Upřímná zpověďKulturní a divadelní spolek
Radomyšl
Třískovo prozatímní divadlo
O závislostech a nikdy
nekončícím boji s nimi.
Scénář a režie:
Martin Levý a Jan Červenka
V hlavních rolích:
výše uvedení
Vendula Vaněčková
Hudební a technická režie:
Richard Semiginovský
Hudba: Jan Červenka

A hned po prvních minutách bylo jasné, o co půjde. Místem konání totiž byla protialkoholní léčebna. Gagů a vtipných situací bylo nepočítaně a tak se publikum smálo a tleskalo. Někde v pozadí ale byla i hořkost boje s démonem alkoholu a možná se v tom i někdo poznal…

Oba jmenovaní byli autory i hlavními protagonisty. Martin Levý se ochotnickému divadlu věnuje kolem deseti let nejen v Radomyšli, ale i v Česticích. Kromě toho píše. „Na podzim jsme se s Honzou domluvili, že bychom si napsali svoji vlastní hru, ale poněkud specifickou, která tu ještě nebyla, z nějakého neobvyklého prostředí," zmínil se.

Téma boje s alkoholem si prý vybrali záměrně. „Přiznám se, mám určité zkušenosti s těmito problémy. Vím, jak je těžké bojovat s jakoukoliv formou závislosti. Čím si člověk při tom projde. Tak jsme napsali hru z protialkoholní léčebny o lidech, kteří mají nejdřív obrovský problém. Pak se chtějí léčit a už to vypadá, že se vyléčí… Ve skutečnosti je cesta k vyléčení dost daleká," naznačil.

Jan Červenka hrál jako školák, pak asi před třemi lety. Mezitím se věnoval hlavně muzice. Teď se na divadelní prkna vrátil a hned jako herec i autor. „Psát a zároveň i hrát, to mi vyhovuje," konstatoval. Inspiraci prý bral z běžného života. „Prostě mi ty situace tak nějak naskočí, když píšu," dodal. Sám pro sebe účast na nějaké další divadelní hře rozhodně nevylučuje.

Odezvu diváků ve vyprodané sokolovně si oba chválili. Martin Červenka bezprostřední reakce do jisté míry očekával, ale je zvědavý i na to, jak to budou lidé vnímat s odstupem. „Teď se uvidí, co si z toho vezmou a jestli se nad tím vůbec dokážou zamyslet," podotkl.

Diváci je na konci odměnili velkým aplausem a odcházeli viditelně spokojení. Za všechny jedna reakce Zdeňky Limbergerové. „Nám se to líbilo moc. My jsme fanoušci našeho Martina," řekla.

Divadlo v poslední době v Radomyšli prožívá velký vzestup. Za poslední čtyři roky dali ochotníci dohromady Podskaláka, Perly panny Serafínky, Mamzelle Nitouche a secvičili i Konopické. Teď dávají dohromady Prodanou nevěstu, která bude mít premiéru někdy v říjnu.