Strakonicko – Jižní Čechy jsou dlouhodobě známé vysokým výskytem klíšťové encefalitidy. A lidé by neměli příznaky nemoci po nalezení klíštěte ignorovat.
Lékařka Markéta Jedličková z Volyně uvedla: „Boreliózu jsme tu letos ještě neměli, ale nyní mám pacienta s klíšťovou encefalitidou."
Naopak strakonická lékařka Zdeňka Houšková eviduje již tři případy boreliózy. „Od března jsem léčila tři onemocnění lymskou boreliózou. Encefalitidu zatím ne," uvedla Zdeňka Houšková.

Klíšťatům nynější počasí vyhovuje, a tak by si lidé měli dávat pozor při procházkách či práci v přírodě. Hlavní je prevence, jak říká ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová. „Při pobytu v přírodě, v lese nebo na březích vodních ploch je nutné dbát na prevenci především před napadením klíštětem." Ta začíná správným oblečením pokud možno světlé barvy a s dlouhými rukávy i nohavicemi a pevnými vyššími botami. Samozřejmě i používání vhodných repelentů. „Po návratu z přírody doporučujeme okamžitě se dobře prohlédnout a převléci se, včetně spodního prádla. Čím dříve klíště objevíte, tím se riziko přisátí či přenosu infekce snižuje," uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová.

Možností prevence je samozřejmě také očkování. Očkovat je možné kdykoliv během roku, tedy nejen před začátkem klíšťové sezony. Ovšem v případě očkování v teplejších měsících roku je nutné mít na paměti, že člověk je chráněn až za 14 dnů po aplikaci druhé dávky vakcíny, a je tedy třeba přizpůsobit tomu i schéma očkování.