Naše literární klání o zajímavé ceny se dělí na pět kol, každé kolo má své téma. Dnešní práce mají podtitul Dejte mi šanci, chci makat aneb Skutečně se peníze vydělávají prací?

Po uzávěrce každého měsíčního kola následuje vyhodnocení soutěžních prací – předvýběr je na redakční porotě, o konečném vítězi rozhodnou čtenáři hlasování na webu Deníku.

Každý vítěz pro svou školu vyhraje exkurzi do Jaderné elektrárny Temelín na náklady partnera projektu. Autor vítězné práce tak získá pro svých 30 spolužáků s pedagogickým doprovodem unikátní příležitost dostat se do míst, kam běžný návštěvník nemůže.

Pro absolutního vítěze ze všech pěti kol je připraveno další překvapení. Rozhodovat budou hlasy v měsíčním hlasování.

O vítězi pátého kola hlasujte do pondělí 4. 7., 20 hodin, v anketě na konci tohoto článku.

Studentské příspěvky

1. Nemakač obecný

Nejspíš není správné období, aby se někdo vymlouval, že nemá práci. Prakticky na každém rohu se nacházejí cedulky s nápisem – Hledáme brigádníky, Přijmeme pracovníky apod., zkrátka krize pominula a kdo si chce práci najít, najde ji a moc práce mu to nedá.

Je však mezi námi zvláštní odrůda člověka zvaného Nemakač obecný, který na práci ne a ne narazit. Nahlas křičí: Dejte mi šanci, chci makat!, ale jako na potvoru mu do toho vždy něco vleze. Tu zdravotní problémy, tu obtížné dojíždění či nemocné děti nebo dokonce celá rodina, o kterou se musí starat. Vždy se najdou nenadálé překážky, proč do práce Nemakač vlastně nemůže, ač by tak rád.

Vlastně chudák budí lítost. Tolik nenadálých okolností, které Nemakače potkají a nedovolí mu chodit do práce, to je vážně hrůza. Vždy to vypadá, že už už práci má a ejhle, přišel zase jako druhý, nene, vlastně rozbilo se mu po cestě auto a pohovor nestihl, né, dnes mu zase nezvonil budík. Na jednoho chudáka Nemakače je to už vážně moc.

Rád se nechá litovat, ale pozor, narazí ten, kdo mu začne radit, kam do práce jít a co začít dělat. Nejhůř ovšem dopadne ten, kdo Nemakačovi rovnou práci nabídne. Ten nezodpovědný snad neví, jak je Nemakač nemocný, čím vším si prošel a co ho ještě čeká. „Rozhodně do téhle práce nejdu, ač bych tak rád," naříká Nemakač pravidelně.

Přesně tak, do práce rozhodně Nemakač nepůjde. 
A proč také. Musel by být asi blázen, aby si nějakou prací narušoval svůj pohodlný život. Protože leda blázen ráno co ráno vstává do práce mnohdy ještě za tmy, kde nejméně 8,5 hodiny dokonce musí pracovat,
a dovolená, směšně krátká. A to nemluvím o penězích. Nemakač je přece zvyklý na určitou životní úroveň, ze které přece nebude kvůli nějaké práci slevovat.

Nemakač by se opravdu musel vážně zbláznit, kdyby pohodlný život nicnedělání vyměnil za nejistou pracovní budoucnost. A úžasné peníze ze sociálních dávek vyměnit za vydřené peníze za práci? „Ani za nic, ani za nic", otřepe se hrůzou Nemakač, protože jen on moc dobře ví, že skutečné peníze se vydělávají jinak.

KAROLÍNA KRÁTKÁ
Gymnázium Jindřichův Hradec
 

2. Kancelářské krysy versus Krev, pot a slzy

Říkají o mně, že jsem línej. Že sedím doma a chrápu. Myslí si, že nemám žádnou budoucnost. Co ze mě bude? Já vám to povím. Nebo vlastně nepovím, sám nevím. Ale proč je to v téhle době tak těžké? Každý by chtěl dělat něco, co ho baví, ale dělá spíš něco, co ho dobře zajistí. Ale jde opravdu hlavně o peníze?

Společnost se dělí na tři vrstvy. Máme bílé límečky, kteří vytváří pravidla. Jsou to ti, kteří vydělávají nejvíce peněz. Zpravidla je nazýváme „kancelářské krysy". Ale přiznejme si to, kdo z nás by nechtěl být jeden z nich? Sedí si pohodlně a jen pozorují, jak pod nimi skáčou ostatní lidé, kteří jim vlastně ty peníze sami vydělávají a mnohdy o tom ani neví. Ale to neznamená, že si nezaslouží respekt, naopak.

Takovým se přezdívá modré límečky. Krev, pot
a slzy, co jim stékají po rukách, a ta bolest. To všechno jim na konci dne vynahradí pocit z dobře odvedené práce. A co dělají? Další den se zase zvednou a jdou na další směnu, aby měli na chleba. Nejsou to oni, co si opravdu zaslouží víc?

A pak je tu ten zbytek. To jsou ti, kteří se řídí pravidly vlastními. Nebo je dokonce porušují. Vytváří si vlastní podmínky a všechno v životě dělají jenom sami pro sebe. A jim to vyhovuje. Dělají, co chtějí, kdy chtějí
a jak chtějí a nikdo jim do toho mluvit nemůže. A peníze? Ty se přece vždycky někde seženou. Proč by ostatní měli být lepší, než ti, kteří si žijí svůj vlastní život, jenž není řízen pravidly někoho jiného? Je na tom něco špatně?

Prací se nevydělávají pouze peníze. V nynější době je to ten největší faktor, ale peníze rozhodně nejsou to jediné, co můžeme prací získat, ani zdaleka ne…

JIŘÍ DUŠEK
Gymnázium Jindřichův Hradec
 

3. Bez práce? I na švindlu se musí pracovat

Nejčastější odpovědí na otázku, zda se peníze vydělávají prací, je všemi očekávané ne. Peníze přece mají jen prohnaní podvodníci, kdepak poctivá práce. Problém tkví zřejmě v tom, že práce je poměrně relativní pojem. Co je pro jednoho náročnou prací, pro jiného může být prachsprostým poflakováním.

Často se tak zdá, že kdo nepracuje manuálně, nepracuje vůbec. Kdepak nějaké ťukání do počítače, celý den sedět, to by přece zvládl každý. Ale jen ať si všichni ti vzdělanci zkusí kopat kanály, to je panečku pořádná makačka. Jenže co teprve nezaměstnaní, kteří se jen přiživují na cizí práci. Jó, to za komunistů musel makat každej. K tomu lze podotknout jen to, že nezaměstnaným se ze dne na den může stát kdokoliv a vůbec ne vlastní vinou.

Dále jsou tu pracanti, kteří si s typickou českou vychytralostí dokážou vydělat velice slušné peníze bez námahy. Vše probíhá zcela legálně. Stačí se zaměřit na rozumově slabší, kteří se snadno nechají nachytat. Pak už jen podpis sem, podpis tam a je to. Soucítíme s poškozenými, ale zde neexistuje trefnější přísloví, než že za blbost se platí.

Samostatnou skupinku tvoří pyramidové, chcete-li, letadlové společnosti. Svou činností se často pohybují na tenkém ledě, kde je těžké rozhodnout, zda je vydělávání pouze náborem dalších lidí s dalším kapitálem stále legální. To už ale necháme na uvážení povolaných hlav.

Nelegální vydělávání peněz je obecně složité téma, o němž toho jako počestný občan moc nevím. Není tedy třeba se tím jakkoliv zaobírat, ač se jedná o téma jistě zajímavé a poslední dobou i velmi populární, zvláště pak v politice.

Tím se tak trochu dostáváme k platům politiků, na které si mnoho lidí stěžuje. Za takový prachy by ten stát přece řídil líp každý! Jsem toho názoru, že řídit stát není tak jednoduché, jak si mnozí představují, jistě by to tedy mělo být náležitě odměněno. Na druhou stranu se nemohu zbavit myšlenky, jak by to tu dnes vypadalo, kdyby každý politik bral třeba „pouze" průměrný plat. Možná by se totiž stal zázrak a v čele našeho státu by stáli lidé, kteří chtějí dělat politiku nikoliv z finančních důvodů, ale protože je baví, opravdu jí rozumějí a chtějí něco udělat pro vlastní zemi.

Peníze se opravdu vydělávají prací, nikde ale není psáno, že se jedná o práci poctivou. Přece jen i na švindlu se musí pracovat.

TEREZA MARKYTÁNOVÁ
OA Písek
 

4. Není to fér. Ale funguje to tak…

Peníze hýbou celým světem. Díky nim lze ovládat davy lidí, podmanit si společnost, sehnat si přízeň osob, jejichž slovo má moc. Peníze jsou úžasný zázrak, který nám dnes umožňuje mít cokoliv chceme a být kýmkoliv chceme. Kdo má peníze, žije si jako prase v žitě.

Na druhou stranu – peníze jsou jen kusy papíru nebo kovové cinkavé malichernosti, které jsme si my sami lidé vymysleli. Nelze si koupit úplně vše. Pravé přátelství, láska, obětavá rodina, to jsou věci, které přicházejí odjinud.

Jak to tedy s těmi penězi je? Ve většině případů je to bohužel tak, že bez peněz nemáte nic. Nic k jídlu, nic k pití, žádný příbytek, žádné vzdělání, nic. Všude okolo nám říkají, ať se dobře učíme, abychom měli dobrou práci a dostatek peněz k živobytí. Ano, něco na tom zajisté je, ale potom přijde někdo s dobrým jménem nebo šekovou knížkou a koho si asi dnešní svět vybere – nás, nebo jeho? Upřímně – můžeme si akorát tak zabalit své „saky paky" a jít zas o dům dál.

Můžete léta ležet
v učebnicích, snažit se naučit se vše, co jen jde, být dobří v tom, co chcete dělat… Poté se přihlásíte na univerzitu a ejhle, místo vás je tam někdo, kdo neumí spočítat prsty od levé nohy, s příjmením, které je vám ne náhodou povědomé.

Jsou lidé, kteří by ze sebe sedřeli v práci kůži. Dřou od rána do večera (v horším případě od večera do rána) 
v nelidských podmínkách, 
v mnohých případech riskují i svůj vlastní život, zachází se s nimi hůř než se zvěří na porážku a co za to dostanou? Se štěstím minimální mzdu, a přesto jsou rádi za každý halíř, který můžou přinést domů na obživu rodiny. Za halíře si ovšem už v dnešní době nic nekoupíte.

Je tedy fér, že lidé, kteří se o své postavení třeba ani nezasloužili, jen vyjdou na pódium a mají z toho hned balík peněz? Například děti celebrit. Jsou slavné už od narození, protože maminka či tatínek je hvězda. Dítě ani neví, jak k tomu přišlo, ale dostane zaplaceno pomalu i za to, že žvatlá do kamery svoje první nesrozumitelná slůvka a šklebí se na pořadatele různých talkshow. Ne, tohle rozhodně není fér, ale naše společnost tak bohužel funguje.

Na otázku, zda se peníze skutečně vydělávají prací, tedy neexistuje jednoznačná odpověď. Zkrátka tohle jako vše ostatní není černobílé.

SIMONA VACUŠKOVÁ
SPgŠ Prachatice
 

5. U kasy v obchodě. A proč jsem studoval?

Během tří let skončím střední školu, a co budu dělat pak? Jistě budu hledat práci, ale všude je to stejné. Vzdělání mít budu, ale nebudu mít práci.

Jak sehnat práci, když nebudu mít praxi? Jak získat praxi, když nebudu mít práci? Jak se dostat z tohoto kruhu, už jen tak někdo neporadí.

Určitě budu zpočátku na nějakém hůře placeném místě, pokud vůbec někde šanci dostanu. Je možné, že nejdříve budu dělat něco úplně jiného, než čím se zrovna učím být.

S maturitou mi klidně dají práci někde u kasy
v obchodě, co záleží na tom, že jsem čtyři roky studoval obor IT, když nakonec budu dělat někde
v cukrárně.

Možná přeháním, ale 
v dnešní době sehnat práci není lehké. Každý si dvakrát rozmyslí, jestli pro něj není lepší zůstat „na úřadu práce" než zametat ulici, když ve finančním přínosu pro dotyčného není příliš rozdíl. Chudoba a nezaměstnanost jdou společně ruku v ruce.
Bezdomovec nesežene práci, protože nemá trvalé bydliště – jak si má někde vydělat a zaplatit nájem, když nemá práci?
To jsou otázky, na které nedokážou odpovědět ani ministři a poslanci.

JOSEF DUŠEK
VOŠ, SŠ, Centrum odborné přípravy Sezimovo Ústí
 

6. Peníze ať hýbou světem, ne námi

Dají se peníze získat, vydělat poctivou prací? Zdraví, práci a dostatek finančních prostředků bych zařadil
k nejdůležitějším hodnotám mého života. Jejich pořadí je velmi důležité.

V dnešní době ale spousta lidí považuje za nejdůležitější v životě peníze. Mít hodně peněz se snoubí s pojmem úspěšnost. Peníze dávají okolí na odiv, že jste v životě úspěšný. I to je ovšem sporné. Peníze spíše vzbuzují pozornost, ale nedá se s jistotou tvrdit, že úspěšný člověk peníze má a neúspěšný je „plonkový". Peníze zdánlivě přinášejí pocit svobody a štěstí. Myslím si, že dostatek peněz může člověka i uvěznit v konzumu a ve spotřebě.

Nedávno jsme s mým otcem vedli debatu, jestli je možné koupit si za peníze opravdu vše, co k životu potřebujeme. Došli jsme
k názoru, že peníze nejsou všechno, ale hodně věcí nám usnadňují. Peníze by měly být jen prostředkem 
k dosažení vyšších cílů.

Bylo by smutné, kdyby bylo cílem jen tučné bankovní konto. Je známé, že peníze hýbou světem, a tak nesmíme dopustit, aby hýbaly námi. Na penězích vždy záleželo a záležet bude. Ale do jaké míry, o tom vždy rozhodujeme sami.

JAN KUBÍN
VOŠ, SŠ, Centrum odborné přípravy Sezimovo Ústí