S příchodem tmy se v prostoru strašidelně vyzdobené zahradní restaurace Na Velké hospodě začaly scházet děti, některé oblečené do halloweenských kostýmů, v doprovodu dospěláků. Čekání na start si krátily v tvůrčí dílničce malováním sádrových odlitků v podobě strašidel, lebek nebo dýní.

Cestou na děti čekalo několik stanovišť. „To první bylo připraveno v parku na náměstí u pomníku padlých. Na děti zde čekal mrtvý rakouskouherský voják v dobové uniformě v doprovodu své nevěsty. Úkolem dětí bylo pomoci mu najít ztracené kosti jeho padlých kamarádů,“ uvedla za pořadatele Kateřina Brabcová.

Druhé stanoviště bylo umístěno v bývalém Kupectví přímo vedle radnice. V tamější alchymistické laboratoři působil dvorní alchymista Adama Řepického ze Sudoměře se svou asistentkou. Děti se seznamovaly s hlavními alchymistickými snahami o vytvoření kamene mudrců či nápojů nesmrtelnosti nebo neviditelnosti. Sledovat zde mohly několik zajímavých experimentů. Navíc se dozvěděly, jak se vyrábí mlha a zlato z fazolí.

Na třetím zastavení musely děti projít bažinou za doprovodu strašidla. Dobrodružnou cestu ještě umocnil statný strom, který děti chytal svými větvemi.

Strakoničtí vojáci během cvičení Bold Quest v Dánsku.
Strakoničtí vojáci testovali v Dánsku zařízení pro identifikaci letadel

Další stanoviště čekalo u křížku za Sedlicí. Bylo inspirované slavným mexickým svátkem Dia de los Muertos (Den mrtvých), který je obdobou halloweenu. Ten mohly děti oslavit společně s tanečnicemi na velké párty. Prý si společně zatancují i příští rok. Toto a předchozí stanoviště si pro děti připravil spolek Modrásek, z.s.

Následující zastavení bylo věnováno našim tradičním českým Dušičkám. Kolem dýně a svíček zde seděly tři mrtvé duše a lákali kolemjdoucí, aby k nim přisedli. Našlo se jen málo odvážlivců, kteří pozvání přijali. Když ale zjistili, že s dušemi budou muset zůstat až do rána, raději si to zase rozmysleli. Děti musely cestou bojovat nejen s tmou, ale také s dalšími strašidly a neznámými zvuky, které se linuly potemnělou krajinou. „Věříme, že se jim náš halloweenský program líbil, a že se příští rok zase společně setkáme. Velmi děkujeme všem, kteří nám s přípravou a zajištěním celé akce pomohli,“ dodala Kateřina Brabcová.