Větráky a klimatizace jedou naplno. Seniory v domovech a pacienty v nemocnicích téměř nutí sestřičky k neustálému doplňování tekutin.

„Horko je na seniorech znát. Někdy mají kolapsové stavy, je jim špatně nebo jsou unaveni. V pondělí se u nás jedné ženě udělalo špatně. Řešíme to vetšinou uložením do postele, někdy nemocnicí,“ uvedla vrchní sestra z Domova pro seniory v Rybniční ulici ve Strakonicích Věra Kadeřábková.
„Jsem upoutána na lůžko, ale na horko si nemohu stěžovat. Díky sestřičkám o něm ani nevím. Každou chvíli mi nosí pití, chodí mi otírat obličej a oči. Pravidelně se na mě chodí dívat i v noci a podávají mi pít. Větší horko než nám, je určitě jim,“ říká Blažena Brožová (72), která bydlí v domově pro seniory v Rybniční ulici.

Zvláštní režim dodržují také v Domově pro seniory ve Vodňanech. „Snažíme se, aby v pokojích nebylo vedro. Větráme hlavně ráno a večer. Více dohlížíme i na dodržování pitného režimu. Se seniory je to někdy složité – ač je horko, nemají velký pocit žízně. Pravidelně je obcházíme a snažíme se, aby vypili kolem dvou litrů tekutin denně,“ řekla vrchní sestra Dana Trochová.

Větší péči potřebují i ležící obyvatelé. Sestry jim v místnostech zvlhčují vzduch, dávají jim ochlazující koupel a častěji je převlékají.
Vedra sužují i pacienty v nemocnicích. „Je obtížné mít klimatizaci na všech odděleních. Ale máme klimatizovanou jednotku intenzivní péče, sály a operační sály,“ řekl ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Podle jeho slov se v těchto teplých dnech klade zvýšený důraz na pitný režim. Otírání pacientů a sprchy patří do standardní péče.