„Zalilo mi to stodoly, chodbu kus kuchyně. Kolo je pryč, sekačka, koberce. Je to hrozný pocit,“ posteskla si Kuhnová. „Uklízel jsem do dvou do rána. Pak už jsem toho měl dost, tak jsem si šel lehnout. A ráno nanovo,“ doplnil včera další obyvatel Hrádku Rudolf Pikeš. „Napřed šla voda a za ní během minuty bahno. Ani jsem nešel do práce, vše odklízím,“ doplnil další ze zaplavených Karel Kalčík.

Celkem se směs bahna a vody přehnala přes zhruba desítku domů a přilehlé zahrádky a objekty. Postiženy nebyly jen domky, ale nejvíce vody s bahnem zalilo hlavní tah z Klatov na Sušici.

„Kanály vodu tekoucí z čerstvě osetých polí nebraly, takže vše skončilo na silnici. Na zhruba dvěstěmetrovém úseku od obecního úřadu po křižovatku na Horažďovice bylo na komunikaci asi dvacet až třicet centimetrů bahna,“ popsal stav v neděli večer hrádecký starosta Josef Kutil. Na hodinu byla podle něj přerušena i železniční doprava, neboť byl zanesený přejezd.

„Hasiči odvedli perfektní práci, horší to bylo s policií, která nebyla schopna zabezpečit ani odklon dopravy, o to jsme se museli postarat sami,“ řekl Deníku starosta. Přes nasazení techniky hasičů i dalších soukromníků trvalo odstraňování bahna asi šest hodin, komunikace byla zprůjezdněna až po půlnoci.

Úklid v Hrádku pokračoval i v pondělí a místní čeká práce i v dalších dnech. „Škody zatím odhadnout nedokáži, neboť jsem ještě neprošel soukromé domy, ale jen na obecním majetku půjde o statisíce korun,“ řekl Kutil. Obec proto požádá o pomoc i Plzeňský kraj.