V tiskové zprávě člena spolku Milion chvilek pro demokracii Luďka Beneše se uvádí, že při čištění chodníku došlo k popálení jednoho ze sympatizantů iniciativy. Dotyčný má mít podle něho popáleniny druhého stupně.

„Pracovník úklidové firmy FCC se slovy „mám mu obtočit tu hadici kolem krku“ opařil vysokotlakým čističem nohu spoluobčana, který stál v místě piety s nápisem Vláda zmařených životů. Primátor také řídil zásah Městské policie, která pro podezření z bránění úklidu veřejného prostoru a pro podezření z poškozování cizí věci předala vše Policii ČR,“ popsal ve vyjádření Luděk Beneš.

K incidentu podle serveru Budějcká drbna došlo, když se zástupci Milionu chvilek rozhodli uskutečnit pietu v podobě namalovaných křížů v místech, kde mělo stánek hnutí ANO. Poté skončil Luděk Beneš podle svých slov na služebně. „Státní zástupce neklasifikoval malbu křídou na chodníku za přečin a věc bude dále šetřena v přestupkovém řízení města. Nyní Policie ČR šetří oznámení ublížení na zdraví a spoluobčané šetří, zda primátor Svoboda zneužil mocenského postavení během své politické kampaně. Dotčení občané pietu následující den křídami obnovili s domluvou na magistrátu, že kříže dnes dobrovolně odstraní,“ dodal Luděk Beneš.

Policie bude vyslýchat svědky

Věc nyní vyšetřují policisté. V nejbližších dnech bude policie podle mluvčího Milana Bajcury vyslýchat svědky a dotčené osoby. Také prověří případnou fotodokumentaci, pokud ji někdo doloží. Vyšetřovatelé událost řeší kvůli podezření z ublížení na zdraví a podezření z poškozování cizí věci.