Do jihočeských Strakonic se sejdou dudáci a dudácké soubory z celého světa, aby si zde společně zahráli, zazpívali a zatančili. Dudácký festival je velkolepou přehlídkou krásných a rozmanitých krojů i hudebních a tanečních tradic různých národů.

Festival se koná od 22. do 25. srpna, zúčastní se ho mnoho zahraničních souborů. Přijedou účinkující z Anglie, Skotska, Francie, Lotyšska, Maďarska, Nizozemska, Rumunska, Španělska, Chorvatska a dalších zemí. Chybět nemohou samozřejmě ani zástupci z České republiky.

Slavnostní otevření festivalu, Dudácké kasací s ohňostrojem, je připravené na pátek 23. srpna. Dudáci se vydají průvodem ulicí Katovická, přes most Jana Palacha, lávku u pivovaru až ke hradu.

Veškeré dění kolem Dudáckého festivalu můžete sledovat na stránkách www.dudackyfestival.cz.

Další akce, které můžete během léta v Jihočeském kraji navštívit:

PÍSECKO
Nenechte si ujít festival Dotkni se Písku. Slavnost se vrátí do centra města od 7. do 9. června a láká na hudbu, pouliční divadla pro rodiny s dětmi, workshopy, český design či kvalitní gastronomii. Účinkovat budou i známé osobnosti jako držitelka ceny Anděl Kateřina Marie Tichá, textař, hudebník či humorista Ivan Mládek a jeho Banjo Band, zpěvačky Marie Rottrová a Lenka Dusilová nebo skupina Vypsaná Fixa a další.

ČESKOBUDĚJOVICKO
V Českých Budějovicích se těší oblibě akce Múzy na vodě, která pravidelně přináší začátkem července návštěvníkům hudební zážitky. Letos koncerty z pontonu na soutoku řek Vltavy a Malše uslyšíte od 1. do 6. července. Podle náměstkyně primátorky pro kulturu Zuzany Kudláčkové vystoupí například operní pěvkyně Kateřina Kněžíková s orchestrem opery Jihočeského divadla, přední písničkář jihoafrické bluesové scény Gerald James Clark, zazní písně Karla Gotta či latinskoamerické rytmy. „Bude se jednat o dvacátý ročník. Jsme proto rádi, že naše pozvání přijala i legenda české populární hudby,“ má radost Zuzana Kudláčková. Program totiž zakončí Helena Vondráčková a Charlie Band.

ČESKOKRUMLOVSKO
V kulisách Českého Krumlova můžete na 33. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov vybírat z koncertů různých žánrů, a to od 12. července do 3. srpna. Mluvčí festivalu Marie Rydlová zve: „Největší hvězdou bude světový barytonista Plácido Domingo, který na festival zavítá již potřetí. Naopak poprvé v Čechách vystoupí Ksenia Sidorova, přezdívaná velvyslankyně akordeonu, společně s fenomenálním českým hornistou a dirigentem Radkem Baborákem.“ Dále přijedou například sólisté americké Broadwaye či Michaela Štiková Gemrotová. „Zahajovací a závěrečný večer festivalu zarámují choreografie Jiřího Bubeníčka v podání špičkových evropských baletních sólistů,“ prozrazuje Marie Rydlová.

Letní hudební festival Hrady CZ přivádí návštěvníky na české a moravské památky. Na jihu Čech se koná v Rožmberku nad Vltavou první srpnový pátek a sobotu. Podle jednoho z organizátorů festivalu Michala Šestáka se mohou lidé těšit na novinku, kterou si přáli, a to na více zastřešených ploch k sezení. „Exkluzivně zde vystoupí naposledy v původní sestavě s Davidem Kollerem skupina Lucie,“ jmenuje před zveřejněním kompletního programu Michal Šesták. Dále zapívají také Chinaski či Daniel Landa.