Zdeněk Vondra.Zdeněk Vondra.Zdroj: Deník/Petr ŠkotkoTak teplý únor nepamatuji. Tuto větu jsme mohli slyšet na mnoha místech, protože letošní únorové počasí bylo hojně diskutovaným tématem.

Vedoucí Hydrometeorologické stanice v Kocelovicích u Blatné Zdeněk Vondra má pro tento jev své vlastní pojmenování. „Říkám tomu efekt nevyblbnuté zimy,“ vysvětluje.

Co tím myslíte?

Že se zima chovala jako puberťák. Nestačila se vyblbnout, nebo jestli chcete, vyřádit, a tohle byl následek.

Čím byl tedy letošní únor výjimečný?

Tak třeba tím, že vůbec neležel sníh. Ani jednou. Sněžilo ve dvou dnech, ale hned to bylo pryč.

Proč bylo takové teplo?

Protože bylo v podstatě stále stejné počasí. Ani žádné výraznější maximum jsme nenaměřili. Jen ve čtvrtek 15. února bylo 11,8 °C. Například 23. února 1921 bylo 19 stupňů nad nulou. Zcela výjimečný byl ale celkový průměr.

Máte konkrétní čísla?

Ano, máme. Letošní únorový průměr byl 5,6 °C. To je absolutní výjimka. Doteď to bylo v únoru 2020 minus 3,9 °C a 2002 minus 3,6 °C.

Mohu se zeptat, co bylo příčinou tak teplého únorového průměru? Když tedy opomineme princip nevyblbnuté zimy?

Teplý oceánský vzduch a zcela chyběla proměnlivost počasí. Bylo prakticky pořád stejně. Největší minimum bylo letos 1. února, a to minus 1,8 °C. To i květen bývá studenější. Například 4. května 2011 jsme naměřili minus 2,6 °C a 4. května 1977 minus 3,3 °C.

Chcete říct, že ještě zažijeme zimu?

To opravdu nevím, ale ze zkušenosti si myslím, že sice přijde jaro, ale i mrazíky. Jistě větší, než v únoru.

- Únor 2024 byl mimořádně teplý a srážkově bohatý. Jednalo se o vůbec nejteplejší únor zaznamenaný na území ČR v období od roku 1961 s rekordně vysokou odchylkou průměrné měsíční teploty od normálu 1991 až 2020.
- Letošní únor tak byl dokonce teplejší než většina březnů, dle průměrné teploty by se zařadil jako 5. nejteplejší březen.
- V průběhu celého měsíce se teplota pohybovala výrazně nad hodnotou normálu. V deseti dnech (převážně první poloviny měsíce) byla odchylka průměrné teploty od normálu na území ČR dokonce vyšší než plus 7 °C.
- Mimořádně teplé počasí probudilo vegetaci letos výrazně dříve – fenologické předjaří začalo s 5týdenním předstihem.