Především Angličané jsou patrioti. Stále budou mít svoji míli a ne kilometry, stále budou mít svoji libru a ne euro," říká v rozhovoru pro Strakonický deník. Ale zároveň dodává: „Nebude to tak jednoduché a samotní Britové jsou nyní názorově velmi rozděleni. O tom jasně mluví i snaha o nové referendum."

I když nebyla Velká Británie zakládajícím členem EU (přistoupila až v roce 1973), patří mezi její nejvýznačnější členy. Už jen svým liberalismem alespoň částečně vyrovnávala silný vliv Německa či Francie, nemluvě o jejím ekonomickém významu pro členské státy Unie včetně Česka. Myslíte si, že její odchod z EU bude mít větší vliv na obchodní vztahy právě mezi Českem a Velkou Británií?

V první řadě je nutné říct, proč lidé rozhodli v referendu o odchodu z EU. Nebyli spokojeni s vedením celého systému Evropské unie, kde je neskutečně přebujelá administrativa. Byl jsem v Bruselu několikrát a viděl jsem to na vlastní oči. A ono se vám brzy přestane líbit, když vám někdo stále dokola dává nesmyslné příkazy, které jsou ještě namířené proti vám. Británie nemusí být poslední zemí, která vystoupila. Pokud se situace nezmění tak, aby byla pro členské státy vyhovující, tak může během krátké doby očekávat odchod dalších zemí.

Co se tyká obchodu, tak Brity vstoupení z EU určitě nepovalí. Mám jiný názor, než pan prezident Zeman. Systém jejich obchodu je velmi dobře udělaný a Británie je ekonomicky dost silná. A to je dobré i pro další země včetně Česka. Spíš budou odchylky politické.

Samotní Britové ale jsou rozpolceni, protože požadují nové referendum.

I to s referendem souvisí. Řekl bych, že taková intelektuálnější část by byla pro setrvání v EU a „prostší" lid chtěl odchod. Také výsledek referenda o necelá čtyři procenta ukazuje na masovost a ne na celonárodní a jednotící názor.

Jak jste uvedl, mohou chtít britský příklad následovat další země, ozvali se už i Slováci. Myslíte si, že taková situace může nastat i v Česku? Proti EU byl prezident Václav Klaus a je i Miloš Zeman.

To se klidně stát může, protože horlivci, kteří chtěli přijetí eura, ochladnou. Euro není standardní měna jako dolar, libra nebo marka. Je to uměle vytvořená měna a zrovna Němci po návratu marky šilhají už dávno. A právě Slováci se v jeho přijetí unáhlili. Proto jsem pro zachování české koruny a všeho českého.

Zmínil jste administrativu a nelogické příkazy. Můžete uvést konkrétní příklad?

Byli jsme na senátorském výjezdu v Itálii a ubytování jsme měli v hotelu, který rozhodně patřil mezi vyšší třídu. V koupelnách byly obyčejné kohoutky. Ptal jsem se majitele hotelu, proč nemá bezdotykové baterie, když je nařídila Unie. Odpověděl, že největší problém je, když je člověk papežštější než papež a neumí si zachovat vlastní rozum. To hovoří za vše.

Co se týká Česka, tak bych zmínil rušení cukrovarů. V zemi, kde bylo cukrovarnictví národní tradicí!

Dovolte mi otázku nakonec. Kdyby přece jen došlo na referendum o setrvání Česka v EU, jak byste hlasoval?

Když se hlasovalo u vstupu do EU, tak jsem na řadu senátorů působil v duchu, že by měli souhlasit. Tehdy jsem systém EU viděl jinak, a proto jsem tvrdě vystoupil proti Lisabonské smlouvě (Mezinárodní smlouva, jejímž cílem bylo především reformovat instituce Evropské unie a její fungování poz. autora), ve které byly právě věci proti zdravému selskému rozumu Kdyby ale teď bylo referendum a fungoval současný systém práce EU, ruku bych pro setrvání nezvedl.