VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nikdo se nás neptal, co potřebujeme, říkají sestry

Strakonice - Dva roky trvala výstavba nových chirurgických pavilonů strakonické nemocnice – tzv. jižní křídlo. Co novostavbě za 112 milionů korun říkají pacienti? A co samotní zdravotníci?

4.11.2010
SDÍLEJ:

Nemocnice ve Strakonicích. Nová budova chirurgie. Ilustrační fotoFoto: Magdaléna Kadaňová

Je to bezpochyby pýcha strakonické nemocnice. Moderní, prosvětlená budova chirurgických pavilonů, neboli jižní křídlo – je v provozu něco přes měsíc. 

“Vše je směrováno ke komfortu a pohodlí pacientů. Bude zde moderní vybavení od polohovacích lůžek po maximální počet tří pacientů na pokoji,“ znělo v průběhu prací i při slavnostním otevření.

O tom, jaké podmínky jsou pro personál, se nikde moc nemluvilo. Asi se předpokládalo, že sestry a lékaři budou se vším maximálně spokojeni. Ukázalo se, že nejsou.  

V úterý odpoledne jsem se šel přesvědčit a od 13.45 do 14.45 hodin jsem tady sbíral podklady pro svoji hodinovou reportáž. 

Už zdálky působí samotný objekt velmi efektivně. Velká okna, která zaručují dostatečný přísun světla, příjemné je i barevné řešení fasády. Trochu mne sice zaráží, že z nějakého důvodu jsou ve vchodu v přízemí funkční jen jedny samootevírací dveře, ale za několik minut zjistím důvod. Z této strany je totiž přístupné právě jen přízemí, kde je neurologická ambulance. V budoucnu tady bude také onkologie. Takže jedny dvěře stačí. 

Mířím proskleným schodištěm do I. patra, kde je lůžková část neurologie, ale automatické dveře se neotevírají. „Tyhle dveře jsou ještě zavřené, oficiální vstup je z budovy. Máme je zavřené víceméně z bezpečnostních důvodů kvůli pacientům,“ vysvětluje mi vrchní sestra Dagmar Štětková. 

Na jednu stranu je to pochopitelné, ale stejně – možná by to chtělo někam umístit upozornění. Nejsem určitě jediný, kdo stepoval u dveří a mačkal zvonek. Je to drobnost, ale když servis, tak co nejlepší.

Na chodbě potkávám svého známého Milana Trégla. Protože vím, že by o nemocnicích z důvodu svých zdravotních osudů mohl napsat průvodce, ptám se ho, co na nový objekt říká. „Je to moderní, hodně se myslelo na pacienty. Mně se to líbí. Kdyby to bylo jinak vymalované, myslel bych si, že jsem v IKEMu. Má to jen jednu vadu – mělo to tady stát mnohem dřív,“ řekl. Jeho žena Dana, která tady zítra bude hospitalizována dva týdny, s tím souhlasí. „Sestřičky jsou moc ochotné. Jen škoda, že na pokoji ještě není televize, lépe by to ubíhalo,“ tvrdí.

Pokud mohu nahlédnout i do jiných pokojů, opravdu je vše podřizováno pohodlí pacientů – polohovací lůžka s kompletním vybavením, skvěle fungující signalizace, dostupnost.

Ale jak je psáno v úvodu, vedle pacientů je tady také personál. „Jsem už na neurologii čtyřicet let a z tohoto pohledu musím říct, že to není vůbec špatné. Jenže jsou tady drobnosti, které nám komplikují život. A přitom stačilo, aby se nás někdo zeptal, když vznikal projekt,“ říká vrchní Dagmar Štětková.
O čem hovoří? „Nemáme tady žádné nebo jen velmi malé úložné prostory. Léky máme ve skříních a lezeme pro ně po štaflích. O našem soukromí třeba na jídlo ani nemluvě. Je to škoda,“ říká.

Ještě chvilku si na toto téma povídáme, ale řeč se točí kolem jednoho – už se to změnit nedá.

Odtud mířím do druhého patra na chirurgii. Nyní už jdu správnou stranou, takže nikde čekat nemusím.

První, co mne zaráží, je otevřená a zcela přístupná recepce. Pokud budou sestry na pokojích, může tam plynule kdokoliv vejít, podívat se na co chce, a pokud bude mít dost odvahy, i si vzít co chce. Telefon, počítač, může i do šuplíků bez zámků. „Jsme neustále na očích, ani kousek soukromí. Hned naproti jsou stoly, kde pacienti jedí. Často se stává, že ti, kteří jdou na příjem a čekají, až jim vypíšu papíry, sedí u jednoho stolu s těmi, kteří snídají. Pro pacienty je to tu skvělé, ale na nás nikdo moc nemyslel,“ říká staniční Lenka Pavlíková. To, že říká téměř stejné věci jako sestry z neurologie, není náhoda . . .

Podaří se mi ji přemluvit, aby mne nechala nahlédnout do některých zákoutí. „Máme třeba dvě úklidové místnosti. Ale tak malé, že se do nich nic nevejde,“ dodává.

Jsou tu ale i jiné věci, které lze považovat za přinejmenším nedomyšlené. Týkají se pohodlí a soukromí zdravotníků, ne pacientů.

Lékařský pokoj je sice prostorný, ale při zevrubnější prohlídce tady chybí alespoň malá lednička, koutek na uvaření kávy nebo přípravu svačiny. Rozkládací gauč je takové kvality, že rozhodně nemůže jít o originální prvek.

Všude jsou rozmístěny kamery – personál jim říká „velký bratr“. Všechno vidí, všechno zaznamenává. Jak se dovídám, mít „sledovačku v zádech celý den“ není nic příjemného. Na jednu stranu jistě dobrá věc pro bezpečí a ohlídání pacientů či vybavení, na druhou stranu neustálé sledování jistě moc příjemné není. Ale nové trendy se zastavit nedají.

Za zmínku jistě stojí velké vestavěné skříně. Jsou na chodbě hned u recepce, věci všech pacientů pohromadě. Nevím, ale mám pocit, že mně by se to moc nelíbilo.

„Pacienti jsou jistě spokojení, opravdu je tu velký komfort. Jsou tady třeba i nadstandardní pokoje. Ale k čemu je pacientovi kuchyňka na pokoji, když my se pomalu nemáme kde najíst? Nejvíc mi vadí, že si nikdo nedal tu práci, aby to s námi prošel a ptal se nás. Už jsou prý hotové studie i na další etapu přestavby. A znovu za námi nikdo nebyl,“ říká sestra, která ale nechce zveřejnit své jméno. Bojí se nepříjemností. Zda právem či neprávem, to posoudit neumím . . .

Moje reportáž pomalu končí. Do dalšího patra nejdu, nikdo tam ještě nepracuje. Bude určeno pro šestinedělí.

Tahle reportáž nemá rozhodně vyznít jako záměrné hledání chyb na jinak skvělé věci a moderním zařízení. Jižní křídlo za 112 milionů korun je bezpochyby obrovský skok kupředu směrem k péči o pacienty, k rychlým léčebným metodám a prezentaci Strakonic jako města, kde je rozvíjející se nemocnice. Ovšem je i velká škoda, že víceméně drobnosti trochu toho lesku ubírají.

Plus
Bezpochyby jeho novota, moderní pojetí, čistota, přehlednost, vybavení. Je v co největší možné míře myšleno na pacienty a jejich pohodlí. Jižní křídlo je ukázkou moderní medicíny.

Minus
Možná to, co říkají sami zaměstnanci – nikdo se jich neptal na jejich potřeby. Ke spokojenosti pacientů patří také spokojenost zaměstnanců. Zbývá jen rozlišit, co je zvyk a co nutnost.

Poprvé jsem ležel jako pacient ve strakonické nemocnici v září 1985 s přetrženými vazy v koleni. Pak ještě několikrát v rozmezí dalších let, takže jsem měl možnost porovnávat vývoj nemocnice. Jižní křídlo představuje zatím jeho vrchol. Proto jsem uvítal možnost jít se tam podívat po měsíci jeho provozu.

Autor: Jana Štroblová

Místo události:
4.11.2010
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 20 000 Kč

Obchodní zástupci obchodně technický zástupce pro region JČ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: , - komunikační schopnosti, spolehlivost, zodpovědnost, - řidičský průkaz sk B, - práce s PC, - znalost ekologie výhodou, - časová flexibilita, Vhodné i pro absolventy, Pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení, Zaměstnecké výhody. 5 týdnů dovolené, stravenky, služební vozidlo, služební telefon, KONTAKT: Mikešová, e-mail: mikesova@rumpold.cz. Pracoviště: Rumpold 01 - vodňany s.r.o., Stožická, č.p. 1333, 389 01 Vodňany. Informace: Mikešová, .

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Trhání třešní, sběr rybízu, sběr višní, trhání jablek, trhání jahod, Pracovní doba: 7:00-15:30 hod., Ubytování zajištěno, KONTAKT: Demyda Olena, tel.: 608622182, e-mail: demyda@email.cz. Pracoviště: Demyda s.r.o. - pracoviště chelčice 106 a okres strakonice, 389 01 Vodňany. Informace: Olena Demyda, +420 608 622 182.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé na středních školách (kromě odborných předmětů), konzervatořích a na 2. stupni základních škol učitel matematiky na SŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zájemce musí splňovat zákon o pedagogických pracovnících č.563/2004 Sb. Praxe vítána. , Zaměstnanecké výhody: oběd za 10,- Kč pro zaměstnance. Pracoviště: Vyšší odborná škola, střední průmyslová škola a střední odborná škola řemesel a služeb, strakonice, zvolenská 934, Zvolenská, č.p. 934, 386 01 Strakonice 1. Informace: Kontakt, +420 605 295 788.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský technik 16 500 Kč

Obsluha kotlů na vytápění, ohřívačů a výměníků (kromě obsluhy kotlů lodí a lokomotiv) strojník kompresorové stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 17775 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, technický obor, zaslat životopis na mail: vslavikova@czas.cz. Pracoviště: Čz a.s. - pracoviště strakonice, Tovární, č.p. 202, 386 01 Strakonice 1. Informace: Ing. Hejda, +420 383 342 501.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohádkový král Václav V. ve Vimperku.
6

Do Vimperka přijel král Václav V.

President Václav Klaus přijal pozvání od studenta Tomáše Pikla a přijel besedovat se žáky Základní školy a Gymnázia ve Vodňanech.
44

Ve Vodňanech se rodí budoucí politici

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Tábor naměřil rekord 27,4 °C

Jižní Čechy - Nejvyšší teploty platné pro 20. duben z roku 1968 jsou minulostí. Pátek je smazal.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Milost vnímám jako akt milosrdenství

Tábor – Dubnovým hostem osvětového cyklu Právníci v ulici, který se koná v Táboře ve spolkovém domě Střelnice, byla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Mladší žákyně zbrojí na MČR

Strakonice - Mladší žákyně BK Strakonice jdou do domácího mistrovství České republiky s velikou pokorou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT