Letos uplynulo 120 let od založení Sboru dobrovolných hasičů ve Volenicích. „V současnosti máme 76 členů v družstvech mužů a žen," řekl v sobotu 20. července při oslavách velitel sboru Josef Bálek. Voleničtí hasiči mají statut JPO III, což znamená, že jsou veleni přímo z Českých Budějovic. „Jsme, jak se říká, stále na telefonu," dodává Josef Bálek.

Sbor disponuje dvěma aviemi – skříní a cisternou – a dvěma stříkačkami – PS 12 a Tohacu 15. Tu získali od obecního úřadu.
Voleničtí hasiči patři mezi sbory s rozsáhlou aktivitou. „Jen loni jsme připravili dvacet čtyři akcí," doplnil Josef Bálek.

Sobotní oslavy byly jak v duchu slavnostního nástupu a položení věnce k pomníku padlých v první světové válce, tak soutěžení. Síly v požárním útoku měřilo 14 celků – 12 týmů mužů (zvítězil Frymburk) a dvě družstva žen. Součástí oslav byly ukázky staré hasičské techniky (v článku ve spodní části listu), vojenské techniky a k vidění byla o nová cisterna HZS Strakonice na 9000 litrů vody.

Přání

Josef Kalbáč, bývalý senátor: Přeji hasičům ve Volenicích co nejméně zásahů. Ale také jim přeji, aby byli vždy připraveni, jako doposud.

Miroslav Šobr, SDH Tažovice: Hasiči jsou poslední složkou, která na malých vsích ještě funguje. Ve Volenicích to umějí, tak ať jim to vydrží.

Ota Šmejkal, ředitel HZS Strakonice: Volenice patří do JPO III a v této části regionu jsou naší velkou oporou. Je na ně spolehnutí, za což jim patří dík.

Skvosty, které jste na narozeninách viděli

TRADIČNĚ JSOU NA PODOBNÝCH akcích vidět hasiči z Předních Ptákovic – Podsrpu. Ale… „Naše stříkačka je slavná. Byla vyrobena v roce 1951, ale v roce 1956 si zahrála v českém filmu Bílá paní ve scéně, kdy přijíždí k mostu, který nestál. Mimochodem, tahle scéna se točila na Slaníku u Strakonic," říká hasič Václav Burgr.

HASIČI ZE ŠTĚKNĚ – Michal a Miloš Taubrovi – přijeli se stříkačkou z roku 1928 – Stratílkem. „Téměř všechno je na ní originál. Před deseti lety jsme ji renovovali. Bylo to k našemu výročí, když jsme slavili 120 let," říká Michal Taubr (vedle řidiče). Za zmínku jistě stojí, že stříkačka dojela po vlastní ose a cesta jí trvala přibližně hodinu. Dosáhla rychlosti 42 kilometrů za hodinu, ale úctyhodná je také její spotřeba 40 litrů na 100 kilometrů.

TRAKTOR značky Zetor je v držení hasičů z Vojnic, byl sestrojen v roce 1945 a šlape jako hodinky.