Někde mají předzahrádku či místo pro kouření už teď, jinde může být jejich zřízení problém.

Petr Duspiva ze strakonického baru Port Arthur, kde se dosud kouřit může, sám sebe zařadil do skupiny, která zákon považuje za totální nesmysl. „Pokud je restaurace viditelně označená, že je kuřácká nebo nekuřácká, má člověk možnost dopředu se rozhodnout, jestli tam půjde nebo ne," konstatoval. Představu, jak bude v případě uzákonění zákazu kouření ve vnitřních prostorách barů a restaurací postupovat, nemá. „Já vlastně ani nemám možnost to nějak řešit," podotkl. Nějaká předzahrádka nebo vyhrazený prostor před vchodem u jejich technicky schůdné asi nebudou.

Naproti tomu provozovatelé strakonické restaurace Hraní sklípek se zákonem žádný problém nemají. Od začátku se u nich nekouří, to je šest let. Více o tom řekla Šárka Kůsová. „Rozhodli jsme se tak sami, nechtěli jsme být v zakouřeném prostředí. Hosté s tím žádný problém nemají. Samozřejmě, že se tu a tam objevní někdo, kdo brblá, ale to je naprostá výjimka," uvedla. Pro kuřáky mají venku před vchodem popelník a kouřit se může i na terase, která je v provozu během letní sezony.

Naděje kuřáků i majitelů restaurací, že hosté budou moci kouřit na ulici před hospodou nebo na otevřených předzahrádkách, však může být lichá. Jsou to místa veřejně přístupná i osobám mladším 18 let a také tam bude moci obec podle nového zákona zakázat kouření.

Navrhovaná norma zároveň zpřísňuje sankce

Úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech či na tanečních zábavách je na spadnutí. Poté, co ho schválila vláda, ho čeká projednávání v poslanecké sněmovně. Pokud projde i tam, začne platit od začátku příštího roku.

Z návrhu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek, který připravilo ministerstvo zdravotnictví a schválila vláda, dále vyplývá, že by se cigarety nesměly prodávat v automatech.

Stejná pravidla jako pro tabákové produkty mají platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Zapálit si je by nemělo být možné ani uvnitř kin, divadel, sportovních hal, škol, v dopravních prostředcích, na krytých nástupištích či v krytých přístřešcích na zastávkách.

Nový zákon má upravit například i prodej tabákových výrobků, kuřáckých potřeb či alkoholu na internetu. Provozovatel by měl mít „systém ověřování věku", aby si zboží nekupovaly děti.

Navrhovaná norma zároveň zpřísňuje možné sankce. Například za umožnění kouření na zakázaném místě by místo nynějších maximálně deseti tisíc korun mohl člověk zaplatit až pětkrát víc. Za prodej dětem by místo nynějšího půlmilionu mohla hrozit pokuta milion korun.

Podle do současné doby platného zákona se nesmí kouřit ve veřejných budovách, vlacích, na nádražích a zastávkách. Majitelé restaurací si mohou zvolit, zda se v jejich zařízení bude kouřit. Musejí pak mít oddělené prostory kuřácké a nekuřácké.

Radnice by mohla zakázat kouření na celém území města

Radnice budou moci obecně závaznou vyhláškou zakázat kouřit na všech veřejně přístupných místech osobám mladším 18 let, tedy na celém svém území. Takové ustanovení je v návrhu novely zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek, integrované protidrogové politice a o změně souvisejících zákonů.

Zda podobné nařízení nepřipravuje strakonická radnice, jsme se zeptali mluvčí úřadu Markéty Bučokové. „V tomto okamžiku ne, ale je možné, že v budoucnu se budeme zabývat i tímto problémem," dodala.

Pokud zůstane novela zákona v podobě, v jaké je nyní, budou obce mít v případě přijetí vyhlášky i povinnost nastolený zákaz kontrolovat. Tomu, kdo ji umožní porušit, pak bude hrozit pokuta do výše 3000 korun a kuřákovi samotnému do výše 5000 korun.