VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nikdo se nás neptal, co potřebujeme, říkají sestry

Strakonice - Dva roky trvala výstavba nových chirurgických pavilonů strakonické nemocnice – tzv. jižní křídlo. Co novostavbě za 112 milionů korun říkají pacienti? A co samotní zdravotníci?

4.11.2010
SDÍLEJ:

Nemocnice ve Strakonicích. Nová budova chirurgie. Ilustrační fotoFoto: Magdaléna Kadaňová

Je to bezpochyby pýcha strakonické nemocnice. Moderní, prosvětlená budova chirurgických pavilonů, neboli jižní křídlo – je v provozu něco přes měsíc. 

“Vše je směrováno ke komfortu a pohodlí pacientů. Bude zde moderní vybavení od polohovacích lůžek po maximální počet tří pacientů na pokoji,“ znělo v průběhu prací i při slavnostním otevření.

O tom, jaké podmínky jsou pro personál, se nikde moc nemluvilo. Asi se předpokládalo, že sestry a lékaři budou se vším maximálně spokojeni. Ukázalo se, že nejsou.  

V úterý odpoledne jsem se šel přesvědčit a od 13.45 do 14.45 hodin jsem tady sbíral podklady pro svoji hodinovou reportáž. 

Už zdálky působí samotný objekt velmi efektivně. Velká okna, která zaručují dostatečný přísun světla, příjemné je i barevné řešení fasády. Trochu mne sice zaráží, že z nějakého důvodu jsou ve vchodu v přízemí funkční jen jedny samootevírací dveře, ale za několik minut zjistím důvod. Z této strany je totiž přístupné právě jen přízemí, kde je neurologická ambulance. V budoucnu tady bude také onkologie. Takže jedny dvěře stačí. 

Mířím proskleným schodištěm do I. patra, kde je lůžková část neurologie, ale automatické dveře se neotevírají. „Tyhle dveře jsou ještě zavřené, oficiální vstup je z budovy. Máme je zavřené víceméně z bezpečnostních důvodů kvůli pacientům,“ vysvětluje mi vrchní sestra Dagmar Štětková. 

Na jednu stranu je to pochopitelné, ale stejně – možná by to chtělo někam umístit upozornění. Nejsem určitě jediný, kdo stepoval u dveří a mačkal zvonek. Je to drobnost, ale když servis, tak co nejlepší.

Na chodbě potkávám svého známého Milana Trégla. Protože vím, že by o nemocnicích z důvodu svých zdravotních osudů mohl napsat průvodce, ptám se ho, co na nový objekt říká. „Je to moderní, hodně se myslelo na pacienty. Mně se to líbí. Kdyby to bylo jinak vymalované, myslel bych si, že jsem v IKEMu. Má to jen jednu vadu – mělo to tady stát mnohem dřív,“ řekl. Jeho žena Dana, která tady zítra bude hospitalizována dva týdny, s tím souhlasí. „Sestřičky jsou moc ochotné. Jen škoda, že na pokoji ještě není televize, lépe by to ubíhalo,“ tvrdí.

Pokud mohu nahlédnout i do jiných pokojů, opravdu je vše podřizováno pohodlí pacientů – polohovací lůžka s kompletním vybavením, skvěle fungující signalizace, dostupnost.

Ale jak je psáno v úvodu, vedle pacientů je tady také personál. „Jsem už na neurologii čtyřicet let a z tohoto pohledu musím říct, že to není vůbec špatné. Jenže jsou tady drobnosti, které nám komplikují život. A přitom stačilo, aby se nás někdo zeptal, když vznikal projekt,“ říká vrchní Dagmar Štětková.
O čem hovoří? „Nemáme tady žádné nebo jen velmi malé úložné prostory. Léky máme ve skříních a lezeme pro ně po štaflích. O našem soukromí třeba na jídlo ani nemluvě. Je to škoda,“ říká.

Ještě chvilku si na toto téma povídáme, ale řeč se točí kolem jednoho – už se to změnit nedá.

Odtud mířím do druhého patra na chirurgii. Nyní už jdu správnou stranou, takže nikde čekat nemusím.

První, co mne zaráží, je otevřená a zcela přístupná recepce. Pokud budou sestry na pokojích, může tam plynule kdokoliv vejít, podívat se na co chce, a pokud bude mít dost odvahy, i si vzít co chce. Telefon, počítač, může i do šuplíků bez zámků. „Jsme neustále na očích, ani kousek soukromí. Hned naproti jsou stoly, kde pacienti jedí. Často se stává, že ti, kteří jdou na příjem a čekají, až jim vypíšu papíry, sedí u jednoho stolu s těmi, kteří snídají. Pro pacienty je to tu skvělé, ale na nás nikdo moc nemyslel,“ říká staniční Lenka Pavlíková. To, že říká téměř stejné věci jako sestry z neurologie, není náhoda . . .

Podaří se mi ji přemluvit, aby mne nechala nahlédnout do některých zákoutí. „Máme třeba dvě úklidové místnosti. Ale tak malé, že se do nich nic nevejde,“ dodává.

Jsou tu ale i jiné věci, které lze považovat za přinejmenším nedomyšlené. Týkají se pohodlí a soukromí zdravotníků, ne pacientů.

Lékařský pokoj je sice prostorný, ale při zevrubnější prohlídce tady chybí alespoň malá lednička, koutek na uvaření kávy nebo přípravu svačiny. Rozkládací gauč je takové kvality, že rozhodně nemůže jít o originální prvek.

Všude jsou rozmístěny kamery – personál jim říká „velký bratr“. Všechno vidí, všechno zaznamenává. Jak se dovídám, mít „sledovačku v zádech celý den“ není nic příjemného. Na jednu stranu jistě dobrá věc pro bezpečí a ohlídání pacientů či vybavení, na druhou stranu neustálé sledování jistě moc příjemné není. Ale nové trendy se zastavit nedají.

Za zmínku jistě stojí velké vestavěné skříně. Jsou na chodbě hned u recepce, věci všech pacientů pohromadě. Nevím, ale mám pocit, že mně by se to moc nelíbilo.

„Pacienti jsou jistě spokojení, opravdu je tu velký komfort. Jsou tady třeba i nadstandardní pokoje. Ale k čemu je pacientovi kuchyňka na pokoji, když my se pomalu nemáme kde najíst? Nejvíc mi vadí, že si nikdo nedal tu práci, aby to s námi prošel a ptal se nás. Už jsou prý hotové studie i na další etapu přestavby. A znovu za námi nikdo nebyl,“ říká sestra, která ale nechce zveřejnit své jméno. Bojí se nepříjemností. Zda právem či neprávem, to posoudit neumím . . .

Moje reportáž pomalu končí. Do dalšího patra nejdu, nikdo tam ještě nepracuje. Bude určeno pro šestinedělí.

Tahle reportáž nemá rozhodně vyznít jako záměrné hledání chyb na jinak skvělé věci a moderním zařízení. Jižní křídlo za 112 milionů korun je bezpochyby obrovský skok kupředu směrem k péči o pacienty, k rychlým léčebným metodám a prezentaci Strakonic jako města, kde je rozvíjející se nemocnice. Ovšem je i velká škoda, že víceméně drobnosti trochu toho lesku ubírají.

Plus
Bezpochyby jeho novota, moderní pojetí, čistota, přehlednost, vybavení. Je v co největší možné míře myšleno na pacienty a jejich pohodlí. Jižní křídlo je ukázkou moderní medicíny.

Minus
Možná to, co říkají sami zaměstnanci – nikdo se jich neptal na jejich potřeby. Ke spokojenosti pacientů patří také spokojenost zaměstnanců. Zbývá jen rozlišit, co je zvyk a co nutnost.

Poprvé jsem ležel jako pacient ve strakonické nemocnici v září 1985 s přetrženými vazy v koleni. Pak ještě několikrát v rozmezí dalších let, takže jsem měl možnost porovnávat vývoj nemocnice. Jižní křídlo představuje zatím jeho vrchol. Proto jsem uvítal možnost jít se tam podívat po měsíci jeho provozu.

Autor: Jana Štroblová

Místo události:
4.11.2010
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 500 Kč

Pomocníci v kuchyni pomocná síla - výdej obědů a večeří. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe ve stravování výhodou, zájemce zaučíme., Pracovní doba: 2 týdny v měsíci - dělená směna - 8:30 - 14:00 a 16:30 - 19:30, 2 týdny v měsíci - 8:30 - 14:00, VÝHODY: podnikové stravování, roční bonusy, KONTAKT: Ing. Kozojedová Hana, tel.: 720960074, e-mail: kariera.stravbyt@seznam.cz. Pracoviště: Stravbyt s.r.o. - pracoviště vodňany, Číčenická, č.p. 1284, 389 01 Vodňany. Informace: Hana Kozojedová, +420 720 960 074.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 18 000 Kč

Obsluha průmyslových robotů obsluha strojů - operátor výroby. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20600 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Vyučení ve strojírenství a praxe v průmyslu výhodou, Práce vhodná i pro osoby se zdravotním znevýhodněním., VÝHODY: podnikové stravování, dodatková dovolená., KONTAKT: telefonicky PO-PÁ v době od 8:00-14:00 hod., Ing. Blatský Josef tel.: 380 421 935, e-mail: josef.blatsky@esbh.cz. Pracoviště: Iwis antriebssysteme spol. s r.o., Písecká, č.p. 893, 386 01 Strakonice 1. Informace: Josef Blatský, +420 380 421 935.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč

Pomocní kuchaři pomocný kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možno i pro osoby se zdravorním znevýhodněním., KONTAKT: Bouška Lubomír, tel.: 606950654, e-mail: druzba@vodnany.cz. Pracoviště: Ganymed, s.r.o. - restaurace družba, Výstavní, č.p. 1043, 389 01 Vodňany. Informace: Lubomír Bouška, +420 606 950 654.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 000 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci dělník v potravinářské výrobě - zpracovatel masa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 33. Poznámka: Náplň práce: ukládání drůbeže nebo drůbežích dílů na tácky, sáčkování a balení kuřat, kontrola kvality masa, obsluha balícího a etiketovacího zařízení, Začátky směn:, ranní směna Po - 00:00-8:15, Út - 4:00-12:15, St- Pá - 6:00-14:15 hod., odpolední směna- Po - 8:15-16:30, Út - 12:15 - 20:30, St - Pá14:15-22:30 hod., Svoz zaměstnanců do práce - zevčasněné směny, z práce - z odpolední směny (pokud není spoj), Svoz je zajištěn ve směru na Protivín, Bílsko, Bavorov, Strunkovice nad Blanicí, Nestánice, Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, dovolená nad rámec stanovený zákoníkem práce, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění, požitky na základě zaměstnaneckého fondu, zvýhodněné volnočasové aktivity a další benefity v souladu s vnitřími předpisy zaměstnavatele, KONTAKT: Soukupová Marie, tel.: 383 838 010, e-mail: marie.soukupova@voddrubez.cz, Kovářová Ladislava, tel: 383 838 112, e-mail: ladislava.kovarova@voddrubez.cz,, osobně - Radomilická 886, Vodňany Po-Pá: 7:00 - 14:30 hod.. Pracoviště: Vodňanská drůbež, a. s., Radomilická, č.p. 886, 389 01 Vodňany. Informace: Marie Soukupová, +420 383 838 010.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veselý příběh o namlouvání starého mládence Pazderníka a sličné panny nevěsty Konopičky byl k vidění v Řepici tuto sobotu 21. července.
36

Řepičtí uvedli Staročeskou Konopickou po 60 letech

Desítky rodin s dětmi zavítaly v sobotu 21. července do Hoslovického mlýna u příležitosti zábavného dětského dne pro děti.
29

Hoslovický mlýn ožil dětským dnem

Vodňany hostily motoorienťák

Vodňany - 8. ročník orientačního závodu pro motorky a čtyřkolky se jel v sobotu 21. července z Vodňan.

Skončila výstava Umění (ne)umění

Vodňany - Výstava Umění (ne)umění s podtitulem na(i)vně Vodňanského Zdeňka Fugase Plachty byla ukončena v sobotu 21. července.

OBRAZEM: Hasiči ve Volenicích oslavili 130 let

Volenice - Dobrovolní hasiči oslavili v sobotu 21. července 130 let od svého založení. „V současnosti máme 70 členů. Fungují u nás jen muži, ale od loňska máme i děti, těch je nyní 22,“ řekl starosta sboru Jakub Skřivan.

OBRAZEM: Připomněli 90 let od smrti dvou letců

Nové Kestřany - Desítky lidí si v pátek 20. července připomněly událost starou přesně 90 let, kdy se nedaleko Nových Kestřan (OÚ Štěkeň), ale už v katastru obce Kestřany na Písecku, zřítil vojenský letoun, ve kterém zahynuli při cvičném letu slovenský praporčík Viktor Hrivík a český poručík Josef Zetek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT