Budova polikliniky v ulici Bezděkovská má včetně přízemí a podkroví čtyři patra. Je tu výtah, do kterého je možné se dostat i přímo zvenku. Nechybějí bezbariérová WC. Na první pohled by člověka ani nenapadlo, že se nachází v budově z roku 1923.

I tentokrát ale naše inspekční cesta odhalila některé menší vady na kráse. Když přijedete autem, tak se připravte na to, že místo pro něj budete hledat dost obtížně. Ulice před i za poliklinikou jsou plné. Druhou je orientace. U vchodu je velká orientační tabule, kde se základní informace o tom, kde který lékař sídlí, dovíte. V dalších patrech ale nějaké směrovky chybí. Ordinace jsou ale označeny zřetelně, tak hledání nakonec zase tolik práce nedá.

Největší plus polikliniky je její umístění. Na vlakové či autobusové nádraží je to tak deset minut a zastávka městské hromadné dopravy takřka za rohem. Ke kladům jistě patří i několik obchodů v sousedství, takže kromě návštěvy lékaře pořídíte prakticky na jednom místě pohodlně i nákupy.

Do strakonické polikliniky i na vozíku, ale raději bez auta

Do polikliniky jsme se podívali, coby inspektoři Deníku, jako bychom tu byli poprvé. Kdybychom byli zdraví nebo plně pohybliví pacienti, se vstupem do budovy by obtíž nenastala. Jako vozíčkáři bychom ale poněkud tápali. Do výtahu se sice dá pohodlně vejít či vjet z nádvoří polikliniky, ale není jasné, jak bychom to zjistili. Když už bychom ale výtah našli, bez problémů bychom se dostali takřka všude.

Další problém o sobě dal vědět hned u orientační tabule u hlavního vchodu. Tam Strakoňák Václav Hádek už podruhé hledal svého lékaře. „Nakonec jsem to našel, ale musel jsem se k ceduli vracet," řekl.

Za dostačující informační systém považuje lékařka Naděžda Vlčková, která je jednatelkou Polikliniky Strakonice. s.r.o. „Je to prakticky to samé, jako v jiných poliklinikách, nic jiného jsem tam ani neviděla," dodala. A v některých případech by to podle ní mohl být i problém, protože změny ordinací či dalších provozoven, které tu působí, jsou poměrně časté.

Pokračujeme dál a výtahem dojedeme až do druhého patra. Do třetího v podkroví bychom museli pěšky, ale tam je jen logopedie a zubní laboratoř. Procházíme i dalšími patry a všechna nám připadají vcelku příjemná, opravená. Jen detaily naznačují, že se jedná o budovu, která toho už má hodně za sebou.

Poliklinika původně patřila ke strakonické nemocnici. V roce 1994 byla zprivatizována skupinou lékařů. „Od té doby jsme nechali zrekonstruovat téměř vše, od střechy třeba až po kotelnu," dodala Naděžda Vlčková.

Dostupnost

Budova strakonické polikliniky se nachází v ulici Bezděkovská. Její velkou výhodou je to, že je sotva deset minut od vlakového či autobusového nádraží, takže dostat se k lékaři i pro mimostrakonické je vcelku jednoduché. Má ale stejnou bolest jako většina veřejných budov v této části města. Je problém v jejím okolí zaparkovat. Včera dopoledne například byla plná jak ulice Bezděkovská, tak ulice za budovou. Na nádvoří je vjezd povolený jen dopravní obsluze, navíc slouží i sousední dětské poliklinice, takže ani tam žádné místo nezbývalo.

Orientace

U vstupu do strakonické polikliniky je velká orientační tabule, která dává příchozím základní informace o tom, kde se která ordinace nachází. Když vyjdeme několik schodů do zvýšeného přízemí, najdeme tu i řadu dalších šipek, které nás směřují už ke konkrétním pracovištím, k lékárně, výtahu a podobně. Snad jen informace z tabule u vstupu by mohly být zopakovány i v jednotlivých patrech a třeba i ve výtahu.

Rada Strakonického deníku

Před strakonickou poliklinikou je úsek se zákazem stání. Takže naše rada zní: Pokud se vypravíte k lékaři autem, bude nejlepší, když vás někdo přiveze, před poliklinikou vyloží, pak odjede zaparkovat jinam a nakonec se pro vás vrátí.

MUDr. Naděžda Vlčková, Jednatelka Polikliniky Strakonice, s.r.o.

„Kdybych mohla mávnout kouzelným proutkem, postavila bych na místo polikliniky úplně novou budovu, která by byla lépe dispozičně řešená. V současné ekonomické situaci nejen ve zdravotnictví, ale v celé společnosti něco takového určitě možné nebude."