Už v lednu komentovala Karolína Faměrová – vodní pólistka ze Strakonic – dění ve Francii hned po atentátu na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Nyní pro Strakonický deník přiblížila náladu ve Francii po teroristickém útoku v Paříži z pátku 13. na sobotu 14. listopadu 2015. „Francouzi se ještě nevzpamatovali z lednového útoku a teď musí čelit novému teroru. Jsou zoufalí a vystrašení, ale i odhodlaní neustoupit takové brutalitě," píše Karolína Faměrová z Nice, kde žije.
Jak reagovali Francouzi na teroristický útok?
Tak je jasné, že jsou lidé ve Francii zdrceni. Lidé se ještě nevzpamatovali z atentátu v Charlie Hebdo, a teď musí čelit něčemu ještě silnějšímu. Přirovnávají to k masakru, krveprolití a válce.
Dávají za útok někomu vinu? Kde vidí příčinu?
Lidé dávají útok za vinu imigraci, protože, co si budeme povídat, tady se rozrůstá obyvatelstvo už několik let a poslední rok nedošlo k velké změně.
Plánují budoucnost?
Lidé si pokládají otázky, jak tu budou moct žít, pracovat a kam to celé povede. Sociální sítě zaplavily francouzské vlajky, obrázky v barvě trikolory, hesla jako prayforparis, soyons unis (semkněme se), aux armes citoyens (do zbraní, občané) a tak dále. Velmi silné je vnímaní změny nálady, smutek a beznaděj střídá odhodlání a touha po pomstě. Francouzi tohle mají v krvi.
Jak pracuje policie?
Lidé často nadávají na policisty, ale teď jim nemůžeme nic vytknout, odvádějí naprosto profesionální práci. Tak i všichni hasiči, záchranáři i lékaři.
Žijete v Nice už roky, Francii máte ráda. Jak zapůsobila tato tragédie na vás?
Já osobně, když jsem se dozvěděla, co se stalo, tak jsem okamžitě zapnula tele izi a vyhrkly mi slzy do očí a v hlavě mi stále běhaly otázky jako: Proč? Jak tohle bude pokračovat? Co za lidi mohou spáchat takové zvěrstvo?