Ta se koná v pátek 7. září od 20 hodin v parkánu Kavárny a čajovny U Lípy v Písecké ulici č. 36 a má téma Ke kořenům. Jako vždy tuto akci pořádá spolek Vodňany žijou.

Představí se tu deset vystupujících. Jedním z prezentujících ve formátu dvaceti obrázků po dvaceti vteřinách bude kovář Václav Ebel. O svém řemesle, které vzniklo jako jedno z prvních v historii lidstva, říká: „Zaměřuji se především na ruční umělecko-kovářskou výrobu, tradiční výrobní procesy. Ruční zpracování železa v ohni, výrobu nástrojů, dále zhotovení atypických zámečnických výrobků a okrajově i na restaurátorské práce. To vše s akcentem na estetiku, jedinečnost a funkčnost. Od roku 2002 provozuji svou živnost v původní kovárně v Budyni.“ Ze zcela jiného pohledu se podívají na návrat ke kořenům sestry Benedikta a Mlada. Obě žijí na Lomci. Sestra Benedikta kromě toho také v hospici v Prachaticích doprovází umírající při jejich odchodu z tohoto světa. Sestra Mlada pomáhá jinak, navštěvuje odsouzené přímo ve věznicích. Marek Pěchouček, vodňanský zahradní architekt, bude povídat o místních stromech a jejich kořenech. Třeba se dozvíme i to, jak snášejí letošní extrémní sucho. O kořenech ve smyslu těch přírodních promluví Jiří Hronek. Myslivec, učitel hydrobiologie a akvarista, který v prostorách Střední rybářské školy Vodňany vytvořil dvě unikátní akvária. Jedno obývají rejnoci, druhé je věrnou kopií Zlatého potoka na Šumavě.

Na vodňanské rybářské škole učí i Ondřej Čížek. Kromě toho je starostou sboru dobrovolných hasičů Malovice, ekologickým zemědělcem, projektantem vodních staveb a krajinným inženýrem. Na Peche bude hovořit o kořenových čističkách odpadních vod.

Barbora Heřmanová se ke kořenům vrací třeba tím, že vyrábí dřevěné šperky. Kromě toho působí jako pedagožka na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a nově vyučuje i na Střední uměleckoprůmyslové škole sv. Anežky České v Českém Krumlově.

Barbora Heřmanová a Václav Ebel.

Z centra Českých Budějovic přijede představit trochu neobvyklý farmářský obchod U Dobráka jeho majitel Josef Kadubec. Ten se zaměřuje na prodej potravin z blízkých zdrojů a od malých výrobců. Právě nákup takového jídla má několik výhod: podporu jihočeských výrobců či šetření životního prostředí díky kratším přepravním vzdálenostem. A navíc: peníze zůstávají z větší části v regionu a přispívají tak k jeho rozvoji.

Petra Kruntorádová má za sebou dvacet let působení v různých médiích. Dnes provozuje s manželem a tátou rodinné vydavatelství a vydává Pravý domácí časopis, který je plný všeho pravého a domácího.

Horolezec a stromolezec Jiří Krupička má zajímavé životní motto: "Nejdřív řež a potom přemejšlej." Žije se svou rodinou v Křivoklátských lesích v krásné roubence, kolem které se pasou jeho ovce a bzučí včely.

Pavel Křenek si před pěti lety zul na dovolené boty. Tato na první pohled nepříliš zásadní událost úplně změnila jeho život. Založil firmu Bosá noha, získal nové přátele, a hlavně se mu díky pohybu naboso zlepšilo zdraví.

Vstupné na Pecha Kucha Night Vodňany je jako tradičně dobrovolné, bude použito k pořádání dalších kulturních akcí.