Při svých cestách zamířili inspektoři Deníku za kulturou. Svou oponu jim otevřel kulturní dům ve Vodňanech. V něm můžete navštívit divadlo, koncert nebo filmové představení.
Budova je ve skvělé lokalitě – z náměstí k němu dojdete pěšky za pár minut. Pokud se vydáte autem, zaparkujete ho úplně bez problémů přímo za kulturním domem.
Do budovy se dostane i vozíčkář. Do sálu ho ale musí pustit nouzovým východem.
Plusem je internetová kavárna, kde kromě posezení u kávy a internetu může zhlédnout například různé umělecké snímky, které běžné kino nenabídne.
Mínusem jsou nepohodlné sedačky a v současné době stále nedigitalizované kino. Do konce roku by se měla situace změnit a Vodňanští budou moci navštěvovat filmy ve formátu 3D. Za vstupné si ale připlatí.
Se současným vzhledem kulturního zařízení se budou muset prozatím smířit. Nákladná studie, která měla budovu přeměnit v impozantní centrum zábavy, zůstane zřejmě jen na papíře.

Do vodňanského kulturáku jedině s polštářem

Dostat se do vodňanského kulturního domu není absolutně žádný problém. Ať už autem, pěšky nebo na vozíku. Ačkoliv z vestibulu budovy se do sálu vozíčkář nedostane, personál má k v rukávu eso. Prozradil to ředitel střediska Michal Madar. „Když je potřeba, otevřeme nouzový východ. Ten vede ze sálu přímo na parkoviště. Pravdou je, že vozíčkáře usadíme na šikminu, výhodou ale je, že za ním může sedět jeho doprovod," vysvětlil. Fintu s nouzovým východem používají poměrně často. Na různá představení sem dochází i klienti z Centra sociálních služeb Vodňany.
Sezení jako takové je ale problém číslo jedna. Na 390 sedaček patří už spíše do muzea než do kina. Sezení na nich není zrovna dvakrát příjemné. Souhlasí i Marina Králová (31) z Vodňan. „Žádné terno to opravdu není. Chvíli to vydržíte, ale po hodince už o zadku pomalu nevíte. Kdo se chystá v kině posedět, ať si vezme pod zadek polštářek, neprohloupí," radí případným návštěvníkům. Šéf kulturního střediska Michal Madar o problému ví. „Sedačky by byly první, co bych vyměnil. Potřebovali bychom na ně asi tak půl milionu," říká. Taková investice je zatím v nedohlednu.
Stejně tak zřejmě nedojde na plánovanou celkovou rekonstrukci. Město sice dalo zpracovat studie, díky ceně v řádu sta milionů ale s největší pravděpodobností zůstane jen na papíře. Podle Michala Madara by přitom stačil zlomek této částky, aby kulturní dům prokoukl. „Odhadem za deset milionů by se dalo ledacos zlepšit, není třeba hned stavět centrum jako v Praze," myslí si.
Dočkat by se ale Vodňanští měli digitálního kina s technologií 3D. Inovace by měla být hotová do konce roku. Filmoví fandové už nebudou muset jezdit do Strakonic nebo do českobudějovického multikina. Za vstupné si ale připlatí. „Ceny nám nastavují distributoři filmů. Určí minimální hranici, pod kterou my už jít nemůžeme," zdůvodnil Michal Madar. Stále to ale vyjde levněji než zmíněné multikino.

Tip Deníku

Inspektory Deníku zaujala možnost zhlédnout umělecké snímky v internetové kavárně. Takzvané Klubové promítání doposud nabídlo například pravdivý příběh problémového dětství Johna Lennona nebo sérii rozhovorů Kurta Cobaina těsně před jeho smrtí.