Už někdy v červnu jste připustil třetí vlnu očkování – řekl jste, že bude, ale otázka je kdy. Spouští se 20. září. Je to podle vás dostačující?

Z celé řady očkování je známo, že třetí dávka má tzv. posilovací efekt, který ustálí dostatečnou obranyschopnost proti onemocnění na delší období, takže není překvapení, že se k tomu přistupuje i v případě očkování proti nemoci COVID-19. Naše zkušenosti prokazují, že zejména u občanů s horší imunitou (senioři, chroničtí pacienti, pacienti s imunosupresí) klesá hladina protilátek poměrně rychle. Česká odborná doporučení hovoří o ideálním odstupu 8 až 12 měsíců od druhé dávky očkování, z tohoto pohledu je zářijový termín snad dostatečný.

V pondělí 6. září bylo číslo R na hodnotě 1,26 a mírně roste. Ve středu 8. září byl nárůst nových případků ktéměř 600. S koncem prázdnin se to dalo čekat – nebylo by tedy lepší dát třetí dávku dříve?

Bohužel, je zcela evidentní, že epidemie znovu začíná růst, dalo se to očekávat. I z minulého období evidujeme řadu pacientů, kteří onemocnění COVID-19 prodělali opakovaně. Podstatné ale je, kolik se vyskytne závažných případů nemoci s nutností hospitalizační péče. Jsem přesvědčen, že míra proočkovanosti populace v kombinaci s počtem osob, které nemoc prodělaly v nedávné době, je dnes taková, že se nemusíme obávat zahlcení zdravotního systému. Je ale zcela jasné, že se s vážným průběhem nemoci COVID-19 budeme v příštích měsících ve zvýšené míře potkávat, statistiky hovoří o cca 20 procentech úmrtnosti hospitalizovaných pacientů a zkušenosti ze zahraničí (USA, Izrael) nasvědčují, že se budou týkat převážně neočkovaných osob. Nejohroženější věkovou skupinou je podle mého názoru nyní populace 50 až 70 let, protože tam je proočkovanost jen kolem 70 procent.

Stovky učitelů zamířily v úterý 2. března do Očkovacího centra ve Strakonicích.Očkovací centrum ve Strakonicích.Zdroj: Deník / Petr ŠkotkoKde se bude očkovat ve Strakonicích?

V Očkovacím centru v tělocvičně v Lidické ulici se bude naposledy očkovat ve čtvrtek 23. září. Již nyní připravujeme menší očkovací místo v areálu strakonické nemocnice, tak abychom mohli v očkování pokračovat a byli připraveni i na přeočkování třetí dávkou. Všechny informace budeme průběžně zveřejňovat.

Kolika lidí se bude podle vás týkat?

Přeočkování třetí dávkou je určeno všem osobám, kterým uplynulo osm měsíců od poslední dávky očkování. Zájem nedokážu predikovat, bude podle mého názoru ovlivněn zejména vývojem epidemie. Opakovaně jsme viděli, že v dobách, kdy se epidemie zhoršovala, počet zájemců o očkování stoupal.

Jaké vakcíny budou k dispozici?

Zatím nebyl definitivní plán pro přeočkování zveřejněn, nicméně z dostupných informací se předpokládá, že se pro přeočkování budou využívat pouze tzv. mRNA vakcíny, tzn. Comirnaty (Pfizer/Biontech) a Spikevax (Moderna).

Bude třetí očkování povinné?

Zatím nemáme informaci, že by očkování bylo povinné.