Vedra vyprazdňují ulice, lidé se více drží doma. Do práce se ale musí.

Dělníci, pošťáci nebo autobusáci si vybrat nemohou a na sluneční výheň musejí. „Dělat musíme, práce jsou nasmlouvané a termíny pevné. Zavážíme lidem na pracoviště lahve s vodou a pokud to jde, je možné upravit pracovní dobu,“ uvedl za strakonickou firmu Unielektro Roman Volf.

Od 8 do 13 hodin jsou „na slunci“ poštovní doručovatelé. „V tom vedru se chodí špatně. Pití si nenosím, ale koupím ho cestou. I když mám na sobě jen lehké oblečení, vybírám si, kde je stín, ale všude to také nejde. Pro nás je ideální, když je pod mrakem,“ řekla doručovatelka strakonické hlavní pošty Iva Mrázková.

Na řidiče to pálí přes sklo. Autobusy na okresních linkách nemají klimatizaci a před sluncem je chrání stínítka. „Chlazenou vodou je vybavujeme v akvabarech,“ poznamenalza ČSAD STTRANS Josef Michálek.

PET lahve se stěhují z obchodů do domácností. „Nejvíce jdou neperlivé a jemně perlivé vody. Děti běhají pro laciné nanuky,“ řekla majitelka potravin Jitka Bajtová.

Extrémní teplo vadí i zvířatům. „V sobotu musela jednotka dobrovolných hasičů ochlazovat kuřata v Zemědělském družstvu Střelské Hoštice,“ řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru ve Strakonicích.

V Blatné je nejvíce živo u pítka a kolem fontány. Děti v její mělké části dovádějí, dospělí se svlažují. „Proto tu provádíme kontroly mnohem častěji, aby nedošlo k újmě na zdraví nebo nadměrnému znečišťování vody,“ zmínil velitel strážníků MP Petr Vaněk.

Strakonická záchranka v neděli vyjížděla ke třem kolapsům. Některé z nich mohly být způsobené i horkem. Počet těchto výjezdů podle slov ředitele Martina Kubíčka zatím nevybočuje z průměru.

Sužují vás vedra těchto dní?

Jiří Fürbach, Malenice: Vedro snáším horko těžko. V autě a v práci využívám klimatizaci. Léto mám ale rád.

 

 

 

Dáša Kozáková, Strakonice: Moc to nesnáším, takže se držím spíše v chládku. Denně piji alespoň dva až tři litry vody.

 

 

 

Marko Pačaj, Strakonice: Je to špatný. Mám pořád hroznou žízeň. Asi se půjdu zchladit na plavečák.