Zahrádkáři a kutilové mají ve svých kalendářích už dávno označený 9. květen. To totiž na českobudějovickém výstavišti začíná 31. ročník výstavy Hobby. Druhá největší jihočeská výstava se zde uskuteční společně s druhým ročníkem národního potravinářského veletrhu Czech Food Expo. Obě výstavy končí v neděli 12. května.

Předseda představenstva Výstaviště České Budějovice Mojmír Severin uvedl, že hlavními tématy letošního ročníku jsou dům, zahrada, kutilství, volný čas a sport. „Prodejci zde budou nabízet bohatý sortiment květin, stromů, keřů, samozřejmě tu bude k vidění i široké spektrum vybavení pro zahradu nebo potřeby pro domácnost,“ přiblížil.

Iveta Bartošová a Jiří Pomeje si 5. září 2008 řekli "ano" na zcela zaplněném hlavním nádvoří státního zámku v Hluboké Nad Vltavou.
OBRAZEM: Pohádková svatba Ivety Bartošové na zámku. Připomeňte si ji s námi

Dodal, že na letošním Hobby najdou návštěvníci inspiraci i poradenství co se karavanů a obytných přívěsů týče. Za návštěvu bude dle jeho slov stát i pavilon úsporného bydlení. „Vystavovatelé zde představí nové trendy z oblasti dřevostaveb, izolací, fotovoltaiky nebo tepelných čerpadel,“ lákal na výstavu, kterou loni navštívilo téměř 40 tisíc lidí.

Program pro děti i autogramiáda hokejistů

Pro děti je připravený Hobby dětský svět s tvořivými dílnami, dětskou kontaktní zoo a dalšími aktivitami. Jak uvedla tisková mluvčí českobudějovického výstaviště, malí návštěvníci zde budou moci rozvíjet svou motoriku, vyzkoušet si aktivity zaměřené na jejich smysly nebo různé pohybové aktivity. „Budou moci dělat obrázky z barevného písku, bude malování na obličej, budeme tam mít dřevěný vyřezávaný kolotoč,“ nastínila.

Samostatnou kapitolou jsou sportovní kluby, které zde budou prezentovat svou činnost. Konat se tak bude například orientační běh, k vidění tu budou gymnastky, představí se zde i hokejisté Motoru, v plánu je jejich autogramiáda. „Velkým tahákem bude turnaj v bojových sportech. V sobotu se bude jednat o zápasy Oktagonu, v neděli budou děti a junioři soutěžit v taekwondu,“ řekla Michaela Čeňková.

30. ročník výstavy Hobby na českobudějovickém výstavišti začala ve čtvrtek 11. května.Výstava Hobby na budějovickém výstavišti loni v květnu.Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Dalším lákadlem je víkendová RC truck show s plně funkčními, rádiově ovládanými modely a výstava závodních a rallye vozů, která bude po celou dobu trvání výstavy.

Láska prochází žaludkem

Už podruhé bude výstava Hobby spojená s národním potravinářským veletrhem Czech Food Expo, kterého se zúčastní potravináři z celé České republiky. Návštěvníci se tak mohou těšit na výrobce a prodejce masných i mléčných výrobků, pivovary, lihovary nebo vinařství.

Obchodní ředitel Výstaviště České Budějovice Jan Kuběna zmínil, že pavilon T2, kde se výstava uskuteční, bude zaplněný do posledního místa. „Nárůst počtu vystavovatelů je o čtyřicet procent, co se výstavní plochy týče, tam je to o padesát pět procent,“ poskytl srovnání s předchozím ročníkem.

30. ročník výstavy Hobby na českobudějovickém výstavišti začala ve čtvrtek 11. května.Z loňské výstavy Hobby na budějovickém výstavišti.Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Dodal, že připravena je pro návštěvníky tradiční Česká hospůdka s českými potravinami nebo pečení chleba. Lákadlem pro všechny milovníky masa bude sobotní venkovní rožnění celého anguského býka.

Klasika i cukrařina

„Pozvání na veletrh přijali i speciální hosté. „Profesionální kuchař Ondřej Slanina, známý z kulinářského pořadu Kluci v akci, dále pak Alice Bendová se svojí sestrou, vyhledávanou cukrářkou Andreou Liškovou, nebo držitelka francouzského titulu Profesor cukrářského umění Mirka van Gils Slavíková,“ prozradil Jan Kuběna.

Na pódiu se představí i známý jihočeský kuchař Vladimír Tůma. „Budeme vařit česky a z českých surovin,“ zdůraznil s tím, že vařit se bude na téma Ze statku nebo třeba Z hráze rybníka. „Letos nenecháme návštěvníkům zaschnout nos. Bude se vařit každou půlhodinku,“ smál se. Cílem podle něj je, aby lidé nejen viděli, jak se například takový kapří guláš dá připravit, ale aby jej hlavně mohli ochutnat.

Vstupné: Dospělí na místě zaplatí 130 korun, online 100 korun. Zlevněné vstupné vyjde na místě na 100 korun, v předprodeji na 70 korun. Rodinné vstupné (2 dospělí a až 4 děti) vyjde na místě na 300 korun, v předprodeji na 240 korun. Parkovat je možné před výstavištěm nebo na nedaleké náplavce. Otevřené bude výstaviště od 9. do 11. května od 9 do 18 hodin, v neděli 12. května od 9 do 17 hodin.