Díky Férovým exekucím zaplatí dlužník jen jistinu dluhu. To znamená žádné úroky ani sankce. Slevu ve výši až šedesát procent z exekuce nabízejí vybraní soukromí věřitelé – společnosti, u kterých se lidé zadlužili např. kvůli půjčkám na nákup lednic, mobilních telefonů nebo kvůli úvěrům. „V Jihočeském kraji se projekt týká celkem 4,5 tisíc dlužníků. To je druhé nejvyšší číslo v mezikrajském srovnání, hned po Ústeckém kraji. Tito lidé nespláceli své závazky vůči společnostem B2 Kapital, JK Chaloupky Komárov, Kandahár a SONSTAV,“ říká soudní exekutor Kamil Košina.

Průměrná výše původní částky, kterou lidé v Jihočeském kraji dluží, je 20 138 Kč. "Vůbec nejvyšší jistina činí 513 883 Kč. Průměrný věk dlužníků je 51 let, více než dvě třetiny z nich jsou muži," upřesnil statistiky mluvčí prachatického exekučního úřadu Adam Novotný. Projekt Férové exekuce vyhlásil Exekutorský úřad Prachatice, který má celorepublikovou působnost. Odpuštění úroků a příslušenství se tedy vztahuje jen na exekuce vedené tímto úřadem. Dlužníci zaplatí pouze jistinu dluhu a minimální náklady exekuce ve výši 7 865 Kč.

Soudní exekutor Kamil Košina.
Prachatický exekutorský úřad se snaží, pomůže lidem zbavit se dluhů

„Jde opravdu o významnou nabídku ze strany věřitelů, kteří se rozhodli být solidární a v této těžké době vyjít lidem vstříc. Dlužníci se takto zbaví svých exekučních břemen, smažou se jejich dlužnické záznamy ve veřejných rejstřících a znovu získají možnost čerpat například půjčky nebo žádat o hypotéky. Nebudou se tak muset uchylovat k často neseriózním, nebo dokonce lichvářským nabídkám,“ pokračuje Kamil Košina.

Jak o slevu požádat? Na webu www.exekutor-prachatice.cz stačí vyplnit kontaktní formulář. Soudní exekutor vyčíslí přesnou částku k úhradě. Po jejím zaplacení se exekuce zastaví a dlužník je osvobozen od celého závazku. Férové exekuce potrvají pouze do 31. srpna.