V areálu kulturní památky, o kterou se dlouhodobě starají manželé Eva a Jiří Seberovi, se mohli příchozí v sobotu od 11 hodin vrátit v čase a potkat středověké rytíře i jejich krásné dámy. Na hradě se objevila i vědma věštící budoucnost, či potulný žebrák a mnohé další dobové postavy.

Festival Mighty Sounds v pátek 8. července na Čápově dvoře v areálu Aeroklub Tábor.
Festival Mighty Sounds proměnil táborské letiště v mraveniště. Podívejte se

Jak vysvětlila za pořadatele Eva Seberová, jednalo se již o 5. ročník veřejností oblíbené akce. „Jde o největší akci na hradě, které se účastníci rytíři všech barev, máme tu Pány z Helfenburku, Markýze, Harcíře, Pány ze Zvěřince, Abaddon, In Armis i tanečnice Růže z Hradce,“ přiblížila účastníky programu, který běžel v intervalech po celé odpoledne.

Nechybělo dobové ležení, děti i dospělí si mohli vyzkoušet řadu zbraní včetně brnění. Střílelo se také z kuše, luku a házelo sekerou. „Účast bývá každoročně hojná, během covidu jsme nemuseli naštěstí akci zrušit,“ usmívala se.

Nejkrásnější je ohňová show

Celý program podle Evy Seberové vyvrcholí vždy večer kouzelnou ohnivou show. Alfa a omega úspěchu celého podniku leží podle ní vždy na aktuálním počasí. „Letos naštěstí vyšlo dobré. Nejzajímavější bývá ohnivá show večer v devět hodin. Je skvělá, protože to není jen nějaká ukázka dovedností, ale je to poutavý příběh o rytíři a drakovi,“ prozradila Eva Seberová.

Akce s Chaloupkou na vodě ve vodáckém centru v Českém Vrbném.
Koupací kachničky opět vypluly na vodu. Pomůžou tak dětem s handicapem

Další akce podobného rázu se na hradě uskuteční v sobotu 20. srpna a nese název Den s rytíři, i během něj se uskuteční řada vystoupení a vrcholí opět ohňovým defilé. Hradní komplex mají manželé Seberovi v pronájmu a náležitě se o něj starají. Na jaře přibyly ve výbavě nové schody na vyhlídkovou věž i nové prostory pro posezení včetně ohniště.

Helfenburk je rozsáhlá zřícenina gotického hradu vystavěná Rožmberky v roce 1355 na hoře Malošín v nadmořské výšce 683 metrů. Návštěvníci mohou dodnes obdivovat zachovalý systém soustavy dělových a ochranných bašt. V areálu jsou patrné zbytky rozsáhlého dvoulodního paláce, obnovy se dočkaly obě věže, z nichž jedna slouží jako příjemná rozhledna s výhledem do širokého okolí. Svou rozlohou 1,27 hektaru se Helfenburk řadí mezi největší zříceniny v České republice.