Pernou neděli zažila Žakelína Flíčková (22) ze Strakonic. Kvůli povodním se musela evakuovat hned dvakrát.
„Ráno nás zachraňovali dobrovolní hasiči z tábora v Třebíčku nedaleko Benešova nad Černou, kam jsme vyrazili s dětmi na skautskou výpravu," vysvětluje. „Voda postupovala rychle, za chvíli byla z obou stran a my jsme mohli jen do lesů. Paní, která nám tábor pronajala, zavolala hasiče a ti nás během půl hodiny naštěstí dostali všechny v pořádku ven," popisuje.
Tou dobou ale ještě netušila, že podobná akce ji bude čekat v jejím bytě na břehu Malše v Českých Budějovicích. „Přijela jsem domů asi v jednu odpoledne. Správce domu mi řekl, že by bylo dobré byt opustit, protože vody v řece přibývalo. A tak mi nezbylo nic jiného, než dát co nejvíc věcí do výšky, vypnout elektřinu, naskládat ke dveřím pytle s pískem a jít bydlet k příteli. Mám totiž byt v přízemí," posteskla si Žakelína.
Během odpoledne chodila s přáteli sledovat hladinu řeky. „Počítali jsme schody. Ráno jich prý zbývalo devět. Kolem čtvrté hodiny už jen necelé tři," vypráví.
I když se Malše držela ve svém korytě, klidnou noc Žakelína Flíčková rozhodně neprožila. „Byla jsem neskutečně unavená, ale nespala jsem. Byl to hrozný pocit. K tomu jsem se musela učit na zkoušku, která mě čekala v pondělí, ale neměla jsem na to ani čas, ani pomyšlení," dodává.
Ráno ukázalo, že obavy se nenaplnily. Malše kulminovala v neděli kolem 23. hodiny na 267 centimetrech.