Strakonice – Dudácký festival má na území města dvě konkrétní připomínky. Obě se nacházejí v parčíku mezi strakonickým hradem a letním kinem.

Od 21. srpna 2014 zde má svou bustu zakladatel mezinárodních dudáckých festivalů, sběratel národopisných tanců a písní a strakonický rodák Josef Režný. Její slavnostní odhalení bylo před dvěma roky jakousi předzvěstí zahájení XXI. Mezinárodního dudáckého festivalu. Bronzovou bustu vytvořil jeden z nejlepších českých portrétistů Zdeněk Josef Preclík z Prahy.

Ani ne za rok přibyla pod bustou pamětní deska připomínající tohoto nestora dudáků. Pod nadpisem Josef Režný (2.2. 1924 10.12. 2012) na ní je napsáno: „Sběratel lidových písní, etnomuzikolog a folklorista, propagátor dudáctví a lidových tradic, organizátor folklorního života na Prácheňsku a spoluzakladatel mezinárodního dudáckého festivalu." To samé také v angličtině a němčině.

Ve stejném parčíku se ještě nachází takzvaná mírová tyč, a to od 25. srpna 2012. U příležitosti dvacátého ročníku mezinárodního dudáckého festivalu v roce 2012 předala toto poselství míru Strakonicím skupina holandských dudáků Hailander. Jde o symbol přátelství mezi národy světa. Poselství je na tyči napsáno ve čtyřech jazycích – česky, holandsky, keltsky a japonsky a zní: „Ať mír vždy vládne na Zemi."