Letos je v celé České republice nejnižší úroda jablek za posledních dvanáct let. Takový stav hlásí jeden z největších nákupců ovoce v jižních Čechách firma Zeo Trade.

Na jablka byl špatný rok

Co na to pěstitelé jablek na Vodňansku? „Něco pomrzlo pojaru ještě v květu, podle toho kdy které odrůdy kvetly. V dubnu a na začátku července zase přišly kroupy,“ konstatoval soukromý pěstitel Jan Záhorka z Truskovic. Na šesti a půl hektarech pěstuje kolem deseti odrůd jablek.

Třetinovou úrodu odhaduje rovněž František Krump z Chelčic. „Letos byl na jablka špatný rok, je jich málo. Počítám, že se výkupní ceny zvednou tak o dvě až tři koruny na kile,“ upozornil. Jaké budou ale ceny v obchodě? „Počítám tak kolem třiceti korun,“ dodává.

„Ceny jablek budou minimálně na dvoj až trojnásobku oproti letům s průměrnou úrodou,“ říká jednatel firmy Zeo Trade Pavel Kabourek. Podle jeho slov je neúroda jablek i v okolních zemích. „Absolutně se neurodilo v Polsku. Většinou je to způsobeno mrazem. Dovážet se tak bude z Holandska, Itálie a něco i z Německa,“ dodal.

Obchodníci na tom nejsou lépe

„Jablka jsme nebrali už asi měsíc. Jednak lidé teď většinou sklidili svoji úrodu a za druhé jsou dost drahá,“ zmínila se majitelka obchodu se smíšeným zbožím.

„Do ledna bývá minimální zájem, protože lidé mají ovoce z vlastních zahrad. Dokonce mi sem jablka nosí a nabízejí k prodeji. Po této době bývá největší zájem o odrůdu golden delicius. O české goldeny ale zákazníci moc nestojí, chtějí kvalitní ovoce i na pohled a tak beru z velkoobchodu italské,“ poznamenává majitel obchodu s ovocem a zeleninou v Blatné Jiří Šourek.

Jen Chelčice si nestěžují

Ne všichni si ale stěžují. Největší pěstitel ovoce na Strakonicku, společnost Zemcheba, o malé úrodě nemluví. Naopak, o stoprocentní. „Ze sto dvaceti hektarů, na kterých máme jablka, nám pomrzlo tak kolem pěti hektarů. Celkově se to na úrodě ale neprojeví, protože nedostatek vyrovnala místa s vyšší úrodou,“ uvedl ředitel Zemcheby Jaroslav Muška. Podle jeho slov hrála důležitou úlohu poloha sadů.

O tom, jakou součástí jídelníčku jablka jsou, čtěte v anketě zde.