Vstupní hala  plaveckého stadionu je sice prostorná, ale stále dost připomíná doby socialismu. Šatny jsou též letité a působí kasárensky. Uvnitř jen strohý pětadvacetimetrový bazén, kde je jedinou atrakcí pro vyžití dětí tobogán. A takový výčet by mohl pokračovat ještě dlouho. Co také chtít od bazénu,kterému je čtyřicet let. A snad už každý ve Strakonicích ví, že několik let marně čeká na zásadní rekonstrukci a modernizaci.
Když  ale vynecháme vzhledové vady krytého bazénu dané jeho věkem, je pohled přece jen optimističtější. Postupnými opravami se ho stále daří držet ve stavu, kdy se tam člověk nemusí bát jít si zaplavat. Má se kde převléknout, i když o pohodlí se moc mluvit nedá. Vysprchovat se může co hrdlo ráčí, i když s minimálním soukromím. U bazénu si má kam sednout či odložit si věci. Může využít parní lázeň, relaxační bazének s masážními tryskami, solární louku i již zmiňovaný tobogán. Také po koupání se má kam posadit, aby počkal na ostatní, vypil si čaj a podobně. Využít může i občerstvení ve vstupní hale, i když je to jen obyčejný bufet s omezenou nabídkou.
Kamenem úrazu však zůstávají šatny oddělené pro muže a ženy a ne společné tak, jak je to zvykem v moderních stáncích vodních sportů.
Velké plus strakonického plaveckého stadionu je parkoviště. Snad jen v létě, kdy jsou ta největší horka a jede na sto procent i venkovní areál, je plné až k prasknutí, jinak se tady dá vždy pohodlně zaparkovat.

Ženy vlevo a muži vpravo. Sejdeme se až u bazénu

Dostat se k plaveckému stadionu dá bez problémů, zaparkovat také. I stojanů na kola je dost. Pak několik schodů a jsme ve vestibulu. Pro vozíčkáře je tu přistavěná rampa, takže i ti by se tam dostali. I když na první pohled se zdá rampa trochu příkřejší, takže bude asi lepší tam vyjet  s cizí pomocí.
Uvnitř se cesty návštěvníků dělí – ženy vlevo a muži vpravo. Ti, kdo se chtějí třeba jen podívat, jak jejich potomek plave, jdou rovně. Dostanou se ke schodům a po nich až na tribunu, odkud je  bazén vidět jako na dlani. Pokud jde o šatny, nedá se zabloudit, vchod pro diváky by  zasloužil výraznější označení.
V šatnách najdeme řady  skříněk, které se zavírají na visací zámek. Klíček od něj na gumičce si pak můžeme třeba dát na ruku. Pravidelná návštěvnice  bazénu  Hana Ondřejová by přivítala, kdyby místo toho byly náramky s čipem. „Už jsem to v nějakém akvaparku  viděla. Nejen, že pomocí něj zavřete skříňku, ale pípnete si i příchod a odchod a podle toho platíte," popsala.    Další bolestí šaten je to, že jsou oddělené pro muže a ženy. Takže při rodinné návštěvě musí mít pěkně každý svou tašku a pokud jdete s malými dětmi, tak to může být ještě komplikovanější.
Hodiny pro veřejnost jsou na plaveckém stadionu každý den včetně sobot a nedělí. Třikrát v týdnu je to i ranní kondiční plavání. Podle ředitele Správy tělovýchovných a rekreačních zařízení Pavla Duška se snaží o to, aby  zápasy vodního póla či plavecké závody obvyklé hodiny co nejméně ovlivňovaly. „Pokud je to nezbytné, dáváme je až na konec doby pro veřejnost," zdůraznil.
Na povinnost nosit předepsaný druh plavek si podle Pavla Duška návštěvníci už zvykli. Ta se týká pánů a jde o to, že mají mít klasický nebo nohavičkový střih, ale nohavice nesmí být pod kolena a takzvané plážové šortky nesmí mít kapsy. „Problémy už s tím nejsou," potvrdil.
Po plavání a převlečení se vracíme zpět do haly. Teď  je víc času si to tam prohlédnout.  Stolky se židlemi přímo u občerstvení vypadají vcelku příjemně. V dalším zákoutí na nás ale koukne posezení jak v socialistické čekárně. Další důkaz toho, jak nutně potřebuje plavecký stadion zásadní proměnu.
Strakonická radnice má připravenou přestavbu stadionu za více než sto milionů korun. Dotace jsou ale v nedohlednu, stejně tak jako realizace těchto plánů.

Dostupnost

– Poloha: Strakonický plavecký stadion se nachází v lokalitě Křemelka, kde jsou i další sportoviště. Je téměř v centru města, což je velkou výhodou pro místní, a nádraží je také tak deset minut cesty. To je zase plus pro ty, kdo přijedou do Strakonic vlakem nebo autobusem.
–  Parkoviště: Před bazénem je míst dostatek. Někdy ho využívají i návštěvníci dalších sportovišť.
– Vozíčkáři: U vchodu plaveckého stadionu je vybudovaná nájezdová rampa.

Provoz

Od září do června se provoz krytého bazénu plaveckého stadionu téměř nemění. Rozpis jen ojediněle mohou ovlivnit zápasy vodního póla, a to o víkendech. Konkrétní časy lze najít na stránkách www.starz.cz,   uveřejňovány jsou i ve Strakonickém deníku. Vždy je v něm také uvedeno, kdy je plavání pro důchodce, pro těhotné a kdy je například k dispozici  jen polovina bazénu. Základní vstupné pro  osoby starší 15 let je 50 korun  na jednu hodinu a například pro   děti od 7 do 15 let 45 korun na jednu hodinu. Rodinné vstupné zavedené není.

Tip Deníku

– Pokud vás sport nezajímá, vypravte se na strakonický plavecký stadion v době, kdy jsou v televizi přenosy fotbalových utkání. Podle slov ředitele STARZ Pavla Duška to například v úterý, ve středu a ve čtvrtek večer bývá na návštěvnosti bazénu docela znát, takže tam bude víc prostoru.
– Naopak přes zimu v neděli odpoledne se na strakonickém plaveckém stadionu  často zastavují lyžaři vracející se ze Šumavy, takže bývá docela plno. Tak pokud jste místní, zvolte raději jiný den.