„Volyně je zvyklá na amatérské divadlo. A to bylo rozhodující." Tak zdůvodnila   21. ročník celostátní přehlídkou amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik ve celostátní přehlídkou amatérského činoherního a hudebního divadla ve Volyni spolupořadatelka akce Simona Bezoušková. Šéf kulturního střediska  Jiří Houzim byl z úspěchu ve výběrovém řízení nadšený. „Celostátní přehlídka, to je jako mistrovství republiky," říká hrdě.
Diváci si akci pochvalovali, problém však vyvstal na prknech financování. Jiří Houzim se s problémem svěřil. „V listopadu jsme od Ministerstva kultury České republiky dostali slíbeno, že nás zafinancují částkou půl milionu korun. Nakonec nám rozpočet skrouhli. Dostali jsme zatím jen dvě stě sedmdesát tisíc. Samozřejmě se to na financování podepsalo. Ale vždycky musí být nějaký záložní plán," nepropadá panice Jiří Houzim. V to, že peníze nakonec získají, nepřestává doufat.
Simona Bezoušková z Národního informační a poradenského středisko pro kulturuy (NIPOS)  problém rozvedla hlouběji. „Týden před začátkem přehlídky nemělo Divadelní studio PIKI Volyně na účtu z grantu ani korunu. Jediné, co jsme od ministerstva dostali, je dopis. V tom nám slibuje, že v průběhu přehlídky přijdou dvě pětiny dotace, do konce června polovina," vysvětluje.
Zda přijdou všechny slíbené peníze, to se teprve uvidí. Vláda navýšení prostředků již schválila, nyní se čeká, jak se k tomu postaví parlament.
Po divadelní stránce byl Piknik úspěšný. Lektorský tým udělil několik čestných uznání i zvláštních cen. Originální zvláštní cena zůstala v Divadelním studiu PIKI Volyně. Převzal ji šéf souboru Miroslav Pikolon. „Zvláštní cenu všem buchtám a jejich tvůrcům jsme získali proto, že jsme v divadelním představení měli hromadu napečených buchet.  Jednou jsme jich spolu se Střední školou a Jazykovou školou Volyně pekli osm set padesát," chlubí se rekordem Miroslav Pikolon, kterému kolegové z divadla neřeknou jinak než Piki.
Z volyňské celostátní přehlídky doporučil lektorský tým soubory Prahy, Jihlavy a Kroměříže na festival Jiráskův Hronov. Ten se poprvé konal v roce 1931 u příležitosti osmdesátých narozenin Aloise Jiráska. Letošní dvaaosmdesátý ročník vypukne začátkem srpna.
Pořádání Divadelního Pikniku bylo pro Volyňské čest. Celostátní přehlídka se totiž na jihu Čech konala úplně poprvé.
Největší úspěch ve Volyni sklidila inscenace Uvařeno Divadla NABOSO Boskovice. Uvařeno je metafyzické kriminální drama od Jáchyma Topola. Inscenace si tak zasloužila si tak jedninou nominaci do Hornova.

 

To nejsladší

– Divadelní Piknik byl 21. celostátní přehlídkou amatérského činoherního a hudebního divadla. Poprvé se však konala ve Volyni.
– Voylni ovládl ve dnech 10. – 13. května a 17. – 20. května.
– Přijelo celkem šestnáct divadelních souborů.
– Hrálo se doslova všude – v kině, na náměstí Svobody, v kulturním sálu Na Nové i na prvorepublikové plovárně.
–Lektorský tým udělil celkem 6 čestných uznání a 8 cen. Nad rámec udělil i několik zvláštních cen. Dvě zůstaly ve Volyni.
– Na festival Jiráskův Hronov, který se koná každoročně už od 81 let, se lektorský soubor Pikniku Volyně rozhodl inscenaci Uvařeno Divadla NABOSO Boskovice. Uvařeno je metafyzické kriminální drama od Jáchyma Topola.

Darina Vernerová