Rada číslo 1: Nepřehřívat se. To znamená nesportovat a nevystavovat se větší fyzické námaze. „Omezit příjem tepla a zároveň umožnit jeho výdej. Tím mám na mysli nepobývat v horku a na poledním slunci a nosit lehký a vzdušný oděv,“ upozorňuje ředitel Zdravotnické záchranné služby ve Strakonicích MUDr. Martin Kubíček.  Je zajímavé, že bílý oděv přijímá méně slunečních paprsků a tělo chrání lépe než krátké kalhoty. „Cítí–li někdo potřebu zchladit se sprchou nebo v bazénu, ať si to dopřeje,“ říká ředitel.

Rada číslo 2: Nespálit se. Proto hraje důležitou roli výběr vhodného oděvu. Ochranou před sluncem je i pokrývka hlavy. A v případě slunění je třeba použít ochranné krémy.

Rada číslo 3: Nezpůsobit si poruchu organismu ztrátou vody a minerálů. Proto je nutné dostatečně pít a střídat tekutiny. „Přísun minerálů pak doplníme minerálními vodami nebo přiměřeným solením potravy,“ zmiňuje Martin Kubíček.


Zvláštní důraz klade na neponechávání živých tvorů a hlavně dětí v autě! A to ani na okamžik. „Z praxe víme, že nejčastější strádání ze slunce bývá u těch lidí, kteří usnou na slunci,“ dodává.