Tereza Nebesová a Julie Robová studují druhým rokem Střední průmyslovou školu ve Volyni a už druhým rokem spolu sdílejí pokoj na internátu. „Jsem tady spokojená. Jsem ráda, že tu můžu bydlet a nemusím dojíždět, cesta domů mi trvá dlouho,“ říká Tereza.

Spolubydlící souhlasně přikyvuje. „Také bydlím na intru ráda. Mám to domů daleko,“ dodává Julie. Na otázku, co v domově mládeže využívají, odpovídají shodně, že hlavně klubovnu a stolní fotbálek.

Internát byl celá léta samostatný, až v roce 1997 připadl střední průmyslové škole. Celý areál tvoří tři budovy plus budova vstupní. Jedna z nich, pavilon B, ale pod školu nepatří.

„Na internátu je asi šedesát pokojů a v této chvíli je zde ubytováno zhruba tři sta dětí jak ze střední průmyslové školy, tak z vyšší odborné školy,“ informuje vedoucí domova mládeže Ivo Kopka.

Nepřetržitý provoz

Provoz domova mládeže ve Volyni je téměř nepřetržitý, tedy i o víkendech. Je to kvůli tomu, že velké množství žáků, zejména pak z vyšší odborné školy, je z celé republiky a nejezdí domů vždy na víkend. Jediné, kdy domov nefunguje, je v době prázdnin nebo svátků.

Na každém patře mají studenti k dispozici kuchyňku a studovnu, kde je také televize. „Na áčku (pavilon A, pozn. red.) mají žáci také klubovnu, kde je televize s dvd nebo fotbálek. Je to taková společenská místnost,“ vypráví vedoucí. „Máme tady i hudební místnost, protože je zde mnoho chlapců, kteří dávají dohromady školní kapely. Dále tady nechybí kulečník a stolní tenis,“ pokračuje. Venku v areálu internátu je sportovní hřiště, kam studenti chodí hrát fotbal, volejbal či nohejbal. K dispozici je domovu mládeže i školní tělocvična, a to do devíti hodin večer. Je tam jak velká tělocvična, tak posilovna, ale i počítačová učebna.

Nezbytný internet

„Většina dětí má svůj počítač, respektive notebook, takže v současné době dokončujeme zasíťování celého internátu internetem. Zatím je šest pater zasíťováno, takže chybí poslední dvě patra,“ doplňuje Kopka, který je mimo vedoucího internátu i učitelem češtiny a dějepisu.

Pokoje jsou zde řešeny jako buňky, tedy dva samostatné pokoje s předsíní, sprchou a toaletou. „Na internátu se mi líbí. Od druháku mám stejnou spolubydlící, což je fajn. Při podání přihlášky si člověk může vybrat, s kým chce bydlet a většinou to tak vyjde,“ říká Petra Lišková, která studuje čtvrtým rokem obor nábytkář na střední průmyslové škole.

Doplňuje, že po večerech ráda chodí do budovy školy hrát volejbal a důležitým společníkem na internátu je jí i notebook.

V domově mládeže je možnost ubytovávat například i po maturitním plese, studenty dálkového studia, když potřebují, nebo žáky po exkurzi.

Internát zaměstnává devět vychovatelů, čtyři uklízečky, dvě vrátné a údržbáře.