Dobrovolná hasičina se v rodině Hradeckých ze Zahorčic předává z generace na generaci. „Můj otec byl ve sdružení, já, i mí synové," vypráví Jan Hardecký (89).
Když do sboru vstoupil, bylo mu devatenáct let. Od svých kolegů převzal v sobotu ocenění za 70 let ve sboru. Stalo se tak v rámci oslav 90 let od založení zahorčického sboru dobrovolných hasičů.
Nejraději vzpomíná na doby, kdy s kamarády jezdil po soutěžích. Za ty roky se prý nijak nezměnily. „Jen ta technika pokročila," usmívá se.
Výkony zahorčických hasičů bedlivě sleduje. Z jejich úspěchů se raduje s nimi. „Jsou to zkrátka kluci šikovní," chválí je.
Být dobrovolným hasičem ale není jen o hadicích a soutěžích. Je to o přátelství. „Vždycky jsme byli prima parta," vzpomíná. A i to se po devadesáti letech existence sboru dobrovolných hasičů v Zahorčicích stále drží.
Zahorčičtí hasiči se už několik let drží na špici pohárových soutěží. Pravidelně se také účastní i Šumavské hasičské ligy. Své dovednosti trénují na vlastní dráze, zvané Bobr aréna.