Na stole veterináře Marka Vondřičky uhynul v pondělí v důsledku horka kocour. „Dlouhodobě trpěl astmatickými potížemi a pro takovéto pacienty jsou nynější teploty kritické,“ uvedl veterinář. Kvůli horku už v neděli museli dobrovolní hasiči ochlazovat kuřata v družstvu ve Střelských Hošticích.

Je potřeba, aby domácí zvířata měla neustále přísun tekutin. Důležité je větrat. Ideální je byt s klimatizací. „Jiná věc je přeprava v autě. Tady už není klimatizace nic neobvyklého, ale stejně doporučuji cestovat se zvířaty jen v případě nouze,“ dodává veterinář. Lidé by pak měli dopřát tvorovi kromě vody i přestávky. Ideální je vzít ho s sebou na delší dobu do klimatizované čerpací stanice, kde se zchladí.

Doporučuje se zvířata stříhat. I když světlá, dobře vyčesaná, vzdušná srst slouží jako izolační vrstva před teplem. „To je třeba rozlišovat individuálně,“ říká Vondřička.

Přehřáté zvíře rychle dýchá a je neklidné. Tělesná teplota je vyšší než 39 stupňů Celsia. Nejvhodnější pomocí je rychle, radikálně a nekompromisně zvíře ochladit studenou vodou,“ radí veterinář.