VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Bauer: Hvězda Valdštejnova srdce – 54

Vodňany - Pokračovaní příběhu z doby 30leté války od Jana Bauera. 

5.4.2012
SDÍLEJ:

Jan Bauer: Hvězda Valdštejnova srdce.Foto: archiv

„Vím,“ řekl stručně Valdštejn. „Dám za něj odsloužit zádušní mši. Dál!“
„Sasové jsou tedy dost vzdáleni a nemohou přijít Švédům na pomoc.“
„Výtečně. Obklíčíme je a u Stínavy je zaženeme do pasti.“ Valdštejn se sklonil nad mapou a ukazoval, kudy potáhnou jednotlivé sbory. „Hlavně musí být přesun co nejrychlejší. Ještě dnes vyrazíme.“
Trčka nevycházel z údivu. Domníval se, že Valdštejn čeká na nejpříhodnější okamžik, aby přešel na švédskou stranu, a nejdou se dozvídal, že hodlá Švédy napadnout. Mírně zakroutil hlavou a poslušně šel předat vévodovy rozkazy. Zato Piccolomimi byl ve svém živlu. Předcházející podezření byla ta tam, nyní vyrazí do boje. Horkokrevný Ital by rázem ve svém živlu. Srdce mu vzrušeně tlouklo v radostném očekávání příští bitvy a jak věřil, slavného vítězství.

V celém vojenském ležení nastalo horečné bourání stanů a balení. Cožpak prostí vojáci, ti si sbalili jen pár svršků a mohli se vydat na pochod, ale důstojníci bývali zvyklí tábořit s veškerým pohodlím a bourat jejich stany a nakládat všechny věci, které si brali do pole, nebylo nic jednoduchého. Jejich sluhové se přitom zpravidla pořádně zapotili. Všechno museli pečlivě zabalit a naložit na vozy, zajistit tažné koně, po nichž bývala vždycky velká sháňka. Nejvíce toho samozřejmě měl s sebou Albrecht z Valdštejna, kterého nedoprovázel jen oddaný komorník Fabricius, ale hned celá rota sluhů a samozřejmě je osobní lékař doktor Adam Borna z Prusínovic a dvorním astrolog Giovanni Senni se všemi svými přístroji potřebnými ke sledování hvězd. Navíc vévoda míval sebou spoustu amuletů, v jejichž účinnost sice příliš nevěřil, nicméně nebyl si jist, zda by se nemohly hodit. V jeho výbavě včetně nábytku nechyběli ani talíře z čínského porcelánu, benátské číše, stříbrné příbory a dokonce jeden zázračný pohár, který se měl zakalit, pokud by do něho někdo nalil otrávený nápoj nebo nakapal jed. Vévoda ho sice příliš neužíval, ale vzhledem k jeho stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu, měl silné podezření, že už otráven byl. Nemohl se přitom zbavit pocitu, že tou travičkou byla právě jeho uprchlá milenka Anna Marie ze Švamberka. „Hřál jsem si hada na prsou,“ pomyslel si v duchu a hned tyto myšlenky zase odháněl a celým svým srdcem toužil po této krásné, statečné a trochu tajemné dívce.

Ale na dlouhé rozvažování neměl čas. Pokud ji měl ještě spatřit, musel s vojskem vyrazit co nejdříve na pochod. Sice bylo by jednodušší poslat za ní rychlé zvědy, kteří by ji na cestě dostihli a přivlekli zpět, jenže něco takového nemohl připustit. Tím by se totiž jedině prozradil. Valdštejn však netušil, že Piccolominiho zajatec Štěpán Hodický z Hodic byl připraven promluvit, aby si zachránil krk. Jakmile se vojsko dalo na pochod, byl každý zajatec přítěží a Piccolomini už myslel na to, jak se ho rychle zbavit.
„Generále, co s naším zajatcem?“ otázal se rytmistr Vít Pachta.
Piccolomini se na chvíli zamyslel a pak učinil ukazovákem pravé ruky výmluvný pohyb pod svým krkem.
„Ale je to zřejmě šlechtic!“ troufl si oponovat Vít Pachta.
„Ale švédský zvěd a za to je všude ve všech armádách jediný trest.“
„Jak si přejete, generále,“ pokývl hlavou rytmistr a pospíchal, aby dal příslušný pokyn svým podřízeným.
Štěpán, sotvaže spatřil císařské mušketýry, kteří vstoupili do stanu, v němž byl vězněn, pochopil, kolik uhodilo.
„Milost!“ zaškemral zoufale. „Vyřiďte generálovi, že mu mohu být užitečný. Vím o zradě ve vašem vojsku!“

Autor: Redakce

5.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Technici elektronici kontroly kvality, laboranti technik kvality - elektro zaměření. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Kontrola a uvolňování materiálů a výrobků na vstupu a výstupu, Analýza a hodnocení měření dílů , Analýza vadných výrobků, Vystavení a zpracování interních reklamací, Spolupráce na tvorbě nápravných opatření, Denní komunikace se zákazníky a partnery v anglickém jazyce, , Požadavky, SŠ technického směru, praxe v oblasti kvality výhodou, Vyhláška 50, min. §5, Anglický nebo německý jazyk na mírně pokročilé úrovni, Znalost norem ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, Uživatelská znalost MS Office (Word, Excel, Power Point), , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity, Pružná pracovní doba, Kurz anglického jazyka přímo ve firmě. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 500 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení operátor elektromontáže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Náplň práce:, předmontáž dílů pro sestavy, montáž elektro výrobků dle výkresů či elektronických návodek, výroba kabelových svazků, svařování ultrazvukem, , Požadavky:, Odborné vyučení, , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: , Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na odpolední směnu, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jedná se o montáž výrobků z plastů, obsluha strojů vyrábějící plastové součásti a následná montáž. Zkušenosti s výrobném závodem výhodou, VÝHODY: příspěvek na ubytování nebo dojíždění, závodní stravování, KONTAKT: Šimek Marek, tel.: 774492941, e-mail: simek@aktivteam.cz. Pracoviště: Aktivteam sv s.r.o. - pracoviště leifheit blatná, Sádlov, č.p. 1300, 388 01 Blatná. Informace: Marek Šimek, +420 774 492 941.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 730 Kč

Pracovníci v informačních kancelářích manažer infocentra Blatná. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19730 kč, mzda max. 29680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Centrum kultury a vzdělávání Blatná vyhlašuje výběrové řízení na pozici odborného pracovníka, MANAŽER INFOCENTRA BLATNÁ, Náplň práce, . zajištění chodu IC Blatná (komunikace s návštěvníky, s ubytovateli, prodej, upomínkových předmětů, nábor brigádníků, prodej vstupenek, půjčování městských, kol…), . spolupráce s mateřskou destinační společnosti a okolními infocentry, . zajišťování produkce nových informačních materiálů a map, . správa a aktualizace informací na webových stánkách a Facebooku IC, . plánování podpory rozvoje cestovního ruchu v Blatné, . příprava každoroční konference o cestovním ruchu v Blatné a účast na konferencích o cestovním ruchu, (TourConf, Travelcon…), Požadavky:, . vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání s maturitou, . výborné komunikační a organizační dovednosti, aktivní a tvůrčí přístup, . perfektní znalost regionu, . znalost anglického jazyka slovem i písmem, znalost dalších jazyků výhodou, . výborná znalost práce na PC, základy práce s grafickými programy výhodou, . řidičské oprávnění skupiny B, . časová flexibilita, aktivní a tvůrčí přístup, odolnost vůči stresu, samostatnost, pečlivost, dochvilnost,, zodpovědnost, vstřícnost, komunikativnost, týmovost, Nabízíme:, . zajímavou práci s vysokou mírou samostatnosti v přátelském kolektivu a příjemném prostředí, . možnost uplatnění vlastních vizí v oboru a jejich realizaci, . možnosti dalšího vzdělávání, profesního růstu, . uplatnění jazykových znalostí, . platové zařazení podle dosaženého vzdělání a praxe (dle platného platového předpisu), . zaměstnanecké výhody (FKSP, 5 týdnů dovolené), . pracoviště v centru města Blatná, Přihlášku včetně níže uvedených příloh doručte do 12. září 2018 do kanceláře Centra kultury a vzdělávání, Blatná na adrese nám. Míru 212, 388 01 Blatná (obálku označte heslem „Výběrové řízení – NEOTEVÍRAT“),, nebo ji zašlete emailem na adresu oberfalcer@ckvb.cz., Přílohy k přihlášce:, . Strukturovaný životopis a motivační dopis, . Koncepce fungování IC Blatná s krátkým hodnocením aktuálního provozu IC Blatná, Osobní pohovory s vybranými účastníky druhého kola proběhnou dne 18. září 2018., Termín nástupu: možný ihned, nebo dle dohody, Pracovní poměr: HPP na dobu neurčitou, Místo výkonu práce: Blatná, V případě dalších dotazů se obracejte na ředitele CKVB Edvarda Oberfalcera - 777 183 337, oberfalcer@ckvb.cz., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit výběrové řízení v libovolné fázi bez udání důvodů.. Pracoviště: Centrum kultury a vzdělávání blatná, náměstí Míru, č.p. 212, 388 01 Blatná. Informace: Životopis, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Finále Kabelkového veletrhu Deníku se blíží, bude 5. září v IGY

Pozvánka na otevření kulturního magazínu umístěného na autobusové zastávce U Krámu na Horské Kvildě. Koná se ve středu 22. srpna od 18 hodin.Foto Ivana Řandová

Zastavení na zastávce Kvilda

Strážníci mají dvě nová auta. Jezdí ve škodovkách Karoq

Léto už tráví strážníci MP Strakonice v pohodlí dvou nových služebních vozů. Jde o typ Škoda Karoq Ambition 1,5 TSI se šestistupňovou mechanickou převodovkou. Strážníci si novinku považují. „Přivážel jsem jeden na služebnu. Je to fakt pohodlné auto,“ řekl jeden ze strážníků.

Všechny chutě Tábora

Tábor - Již pátý ročník festivalu lokální gastronomie Naše chutě potěší chuťové pohárky návštěvníků v neděli na zahradě Střelnice.

Veslařka Barbora Mátlová je juniorskou mistryní světa

Račice - Na labském kanálu vodních sportů v Račicích se konalo juniorské mistrovství světa ve veslování. Českou republiku v domácím prostředí reprezentovalo i jindřichohradecké trio Barbora Mátlová, Michala Pospíšilová a Albert Čekal. Všem členům VK Vajgar se povedlo s jejich posádkami postoupit do finálových jízd. Nejlépe šampionát, na němž startovalo 258 lodí z 58 zemí, vyšel Mátlové, jež se v posádce osmy stala mistryní světa.

Čumidlo, neznámé strašidlo z Javorníka

Jižní Čechy – Jihočeský spisovatel Hynek Klimek před nedávnem vydal další dětskou pohádkovou knihu. Pohádky divotvorné hory Javorník se zabývá opět nadpřirozenem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT