Vodní mlýn Hoslovice, unikátní historická památka, která nemá obdoby v celé České republice, se začíná rýsovat do své původní podoby. Aby se zachoval dobový vzhled používají stavebníci při rekonstrukcích tehdejší technologie.

Ve chvíli, kdy chtěli dělníci opravovat střechy, museli dojít do lesa pokácet soušky. Ty osekali a latě spojili místo hřebíky dřevěnými kolíky.

„Vše se snažíme opracovávat ručně místo na strojích. Tak, jak by to dělal sám hospodář. S tehdejším dostupným materiálem i metodami,“ uvedl dozor stavby Jiří Urbánek.

Při rekonstrukci podlah se tak i v dnešní době v Hoslovicích používá mazanina – směs slaměné řezanky a jílu navázané vodou. Spáry roubenky se zase musely vycpávat mechem a vymazávali se maltou s příměsí mechu nebo řezanky.

„Snaha přizpůsobit se původnímu stylu je vidět i na zdích samotného mlýna a chléva. Někomu by se mohlo zdát, že jsou nedokonalé, ale to byl náš záměr,“ poznamenal Urbánek. Dodal, že mnohdy je pro zedníky taková práce těžší než postavit novou rovnou zeď.

I staré trámy zůstaly. Vyřezány byly jen ty znehodnocené, které nahradily nové. Pohádkový ráz dodávají mlýnu doškové střechy.

Čtěte také zde.