Pijte vodu
Nemáme v tomto případě na mysli místo alkoholu, ale právě lihoviny a odvodňují organismus, proto je nutné tělu doplňovat tekutiny. Nejlepší je čistá voda, bylinkové a ovocné čaje. Nejsou vhodné bublinkové limonády. Právě dehydratace způsobuje bolest hlavy.

Omezte kávu a cigarety
Organismus odvodňuje i káva, stejně jako cola. Proto ji zapíjejte vodou. Také kouření, a pro někoho už jen pobyt v zakouřené místnosti, přispívá k bolesti hlavy. O silvestru si často připálí i nekuřák a kuřák přejde třeba na doutníky. Následek: mimo jiné podrážděný žaludek.

Silvestr a zdraví
Naše první rada týkající se zdraví je úplně jednoduchá. Chcete o silvestrovské noci déle vydržet? Využijte odpoledne k odpočinku, unavené tělo totiž snáší alkohol hůře. Až se vyspíte, zajděte si na procházku nebo si zacvičte, ať rozproudíte krev v těle.

Najezte se, ale nepřejídejte
Alkohol dráždí stěny prázdného žaludku a snadno se může objevit nevolnost a zvracení. S prázdným žaludkem proto můžete ukončit oslavu velmi rychle. Ovšem ani přejídání není ta pravá cesta. Ten, kdo se celý rok drží, si může množstvím chlebíčků a pochutin s majonézou, slanými chipsy a dalšími dobrotami podráždit nejen žaludek, ale například i žlučník.

Zásobte lékárničku
Snad každý zná ráno po vydařené oslavě. Někomu pomůže vývar, jiný dává přednost tabletkám. Prostě každý má svůj osvědčený recept. Proto jen připomínáme. Na novoroční ráno se připravte s předstihem.

Silvestr a zvířata

Podle veterinářů by všichni majitelé domácích zvířat, zvláště pak psů, měli mít na paměti, že:
- zvíře se nečekaně odpáleného dělbuchu zajisté lekne a vyděsí se natolik, že může utéci. Měli byste ho proto mít v těchto dnech na vodítku.
- Starším osobám se i přesto může vytrhnout a utéct. Jelikož si vyděšené zvíře cestu neznačkuje, nemusí se umět vrátit domů. Opatřete mu proto známku s kontaktními údaji.
- Neměli byste nechávat vyděšené zvíře samotné. V době největšího hluku se s ním zavřete v místnosti, kam hlomoz tolik nedoléhá, a mluvte na něj. Slyší-li váš hlas, uklidní se.
- Po poradě s veterinářem můžete podat svému zvířeti uklidňující léky. Informujte se na tuto možnost v dostatečném předstihu. Přestože jsou účinné, veterináři je doporučují podat jen ve výjimečných případech nadměrně citlivým psům.
- Pokud je to jen trochu možné, raději odjeďte i se psem do míst, kde je klid.

Silvestrovské pranostiky

- O Silvestru papeži snížek si již poleží.
- Jak byl celý rok samá voda a bláto, na Silvestra nenapadne zlato.
- Je-li o Silvestru v noci vítr a ráno jasno, bude dobrého vína pořídku.
- Na Silvestra větry a ráno slunce svítí, nelze nám dobrého vína se nadíti.
- Když na Silvestra ráno sluní, v noci prudký vítr zavěje, není na vína hrubé naděje.

Stalo se 31. prosince

31. prosinec je 365. den roku podle gregoriánského kalendáře (366. v přestupném roce). Je to poslední den roku.

Události v našem regionu: 
rok 2011 - Na trati u Habeše, příměstské části Strakonic, se sešly na startu motocykly i čtyřkolky. I když nejdřív nebylo jisté, jestli se pojede, nakonec vše dobře dopadlo a osmnáctý silvestrovský motokros se uskutečnil. Pořádá ho tradičně Veterán motokros klub Habeš.

Události v Česku
rok 1992 - Ve 24.00 zaniklo Československo (ČSFR), rozdělilo se na Českou republiku a Slovenskou republiku.
rok 2002 - Ve 24.00 přestaly existovat okresní úřady, jejichž pravomoc přešla od 1. ledna 2003 na obce s rozšířenou působností.
rok 2002 - Ve 24.00 se přestává užívat název „rum" pro destilát, vyráběný z brambor; od 1. 1. 2003 se smí prodávat už jen pod názvem tuzemák.

Události ve světě
rok 1879 - Thomas Alva Edison představuje svou žárovku.
rok 1970 - Rozpadá se britská skupina The Beatles.
rok 1991 - Ve 24.00 oficiálně zanikl Sovětský svaz.
rok 1999 - První ruský demokraticky zvolený prezident Boris Jelcin rezignoval a jmenoval Vladimíra Putina úřadujícím prezidentem.

Jak strávíte silvestra? Jaké je vaše přání do nového roku?

Michaela Horejšová, Strakonice: Mám dvě malé děti, tak budu silvestra trávit s nimi a manželem už poněkolikáté doma. A přání do nového roku? Třeba všem dětem hodné rodiče.

Miloslav Vilánek, Čestice: Silvestr budu mít pracovní. Jsem v zemědělské prvovýrobě a slepice snášejí vejce i ve svátek. Večer pak v rodinném kruhu. Lidem do nového roku přeji, aby neztráceli naději, že to bude v ČR lepší.

Oto Švehla, Malenice: Jsem hasič a na silvestra budu mít službu. Takže to bude pracovní. Ostatním bych do nového roku přál asi hlavně lepší mezilidské vztahy.

Olga Medlínová, Miloňovice: Silvestra budu už druhý rok trávit s kamarády pejskaři na táborové základně v klidu daleko od petard a podobného rámusu. Lidem bych do nového roku přála, aby se dovedli radovat z maličkostí.