.
„Vítám vás, hrabě,“ pozdravil Thurna. „Jsem rád, že jste pochopil beznadějnost svého postavení a zabránil zbytečnému krveprolití.“
„Když jsme se viděli naposled, pane vévodo, byl jste teprve plukovníkem…,“ hořce se usmál Jindřich Matyáš z Thurnu.
„A vy už generálem,“ pokývl hlavou s úsměvem Valdštejn. „Ale doba nás rozdělila.“
„Vy jste, pokud vím, býval také kalvinistou,“ rýpnul si Thurn.
„Ne, býval jsem po rodičích bratrského vyznání. Ale našel jsem cestu ke katolické církvi,“ opravil ho frýdlantský vévoda, jemuž debata o náboženství nebyla příliš po chuti. Zkoumavě se podíval na starého hraběte a vážně pronesl: „Myslím, že bychom si měli promluvit o samotě.“
„Bude-li to užitečné,“ poznamenal Thurn.
„Milý hrabě, nejste v situaci, abyste si mohl vybírat podle užitečnosti nebo neužitečnosti,“ poznamenal Valdštejn. Takřka přátelsky uchopil Thurna za loket, odvedl ho stranou a tiše se zeptal: „Můžete mi říci, kde Anna Marie?“
Hrabě se na vévodu tázavě podíval: „Myslel jsem, že se zdržuje u vás.“
„Ne, utekla poté, co jsme zajali jednoho švédského důstojníka.“
„Mohl bych toho důstojníka vidět?“ otázal se Thurn.
„Ne,“ odsekl Valdštejn a zkoumavě se na předáka exulantů podíval: „Asi jste nepočítal, že se sejdeme za těchto okolností.“
Thurn mu odpověděl s hlubokým povzdechem: „Kdysi jsem ve vás skládal jisté naděje, ale ta doba je, zdá se, pryč.“
Valdštejn necítil potřebu hraběti něco vysvětlovat. Sen o české koruně odsunul zcela stranou a už se s ním netrápil. „Tak vy nemáte tušení, co je s Annou Marií?“ zopakoval ještě jednou svoji otázku.
„Vévodo, snad jste se nezamiloval?“ lehce se usmál Thurn.
„To je snad moje věc, hrabě. Nyní jste mým zajatcem a já rozhodnu o vašem dalším osudu.“
„Vydáte mne císaři? Pokud vím, je na mou hlavu vypsána jistá odměna.“
„Ještě zvážím, co s vámi podniknu. Nezapírám však, že mám pro vás jistou slabost.“
„Kvůli Anně Marii?“
Ale Valdštejn už mu neodpověděl. Místo toho zavolal své pobočníky a oznámil jim: „Generál Jindřich Matyáš z Thurnu nesmí být spoután a může si ponechat svůj kord. Považujte ho, stejně jako plukovníka Duvala, za mého osobního zajatce.“

Autor: Redakce

12.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Všeobecné sestry s osvědčením všeobecná sestra.(25 000 Kč)

Všeobecné sestry s osvědčením všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ/VŠ - všeobecná sestra, registrace a praxe výhodou, Možnost pracovního poměru i na DPP, Pravidelné odměny dle dosažených výkonů, KONTAKT: Hejduková Dana Mgr., tel.: 602366130, e-mail: hejdukova@volynskalecebna.cz. Pracoviště: Nemocnice volyně s.r.o., Husova, č.p. 401, 387 01 Volyně. Informace: Dana Hejduková, +420 602 366 130.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik(14 000 Kč)

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech kontrolor/ka elektro součástek pod světelnou lupou. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jednosměnný provoz - začátek pracovní doby dle dohody, možnost plného i zkráceného úvazku (7h.), Jedná se o čisté prostředí bez hluku, příjemný kolektiv, KONTAKT: Novotná Eva, tel.: 722 589 274. Pracoviště: Ing. václav rachač - wara - strakonice, Textiláků, č.p. 1337, 386 01 Strakonice 1. Informace: Eva Novotná, +420 722 589 274.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč(27 000 Kč)

Svářeči svářečský specialista. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: , - vyučení ve strojírenském oboru, kvalifikace ENS, - 2 roky praxe jako svářeč kovů, - znalost procesu svařování, - orientace v technické dokumentaci související se svařováním, - zkušenosti s požadavky na jakost při tavném svařování kovových materiálů, - uživatelská znalost práce s PC, MS Office, - samostatnost, rozhodnost, organizační schopnosti, zodpovědnost , Pracovní náplň., - dozor procesu před, během a po svařování , - zaučování nových svářečů na pracovištích, - spolupráce se svářečským inženým při koordinaci činností svářečského dozoru, - navrhování zlepšení s ohledem na kvalitu výstupu výrobních procesů v oblasti svařování, - spolupráce s ostatními útvary při řešení kvalitativních nedostatků a zlepšování procesu, - spolupráce s mistry, - znalost výrobních technologií, - znalost výrobních zařízení, - znalost ocelí a jejich svařitelnosti (materiály), - certifikace dle EN 1090-2:2008 + A1:2011 znalost, - vypracování technologické dokumentace, návodek, seřizovacích plánů a ostatních technologických podkladů, - optimalizace technologie svařování, - systematická činnost při zlepšování jakostí dílů resp.sestav, Zaměstnanecké výhody: zajímavé finanční hodnocení - prémie, týden dovolené navíc, příspěvek na stravování. Pracoviště: Biso-keibel s.r.o., 386 01 Strakonice 1. Informace: Gabriela Švíková, +420 383 312 544.

Obchod - Obchod Zprostředkovatel(18 200 Kč)

Kulturní referenti programový a kulturně-výchovný pracovník - 0,5 úvazek, pracovník recepce - úvazek 0,5. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 27380 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROGRAMOVÝ A KULTURNĚ-VÝCHOVNÝ PRACOVNÍK – úvazek 0,5, a PRACOVNÍK RECEPCE – úvazek 0,5, Náplň práce: , - tvorba dramaturgického plánu a jeho realizace, - organizace kulturně-výchovných akcí a programů, činnosti klubů, souborů a jiných zájmových uskupení se zaměřením na kulturně-výchovnou činnost, zájmové vzdělávání, neprofesionální umění, regionální kulturu apod. , - aktivní spolupráce s neziskovými organizacemi a zájmovými spolky, - příprava smluv k zajištění kulturních akcí , - spolupráce v týmu Centra kultury a vzdělávání Blatná – koordinace termínů akcí, technické zázemí, propagace, předprodej apod., - spolupráce se zástupci města Blatná a s partnery projektu "Komunitní centrum aktivního života" na zpracování monitorovacích zpráv v období udržitelnosti pro ROP Jihozápad ., - dramaturgie a produkce akcí CKVB , - zabezpečení chodu recepce muzea . komunikace s návštěvníky, partnery apod. , Požadavky:, . vysokoškolské/středoškolské vzdělání, . zkušenost s pořádáním kulturních akcí výhodou;, . výborné komunikační a organizační dovednosti, aktivní a tvůrčí přístup, . výborná znalost práce na PC (znalost MS Office podmínkou), . znalost cizího jazyka na komunikativní úrovni výhodou, . zájem o kulturu, . řidičské oprávnění skupiny B výhodou, . časová flexibilita, aktivní a tvůrčí přístup, odolnost vůči stresu, samostatnost, pečlivost, dochvilnost, zodpovědnost, vstřícnost, komunikativnost, týmovost, Nabízíme, . zajímavou práci s vysokou mírou samostatnosti v přátelském kolektivu a příjemném prostředí, . zázemí významné kulturní instituce, . možnost dalšího vzdělávání, . mobilní telefon i pro soukromé užívání, . platové zařazení dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, . zaměstnanecké výhody (stravenky, teambuildingové akce, FKSP, 5 týdnů dovolené), K přihlášce připojte následující přílohy, . životopis, . motivační dopis, . tipy na doplnění dramaturgického plánu komunitního centra, Přihlášku včetně příloh doručte do 14. března 2018 do kanceláře CKVB (nám. Míru 212, 388 01 Blatná), nebo zašlete na email: oberfalcer@ckvb.cz., Osobní pohovor proběhne s vybranými účastníky výběrového řízení v průběhu března., Termín nástupu: 15. duben 2018, nebo dle dohody, Pracovní poměr: úvazek 2 x 0,5 (40 hodin týdně) na dobu určitou – zástup za mateřskou dovolenou, Jedná se o 2 poloviční úvazky, přičemž každý z nich má takovéto platové ohodnocení: 10. platová třída, 1/2 úvazku, 9.100,-Kč až 13.690,-Kč dle započitatelné praxe. Primárně hledáme takového uchazeče, který obsáhne obě pracovní náplně, takže platové ohodnocení by bylo ve výši 18.200,-Kč až 27.380,-Kč dle započitatelné praxe. Místo výkonu práce: Blatná. Pracoviště: Centrum kultury a vzdělávání blatná, náměstí Míru, č.p. 212, 388 01 Blatná. Informace: Životopis, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

TOMÁŠ NEJDL nastřílel Dukle sedm branek.

Házenkáři v Praze dlouho vzdorovali

Milan Křížek působil v Českých Budějovicích.

Zemřel skladatel Milan Křížek

U19 Chance nám (možná) ještě ukáže

Strakonice – Jen zřídkakdy končí basketbalový zápas nerozhodně a prodloužení tak nebývá běžně k vidění. Kdo ovšem zhlédl poslední dvě utkání strakonických basketbalistek, viděl prodloužení hned dvakrát.

Armádním hokejistům ze Strakonic patří v turnaji třetí místo

Strakonice - Ve dnech 13. a 14. února se na Zimním stadionu ve Strakonicích konal za podpory dotace z dotačního programu Ministerstva obrany 21. ročník hokejového turnaje armádních mužstev HOCKEY CUP 2018 za účasti posádek Praha – Kbely, Čáslav, Bechyně, Jince a samozřejmě domácího mužstva ze Strakonic.

OBRAZEM: Dětský maškarní karneval ve Strakonicích

Strakonice - Dětský maškarní karneval se uskutečnil v neděli 18.února na velkém sále Sokolovny ve Strakonicích.

Připravují Španělský týden a přivítání atašé

Volyně - V úzké spolupráci s volyňskou školní jídelnou, která je členem Asociace školních jídelen, připravují na 28. února v základní škole projekt nazvaný Španělský týden.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT