Koza Julie, která poslouchá jako pes, se stala letošní Miss koza. Na čtvrtý ročník kozích slavností na zříceninu hradu Helfenburk dorazila se svou chovatelkou Petrou Armandovou z Pardubicka. „Julie se mnou chodí, když venčím psa. Proto musela být ovladatelná. Zvládá tedy základní poslušnost a nějaké prvky dog dancingu," vysvětlila chovatelka. Vycvičila prý každé zvíře, které měla doma, od psů přes kočku až ke koze. Tím ale končit nechce. „Jednou bych si chtěla vycvičit pštrosa, prý jsou lepší než hlídací psi. Nemám na něj ale dostatečnou ohradu a nerada bych se stala chovatelkou, které zvířata utíkají," směje se.
Vystoupení kozy Julie se líbilo i pětileté Anežce Boubelové z Tourova. „Julie je skvělá. Ale líbí se mi i kozlík Čenda a koza Róza. Představte si, že jí i guláš," popisuje s nadšením.
Na letošním ročníku slavností se podepsaly tropické teploty. „Přihlásilo se dost chovatelů, poslední tři dny ale postupně svou účast rušili kvůli počasí," posteskl si jeden ze správců hradu Jaroslav Pížl.
I tak ale bylo o zábavu postaráno. Návštěvníci se mohli utkat v soutěži v dojení, pro děti pak byla připravena i soutěž v pojídání melounů.