Jediný tah silnice z Prachaticka k jihočeskému moři, Lipnu, je pro řidiče zrádný. Úzká vozovka od Chlumu až na hranici s Českokrumlovskem je v mnoha úsecích lemovaná stromy a neskýtá příliš manévrovacího prostoru při případném smyku. Ačkoli mají řidiči dobré rozhledové podmínky, překvapí je většinou zatáčka za horizontem ve Slunečné.

Především v zimě je vozovka nebezpečná. „Vzhledem k tomu, že je tam ochranné vodní pásmo, není možné tam použít chemického posypu. A v zimě je jízda tím směrem hodně ostrá,“ konstatoval vedoucí prachatického Dopravního inspektorátu Policie ČR v Prachaticích Martin Grožaj. Především pak řidiči kamionů tam mají obrovské problémy. V době námraz tam silničáři vyjíždění téměř nonstop. Když už tam totiž mají kamiony problém, což je na denním pořádku, nezbývá než je vyprostit za pomoci jejich techniky. Sůl pak mohou v tomto úseku použít pouze výjimečně a ještě se zvláštním povolením.

Stoupání do obce Slunečná je završeno horizontem, kde se lomí další zatáčka. „Vzhledem k tomu, že v dnešní době neřídí automobily lidé, ale navigace, která ukáže nejkratší možnou ale ne vždy zrovna nejvhodnější trasu, většinou šoféry tenhle úsek překvapí,“ potvrdil Martin Grožaj. Doplnil, že nehod už v tomto úseku bylo dost a rozhodně by k jejich popisování nestačila jedna strana novin.

Místní lidé s tím už počítají, ale cizinec, jenž vyráží na Lipno poprvé, má vždy volantu plné ruce. „Pokud si vzpomínám tak jedna z vážnějších dopravních nehod se tam odehrála v loňském roce a její účastníci byli právě cizinci,“ doplnil policista.

Jeden ze dvou motocyklistů jedoucích směrem na Lipno nezvládl řízení a druhý ve snaze se vyhnout motorce před sebou vyjel do protisměru, kde narazil do protijedoucího auta. I to řídil cizí státní příslušník.

Pár let zpátky tam zemřel řidič hondy, který v zatáčce narazil do autobusu.

I přesto, že na zatáčku upozorňuje a na dálku zvýrazňuje zeď, kterou tam nechal vystavět majitel nemovitosti sousedící s komunikací, stejně je vozovka v těchto místech zrádná. Vážné dopravní nehody nejsou výjimečné.