Od září vytvářel sedmičlenný tým studentů čtvrtého ročníku SPŠ ve Strakonicích z balzy prototyp Formule 1, se kterým 25. dubna zamíří do Kolína na soutěž s názvem Formule 1 ve školách. „Byla s tím spousta práce a trápení. Balza je materiál, který se třepí. Sem tam se něco ulomilo,“ popisuje práci na modelu student a člen týmu Marcel Linhart.

Formule 1 ve školách je celosvětově vzdělávací soutěž určená pro týmy studentů středních škol ve věku od 15 do 19 let. Studenti mají za úkol navrhnout, zkonstruovat, otestovat, vyrobit a závodit s vlastním modelem Formule 1, který je poháněn CO2.

Podle učitele a zároveň vedoucího projektu Milana Samce je pro studenty projekt přínosný především proto, že musí skloubit teorii a praxi. „Počítač snese všechno. Tam můžete vymyslet cokoliv, ale praxe je potom trochu o něčem jiném. Nápad museli studenti zpracovat na počítači tak, aby šel na stroji vyrobit,“ vysvětluje Milan Samec.

Karoserie vozu musí být vyrobena z jednoho kusu balzového dřeva, přičemž délka těla přesahuje 18 centimetrů.

„Určující nebude jen rychlost formule. Hodnotí se i ústní prezentace realizované práce, doplněná o prezentaci konstrukční dokumentace. Studenti budou muset svou roční práci představit během pěti minut,“ uvedl Milan Samec. Samotní členové týmu přiznávají, že se už začínají připravovat.

Práce na modelu studenty bavila. „Nás šest je do projektu dost zapálených. Teď jsme ve čtvrťáku a myslím, že jsme při tvorbě monopostu využili všechny znalosti od prvního ročníku,“ doplnil Tomáš Krčma.

Studenti by rádi v prvním kole postoupili do celostátního finále, které se uskuteční 5. června v Brně. Světový šampionát se letos má konat v Singapuru. Hlavní výhrou je stipendium pro všechny členy týmu na prestižní univerzitě v Londýně.

Formule zdolá dvacet metrů za 1,2 sekundy

Studentský model ujede rovnou dráhu 20 metrů asi za 1,2 vteřiny. „Jede rychlostí zhruba 85 kilometrů v hodině,“ uvedl vedoucí projektu Milan Samec. „Formule se přichytí na provázek k dráze, aby neulétla,“ pokračuje student Tomáš Krčma.

Tým SPŠ Strakonice se soutěže Formule 1 ve školách účastnil už v minulém roce. „Kdyby se hodnotila jen rychlost závodního modelu, skončili bychom třetí. Nevyšla nám ale prezentace, takže to nakonec bylo sedmé místo,“ dodává Milan Samec.

Povinností soutěžního týmu je také zajistit finanční příjem od sponzorů, na jehož základě vypracují rozpočet a financují jím cestování i ubytování. „Největší náklady jsou na marketing. Budeme mít jednotné oblečení, vlajky, propagační letáky. Chceme i skleněný stojánek, jako podstavec pro Formuli 1, aby dobře vynikla. To všechno hodnotí komise,“ sděluje Marcel Linhart. „Největší finanční obnos přijde na propagaci týmu. Získali jsme 20 tisíc od sponzorů, takže by se to mělo projevit i na výzdobě našeho stánku,“ řekl Milan Samec.

Každý student má v týmu svou funkci a vzájemně se doplňují. Tomáš Krčma je i hlavním autorem internetových stránek projektu.

Členové soutěžního týmu:

vedoucí projektu: Milan Samec
týmový manager: Marcel Linhart
design inženýr 1: Standa Beneš
design inženýr 2: Václav Kališ
výrobní inženýr 1: Jiří Chaloupka
výrobní inženýr 2: Martin Pavlíček
grafik: Tomáš Krčma