„To už je tak deset let, co jsme dělali masopust naposledy,“ konstatoval předseda hasičů Jiří Nováček.

Pozastavení činnosti trvá od počátku 90. let. „To nás postihly tři ´rány´, které znamenaly začátek konce. Dojezdilo nám auto, zavřeli obě hospody, kde jsme pořádali bály a mládež se vrhla na počítače,“ říká velitel hasičů Rudolf Nováček.

Absenci sálu vidí hasiči jako velký handicap. „Hospodu tu sice máme, ale společenské zařízení žádné. Nějaký rok už neděláme ani plesy. Dřív jsme si sice půjčovali sál jinde, ale to nebylo ono. Nejlepší bývalo, když to bylo doma a mohla se sejít celá vesnice,“ říká předseda.

Připouští však, že pořádat v této době ples v sále s 80 místy, je spíše prodělečná záležitost. „Ze vstupného a tomboly bychom nezaplatili ani muziku a autorská práva,“ říká.

Názor někoho z mladých jsme během reportáže nezískali. Někteří jsou přes týden ve škole a jiní prý vysedávají raději u počítače. „Když stavíme májku, najde se ještě pár ochotných pětadvacetiletých kluků, ale k hasičům nechtějí,“ poznamenává Jiří Nováček. Jediný přírůstek, který v poslední době dobrovolní hasiči zaznamenali, je několik žen.

„Bohužel ale nepřistoupily proto, aby založily ženské družstvo, ale proto, aby měly možnost pořádat některé akce jako například Den matek,“ dodává.

Co se za léta nezměnilo, je sběr železného šrotu a účast hasičů na pohřbech. Ale i tady často vyvstává problém. Letité uniformy jsou těsné a je třeba jejich obnova.

Hasičská zbrojnice nedaleko návsi stále slouží. Kdysi byla vystavěna v akci „Z“. Kdy přešla na město, si už nikdo nepamatuje. Ale městský úřad na ní nezbytné úpravy provádí.

Jedna z garáží je prázdná, ve druhé je funkční hasičská stříkačka, využívaná k mimořádným událostem. V patře je sklad materiálu, kancelář s místním rozhlasem a kancelář využívaná při volbách.

Na schůze chodí hasiči do hospody ke Kozákům. Jakou budoucnost oba muži předvídají více než stoletému SDH ve Starém Dražejově? Doroste jim časem mladá generace? „Těžko říct. Škoda jen, že po revoluci už není mezi lidmi taková soudržnost, jaká bývala,“ krčí zástupci hasičů rameny.