Do pobočky Fokus Písek ve Strakonicích chodí v současné době 33 registrovaných klientů. Většina z nich má částečný nebo plný invalidní důchod. Možnost najít zaměstnání je pro ně velmi malá. „Máme tu jednoho klienta, který začal roznášet ranní tisk dvě a půl hodiny denně. Máme zkušenost, že na klasické pozici, která jim není přizpůsobena, nevydrží naši klienti dlouho,“ říká Ivan Čuřín, vedoucí manager projektu s názvem Most do budoucnosti.
Klient Jiří, který navštěvuje pobočku ve Strakonicích, by rád pracoval a přivydělal si. „Ideální by bylo, kdyby vznikla nějaká chráněná dílna tady v budově. Mě by to bavilo. Ideální by bylo pracovat v kolektivu, který už známe,“ dodává.

Projekt Most do budoucnosti by měl pomoci najít lidem s duševním postižením zaměstnání. Podle vedoucího projektu Ivana Čuřína jde o první projekt tohoto charakteru pro lidi se zdravotním znevýhodněním v Jihočeském kraji. „Nejdříve jsme udělali průzkum mezi našimi klienty, jestli by o něco takového měli zájem. A ukázalo se, že je projekt zajímá,“ uvádí Ivan Čuřín.

Šest zájemců

Projekt počítá s účastí minimálně třiceti lidí z Písecka a Strakonicka (Fokus Písek), Táborska (Fokus Tábor) i z Českých Budějovic (Fokus České Budějovice). Poté by měla vzniknout minimálně 15členná skupina těch, kteří se opravdu budou chtít vzdělávat. „Ze strakonické pobočky má o projekt zájem asi šest klientů,“ pokračuje Ivan Čuřín. „Může se samozřejmě stát, že se během projektu klientův zdravotní stav zhorší a nebude schopen dále v aktivitách pokračovat. I s tímto projekt počítá,“ doplňuje.

Podle vedoucího projektu správným nasměrováním určitých aktivit a rekvalifikačních a motivačních kurzů a s pomocí bilanční diagnostiky může projekt účastníka připravit na budoucí zaměstnání. „To je první část našeho projektu. Klient si za doprovodu lektorů vybere, jaký rekvalifikační kurz by chtěl absolvovat. Kurzy by měly navazovat na potřeby trhu práce,“ říká Ivan Čuřín.

Klienti by mohli práci na poloviční úvazek získat například v chráněných dílnách nebo v organizacích, které mají zkušenosti se zaměstnáváním lidí s handicapem. Po ukončení rekvalifikačních kurzů projekt umožní minimálně šestici klientů po dobu půl roku financovat celkovými náklady jejich pracovní místa na poloviční úvazek.

„Pak záleží na zaměstnavateli, jestli bude dál klienta zaměstnávat,“ sděluje Čuřín.

Fokus Písek je zatím s případnými zaměstnavateli v jednání. „Chráněné dílny a výrobní družstva oslovíme až ve chvíli, kdy si klienti kurzy vyberou, což bude v květnu nebo v červnu. Teprve pak budeme hledat jmenovité organizace,“ dodal Ivan Čuřín.

Projekt byl zahájen v únoru a trvat má do srpna roku 2011. Nyní jsou vybráni dodavatelé vzdělávacích kurzů. Ke konci března by mohla začít první část projektu.

Asi polovina rozpočtu projektu má financovat přímou podporu klientů, kurzy a doprovodné aktivity, jako jsou například náklady na dojíždění.

Rozpočet projektu je 5, 5 milionu korun. Tento projekt je ze sta procent financován Evropským sociálním fondem prostřednictvím operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.